NÁZOR: Inflace letí vzhůru a brzy může být hůř, varuje bývalý představitel MMF

Zpřísnit monetární politiku, nebo nezpřísnit monetární politiku? To je palčivá politická otázka, které čelí předseda americké centrální banky FED Jerome Powell i předsedkyně Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová. V komentáři pro server National Interest to tvrdí ekonom Desmond Lachman, bývalý představitel Mezinárodního měnového fondu, který působí jako analytik think tanku American Enterprise Institute.

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie

Bolestivá zkušenost

Inflace na obou stranách Atlantiku roste více, než se očekávalo, tudíž nezpřísnění monetární politiky přináší riziko vypuštění pomyslného inflačního gina z lahve, míní Lachman. Dodává, že zpřísnění monetární politiky naopak může vyvolat závažnou krizi na domácích i světových finančních trzích.

Poslední data naznačují, že inflace ve Spojených státech i Evropě roste nepříjemně rychlým tempem a oživuje vzpomínky na bolestivou zkušenost ze 70. let, konstatuje autor komentáře. Připomíná, že v Americe se inflace zákaznických cen naposledy nacházela na dnešních více než pěti procentech v roce 1991, zatímco Evropa zažívala současnou tříprocentní inflaci - která výrazně překračuje dvouprocentní cíl ECB - v roce 2011.

Jak FED tak ECB zlehčují dnešní vyšší než předvídanou inflaci coby důsledek dočasných problémů dodavatelských řetězců a nedostatku pracovní síly, které brzy odezní,“ pokračuje ekonom. Domnívá se, že takový přístup opomíjí reálnou možnost, že uvedené problémy mohou být mnohem dlouhodobější, než se nyní předpokládá, což naznačuje i spoušť, kterou asijským dodavatelským řetězcům nyní působí delta varianta koronaviru.

FED i ECB také nepočítají s možností, že v podmínkách silného zotavení ekonomiky může mimořádně expanzivní mix monetární a fiskální politiky na obou stranách Atlantiku brzy vést k ekonomickému přehřátí a ještě vyšší inflaci, poukazuje analytik. Doplňuje, že inflace ze 70. let Spojeným státům ukázala, že pokud není potlačeno v zárodku, může očekávání vysoké inflace zakořenit.

Zkušenost ze 70. let také připomíná, že monetární politika se projevuje dlouhodobě, s různým časovým zpožděním, deklaruje Lachman. Vysvětluje, že odkládání zpřísnění monetární politiky do chvíle, kdy jsou jasně vidět projevy inflace, v obecné rovině znamená, že centrální banka byla inflační křivkou předběhnuta.

Hrozí prasknutí bublin

Po mnoha letech masivního nákupu dluhopisů FEDem a ECB by zavření kohoutu monetární politiky nebylo bez významného rizika pro finanční trh,“ pokračuje odborník. Podotýká, že roky tištění nových peněz velkými centrálními bankami vytvořily akciové, realitní a dluhové bubliny v celém světě, navíc dochází k rozsáhlému toku kapitálu z vyspělých ekonomik na rozvíjející se trhy, který zde nemá vždy dobré využití.

Z pohledu FEDu představuje hlavní riziko zpřísnění monetární politiky možnost, že půjde o úder vedoucí k prasknutí akciové a realitní bubliny ve Spojených státech, která stojí na předpokladu nekonečného zachování ultra nízkých úrokových sazeb, soudí Lachman. Odkazuje také na názor hlavní ekonomky Mezinárodního měnového fondu Gity Gopinathové, že zpřísnění monetární politiky FEDu může vyvolat i dluhovou krizi rozvíjejících se ekonomik, pokud by jedním z důsledků byl podobně razantní nárůst nákladů na půjčky jako v roce 2013.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Rozvíjející se ekonomiky se svými slabými veřejnými financemi by v takovém případě nebyly v pozici, aby dokázaly zamezit stahování kapitálu do vyspělých zemí, soudí autor komentáře. Dodává, že také z pohledu ECB s sebou zpřísnění monetární politiky nese riziko vyvolání dalšího kola evropské dluhové krize.

Pokud by ECB chtěla ukončit svůj současný program nákupu dluhopisů, pak by již nebyla schopná pokračovat v nákupu veškerého dluhu vytvářeného italskou vládou, jak v současnosti činí,“ pokračuje analytik. Domnívá se, že v takovém případě by se trhy začaly zaměřovat na neudržitelnost italských veřejných financí, jelikož tamní poměr veřejného dluhu k HDP i rozpočtový deficit dosáhly rekordní výše.

Nezbývá než doufat, že Powell a Lagardeová se nemýlí v předpokladu, že dnešní problémy dodavatelských řetězců jsou jen dočasný fenomén, uvádí expert. Konstatuje, že v opačném případě je třeba připravit se buď na období ještě vyšší inflace, pokud centrální banky nezpřísní monetární politiku, nebo na období otřesů na světových finančních trzích, pakliže inflace přiměje tyto centrální banky monetární politiku zpřísnit.

Ministryně Yellenová v Kongresu naléhala na zvýšení dluhového limitu

28.09.2021 20:47 Americká ministryně financí Janet Yellenová dnes naléhala na Kongres, aby vládě zvýšil dluhový…

Většina z 39 horníků uvězněných v dole v Kanadě se dostala na povrch

28.09.2021 17:03 Aktualizováno Na povrch už se dostalo 33 z celkových 39 horníků, kteří na severu kanadské provincie Ontario…

Biden dostal třetí dávku vakcíny proti covidu-19

27.09.2021 21:53 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes dostal třetí dávku vakcíny proti covidu-19. Američtí regulátoři…

CIA podle serveru za Trumpovy vlády plánovala únos Assange

27.09.2021 13:04 Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) vedla během prezidentství Donalda Trumpa "válku" proti…

V Kolumbii byla zavražděna česká turistka, píše tamní tisk

26.09.2021 21:23 Policie v kolumbijském regionu Antioquia oznámila smrt 25leté ženy z České republiky, kterou…

V americké Montaně vykolejil vlak, nejméně tři lidé zemřeli

26.09.2021 08:42 Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku společnosti Amtrak na severu amerického státu Montana…

Tálibán nedostane možnost hovořit na zasedání Valného shromáždění OSN

26.09.2021 06:51 Radikální islamistické hnutí Tálibán navzdory své žádosti nedostalo možnost vystoupit na nynějším…

Premiér Haiti prohlásil v OSN, dokdy budou lidé migrovat

25.09.2021 20:38 Lidé budou vždycky chtít utéct před chudobou a násilím a dokud budou na světě přetrvávat aktuální…

Kanada a Čína po letech propustily vzájemně zadržované občany

25.09.2021 18:28 Kanada a Čína propustily zadržované občany druhé země a umožnily jim návrat domů. Dvojici Kanaďanů,…

Komise vyšetřující útok na Kongres žádá výtržníky o vysvětlení

25.09.2021 16:58 Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů, jehož úkolem je prozkoumat souvislosti lednových…

Související:

Právě se děje

reklama