Invaze do Venezuely? Mezi zadrženými jsou dva Američané, oznámil Maduro

Venezuelský prezident Nicolás Maduro v televizním projevu prohlásil, že úřady při nezdařeném pokusu o vpád do země a svržení režimu zajaly 13 "teroristů", včetně dvou amerických občanů, které popsal jako žoldnéře. Uvedla to dnes agentura Reuters.

Maduro, Nicolas
doporučujeme

Maduro také předvedl pasy a další doklady dvou zaměstnanců floridské firmy Silvercorp, jejíž vlastník se ještě dříve přihlásil k odpovědnosti za nezdařenou akci.

Americký prezident Donald Trump ve Washingtonu reagoval, že jeho vláda nemá nic společného s touto situací ve Venezuele.

Venezuelská vláda v neděli oznámila, že odrazila pokus o námořní invazi z Kolumbie organizovaný Spojenými státy. Tvrdila, že osm najatých žoldnéřů zabila a zajala agenta americké protidrogové agentury DEA.

Reuters ve zprávě o Madurově vystoupení v televizi označil zajaté Američany za Lukeho Denmana a Airana Berryho, v jiné zprávě ale Berrymu přisoudil křestní jméno Aaron. Šlo o zprávu, podle které se k nezdařenému pokusu o Madurovo svržení přihlásil americký válečný veterán, bývalý příslušník speciálních sil Jordan Goudreau, který na Floridě vede bezpečnostní firmu Silvercorp. "Pracovali se mnou. Jsou to moji kluci," řekl po zajetí Berryho a Denmana.

Oba Američané byli zadrženi v pondělí, při následné razii na komplice nedělního pokusu o invazi. Pravděpodobně jsou zadržováni ve věznici vojenské rozvědky, napsal Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj obeznámený s celou záležitostí.

Opoziční vůdce Juan Guaidó zpochybnil vládní verzi nedělních událostí. Maduro se podle něj snaží odlákat pozornost od jiných problémů, včetně krvavé vězeňské vzpoury či bitvy zločineckých gangů v Caracasu.

Štáb opozičního vůdce v prohlášením popřel tvrzení médií, že si prý najal Silvercorp k násilnému odstranění Madura. Ujistil, že se Silvercorp neudržoval žádné vztahy, ani nenese odpovědnost za akci. Vybídl také k respektování lidských práv zajatců.

Americký představitel, který si nepřál být jmenován, ujistil, že americká vláda nebyla do incidentu zapletena, napsal Reuters a dodal, že podle jiného zdroje, obeznámeného s analýzami zpravodajských služeb, ani americké tajné služby neměly se vpádem do Venezuely nic společného.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vydejte se ve stopách Che Guevary. Byt slavného revolucionáře je na prodej

14.07.2020 14:14 Argentina nabídla k prodeji byt kontroverzního marxistického revolucionáře Ernesta "Che" Guevaryho.…

Američané slavili nezávislost na cestách. Experti se bojí dalšího nárůstu…

14.07.2020 12:12 Odborníci v oblasti veřejného zdraví varují, že mobilita je jedním z rizikových faktorů přenosu…

Nejvyšší soud USA uvolnil cestu k obnově federálních poprav

14.07.2020 10:10 Americký nejvyšší soud povolil po 17 letech přestávky obnovit v USA federální popravy. Zrušil tak…

Trump blahopřál k vítězství "svému příteli" Dudovi, těší se na spolupráci…

14.07.2020 09:17 Americký prezident Donald Trump blahopřál polskému prezidentovi Andrzeji Dudovi, kterého označil za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy