Děsivé praktiky CIA? Právnička požaduje zveřejnění tajných informací

NÁZOR - Nový film The Report vypráví silný příběh o vyšetřování hrůz mučícího programu CIA americkým senátem a bojem za to, aby Američané měli možnost vidět, co americká vláda činí jejich jménem. V komentáři pro server Los Angeles Times to tvrdí Hina Shamsiová, právnička z neziskové organizace Americká unie občanských svobod.

CIA

Mučení žádné informace nepřineslo

Po letech soudních sporů stále zůstává utajována zpráva o 6.700 stranách týkající se programu detence, mučení a dalšího zneužívání vězňů ze strany CIA po 11. září 2001, kterou sepsal senátní výbor pro tajné služby, připomíná právnička. Nastiňuje, že CIA své metody označovala jako "pokročilé vyšetřování", což byl eufemismus pro mučení, které mělo zadržované zlomit psychicky i fyzicky a navodit strach a zoufalství.

Tyto techniky zahrnovaly waterboarding a další simulování topení, fyzické násilí, spánkovou deprivaci kvůli nepřetržitě řvoucí hudbě, nahotu či nucené stání v bolestivých pozicích po dlouhé hodiny, upozorňuje Shamsiová. Zdůrazňuje, že nic z toho není legální, ale CIA se své krutosti snažila ospravedlnit tvrzením, že vedly k zisku přesných informací.

Spojené státy následně vedly zlehčující debatu o efektivitě mučení, kterou následně uložil k ledu výtah senátní zprávy, konstatuje expertka. Vyzdvihuje závěr, že program nevedl k zisku žádných podstatných informací.

"Obamova administrativa úspěšně bránila zveřejnění plné zprávy, ale alespoň došlo k uvolnění jejího shrnutí v roce 2014," pokračuje právnička. Doplňuje, že na jeho základě mohly dvě přeživší oběti a jedna pozůstalá rodina zažalovat dva psychology, kteří na programu se CIA spolupracovali, a dosáhly vyrovnání.

Jde o důležitý precedent, který ukazuje, že soudy si dokážou poradit se žalobami zpochybňujícími zneužívání pravomocí tajnými službami ve jménu bezpečnosti USA, deklaruje Shamsiová. Kritizuje, že příběhy další obětí a přeživších - především muslimů jiné než bílé barvy pleti, kteří museli snášet zneužívání vlády moci - zůstávají zpravidla neznámé.  

Veřejnost musí vidět plnou zprávu, aby se dozvěděla o plném rozsahu napáchaných škod a podrobnostech zneužívání pravomocí, které CIA americkým zákonodárcům, soudům a médiím zkresluje, nabádá odbornice. Apeluje, aby si zprávu přečetla výkonná moc a vyvodila z ní důsledky, jak Kongres zamýšlel.

Kariéra viníků pokračuje

Zásadní je naprostá transparentnost ve vztahu k veřejnosti, obětem mučení a rodinám těch, kteří nadále trpí, konstatuje Shamsiová. Odkazuje na jednu postavu snímku The Report, Gula Rahmana, který byl v roce 2002 mučen a zabit ve věznici CIA v Afghánistánu, jehož rodina žaluje CIA, která ale odmítá sdělit i to, co se stalo s jeho tělem.

"Sedmnáct let poté, co byl Gul Rahman zabit, jeho rodina touží, aby mu poskytla řádný pohřeb," pokračuje právnička. Táže se, co další přeživí a jejich rodiny, kterým se americká vláda nikdy neomluvila, nikdy oficiálně nepřiznala, že jim způsobila psychickou a fyzickou újmu, nehledě na odškodnění a rehabilitaci.    

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Mnozí architekti amerického vládního mučení, jeho pachatelé a zastánci nadále ovlivňují politiku a činnost současné administrativy, upozorňuje expertka. Poukazuje, že Gina Haspelová, která na tajné mučení a detenční zařízení dohlížela, momentálně vede CIA, zatímco Marshall Billingslea, který mučení hájil v rámci administrativy George W. Bushe, je nyní náměstkem ministra financí pro boj s financováním terorismu a nominantem na zásadní post pro lidská práva na ministerstvu zahraničí.

Pak je zde prezident Donald Trump, který ve své kampani sliboval návrat mučení a ačkoliv s tím zatím neuspěl, omilostnil armádní příslušníky obviněné a usvědčené z válečných zločinů, kritizuje právnička. Proto nabádá Kongres, aby plně odtajnil senátní vyšetřovací zprávu a hnal pachatele k zodpovědnosti, nikoliv je potvrzoval do klíčových postů v administrativě.

"Beztrestnost vládních představitelů, kteří páchají zločiny, znamená, že dohled a justiční systém této země bude dále oslaben a vnímán jako neschopný," nebere si servítky Shamsiová. Konstatuje, že oběti a přeživší si zaslouží kompenzaci za zmařené životy a rehabilitaci, přičemž jde o test schopnosti obnovit morální a právní principy, které zničili strůjci a zastánci mučícího programu.     

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Brabec vidí posun v debatě o Turówu, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:21 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

Velké obchody zůstanou v úterý na státní svátek zavřené

24.09.2021 12:57 Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

Uniklé dokumenty ukazují znepokojivé praktiky Facebooku

25.09.2021 08:21 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Biden odsoudil zásah na koních proti migrantům v Texasu, avizoval …

24.09.2021 21:10 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden se dnes po mezinárodní vlně kritiky vyjádřil k postupu úřadů proti…

Trumpovu prohru v Arizoně potvrdil i republikánský audit

24.09.2021 21:01 Přepočet hlasů z loňských prezidentských voleb, který v největším okrese amerického státu Arizona…

Biden vyzval miliony Američanů, aby se nechali přeočkovat vakcínou od…

24.09.2021 19:29 Americký prezident Joe Biden dnes vyzval miliony obyvatel USA, aby si nechali podat třetí dávku…

Kulhánek vyzval v OSN ke spolupráci v boji proti terorismu a k obnově po…

24.09.2021 08:04 Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek ve svém dnešním projevu na 76. zasedání Valného shromáždění…

NÁZOR: Boj s klimatickou změnou povede k propadu životní úrovně, míní…

24.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden i jeho čínský protějšek Si Ťin-pching ve svých úterních projevech na…

Nemocnice na Aljašce nezvládají nápor covidových pacientů

23.09.2021 11:55 Vedení amerického státu Aljaška se ve středu rozhodlo vyhlásit krizový režim ve všech tamních…

Johnson v OSN: Svět blíží k bodu zlomu, lidstvo musí dospět

23.09.2021 07:55 Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval…

NÁZOR: Afghánistánem to neskončilo. USA jsou nadále ve válce, tvrdí…

23.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden v úterý přednesl na Valném shromáždění OSN solidní projev, hodnotí Max…

USA darují půl miliardy dávek covidu. Chtějí dosáhnout 70procentí…

22.09.2021 21:20 Aktualizováno Spojené státy darují dalších 500 milionů dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech do…

Související:

Právě se děje

reklama