Rusové v Chersonu mučili Ukrajince. Mnozí z nich už nemohou mít děti

Téměř polovina Ukrajinců zadržovaných v detenčních centrech v Chersonu během ruské okupace byla vystavena rozsáhlému mučení, a to včetně sexuálního násilí. S informací v úterý přišla americká stanice CNN

Odvolává se na zprávu týmu Mobile Justice Team (MJT), ten je součástí poradní skupiny pro kruté zločiny (ACA) sponzorované Velkou Británií, Evropskou unií a Spojenými státy. Zřídila jej mezinárodní právnická firma a nadace Global Rights Compliance kvůli podpoře ukrajinské generální prokuratury.

Ze zaznamenaných 320 případů zadržování ve 35 identifikovaných detenčních centrech mučení uvedlo 43 procent z nich jako taktiku běžně využívanou ruskými dozorci. „A to jak na mužích, tak na ženách, přičemž předběžné výsledky ukazují, že s mučením se v detenčních centrech nejčastěji setkávali vojáci,“ píše CNN s odvoláním na MJT. „Terčem mučení se stávali i lidé, kteří měli v armádě rodiny“ podotkl anonymně jeden z autorů zprávy.

„Kromě trestu za skutečnou vojenskou službu jejich rodinného příslušníka je to také trest, zdá se, za to, že jde o skutečného ukrajinského občana,“ prozradila právnička z nadace Global Rights Compliance Anna Mykytenková. 

Minimálně 36 obětí hovořilo o použití elektrického proudu při výsleších – mnohdy šlo o elektrošoky přímo do genitálií prováděné přímo dozorci. Další oběti popisovaly hrozby mrzačením pohlavních orgánů, nejméně jedna z nich musela přihlížet znásilnění jiné cizím předmětem zakrytým kondomem. 

„Ve vztahu k mužům je to spíše většina trestných činů sexualizovaného mučení, a to je obvykle mučení genitálií, takže je to forma trestu za to, že jsou Ukrajinci a jaksi jim to znemožňuje mít děti,“ cituje stanice Mykytenkovou. 

Dalšími taktikami dozorců bylo dušení, waterboarding, surové bití a vyhrožování znásilněním. „Existuje jakýsi záměr zničit nebo eliminovat ukrajinskou identitu, protože v některých případech je vidět, že chycené nebo někdy téměř štvané osoby měly ukrajinské vlajky nebo jiné státní symboly,“ poznamenala právnička.

Jde o velice těžko prokazatelné trestné činy. „Taktiky mučení a sexuálního násilí, které Úřad prokuratury odhaluje z chersonských vazebních středisek, naznačují, že Putinův plán na vyhlazení ukrajinské identity zahrnuje řadu zločinů evokujících genocidu,“ zdůraznil řídící partner a spoluzakladatel nadace, Wayne Jordash. 

„Vzorec, který pozorujeme, přinejmenším odpovídá cynickému a promyšlenému plánu ponížit a terorizovat miliony ukrajinských občanů s cílem podřídit je diktátu Kremlu,“ dodal Jordash. 

Mykytenková ale poznamenala, že není jasné, zda lze tyto činy definovat jako genocidu. „Genocida je velmi obtížně prokazatelný zločin kvůli zvláštnímu úmyslu. Málokdy je dostatečně přímý, aby se dal prokázat nade vší pochybnosti již takhle brzy, ale pracujeme na tom, abychom poskytli Úřadu generálního prokurátora dostatečnou podporu, aby byl schopen zjistit, zda důkazy podporují tento závěr,“ doplnila právnička. 

„Na základě trendů, které jsme viděli, čím delší byla okupace, tím závažnější jsou zločiny a tím vyšší počet zločinů byl spáchán. Ukrajinský postup na frontě také zintenzivnil používání mučení. Vzhledem k osvobození části Chersonské oblasti v loňském roce si dovedu představit, že tam jsou některé zločiny páchány jako odveta za to,“ uzavřela Mykytenková. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Cherson, Ukrajina Ukrajina Ruská armáda mučení vězňů

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy