Mučení proudem, týrání vězňů. Čínská zvěrstva se musí vyšetřit, zní z USA

NÁZOR - Úvodní zprávy o táborech vězeňského typu v provincii Sin-ťiang, kam čínský režim poslal na milion etnických Ujgurů, popisovaly snahy přimět vězně, aby se zřekli muslimských zvyků a učili se nazpaměť propagandistické písně i čínský jazyk, poukazuje editorial serveru Washington Post. Renomovaný americký deník dodává, že poslední zprávy ale již hovoří o systematickém znásilňování a mučení zadržovaných.

Genocidní kampaň

Mezitím na Západ pronikly také znepokojivé informace o mlácení, sterilizaci žen a nucené práci, poukazuje prestižní deník. Zabývá se ale především poslední šokující reportáží britské BBC, která s odkazem na oficiální výpovědi uprchlíků mluví o systematickém znásilňování a mučení žen v táborech.

"Hlášená zvěrstva podtrhují potřebu koordinované mezinárodní reakce na to, co Spojené státy oprávněně označují jako genocidní kampaň," nebere si servítky washingtonský server.

Reportáž BBC je založena na výpovědi čtyř konkrétních žen, vysvětluje editorial. Zmiňuje svědectví Tursunay Ziawudunové, která po svém propuštění z tábora z Číny utekla a nyní žije poblíž americké metropole, přičemž dle svých slov byla během devítiměsíční internace v Sin-ťiangu hned třikrát hromadně znásilněna.

Dle výpovědi Ziawudunové byly zadržované ženy vytahovány každou noc z cel a znásilňovány maskovanými Číňany, upozorňuje vlivný deník. Připomíná i svědectví další zadržované, která byla dle svých slov pověřena svlékáním a poutáním jiných vězněných žen předtím, než k nim přicházeli tito muži, kteří si údajně platili za možnost vybrat si nejpohlednější mladé Ujgurky.  

Ziawudunová také tvrdí, že byla spolu s dalšími ženami mučena elektrošoky a že jí osobně byl elektrický obušek zaveden do vagíny, uvádí Washington Post. Vyzdvihuje, že svědectví podporují i slova bývalých učitelů z podobných táborů.

Podle jednoho z učitelů dochází v táborech ke čtyřem typům mučení elektřinou - pomocí křesla, rukavice, helmy a análního znásilnění elektrickým obuškem, parafrázuje renomovaný deník. Doplňuje, že běžnou praxi znásilňování potvrdila i jiná učitelka, která vypověděla, že byla svědkem scény, při které byla jistá vězenkyně nucena učinit veřejné přiznání před zhruba stovkou spoluvězňů, načež ji znásilnilo několik dozorců a nakonec byli potrestáni ti vězni, kteří odmítali akt hromadného znásilnění sledovat, zavírali oči, odvraceli zrak či zatínali pěsti.

Ostudné mlčení

"Čína činí vše pro to, aby zakryla tyto barbarské praktiky," pokračuje washingtonský server. Konstatuje, že novináři a další zahraniční pozorovatelé se nesmí v oblasti táborů v Sin-ťiangu pohybovat, většina vězňů má navíc po svém propuštění zákaz opustit hranice země.    

Čínské úřady také posílají v odvetě do vězení rodinné příslušníky těch Ujgurů žijících v zahraničí, kteří podávají svědectví o represích, kterým ve vlasti čelili, vyzdvihuje americký deník. Přiznává, že mezinárodní reakce na tyto čínské pokusy vymazat v praxi ujgurskou etnickou menšinu sice sílí, ale jedním dechem kritizuje, že stále není adekvátní.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Těsně před svým koncem vydala administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa prohlášení, že čínský režim Si Ťin-pchinga páchá genocidu, a zakázala dovoz veškerého zboží pocházejícího ze Sin-ťiangu, kvituje Washington Post. Doplňuje, že s tvrzením o genocidě vyjádřil souhlas i nový americký ministr zahraničních věcí Antony Blinken.

Evropská unie se však uchyluje pouze ke slovům, mnohé muslimské země dokonce mlčí, kritizuje vlivný server. Apeluje na ně, aby se připojily ke Spojeným státům a požadovaly vyšetření údajného znásilňování, mučení a dalšího nepřijatelného zacházení s Ujgury skrze OSN.  

Související

Více souvisejících

Čína Ujgurové lidská práva sexuální zneužívání mučení vězňů

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy