Kalifornie se obává bouřek, které mohou způsobit další požáry

Kalifornie se obává dalších bouřek s blesky, které by mohly rozpoutat nové lesní požáry. Ty současné již zasáhly rozsáhlou oblast o velikosti třikrát větší než je město Los Angeles, uvedla agentura Reuters. Nejhorší situace panuje v okolí města San Francisco, kde zuří druhý a třetí největší požár v historii Kalifornie. Situaci podle meteorologů zhoršuje i silný nárazový vítr.

Požáry v Kalifornii
doporučujeme

"Bouřky s blesky hrozící nad oblastí, kterou sužují požáry, představují velké nebezpečí," uvedl Brice Bennett, mluvčí kalifornského úřadu, který má na starosti místní lesy i ochranu před požáry. Předpokládá se, že příčinou nynějších rozsáhlých požárů je vlna veder v kombinaci s více než 13.000 údery blesku, které severní a centrální část Kalifornii zasáhly v posledních dnech. V neděli 16. srpna byla v kalifornském Údolí smrti zaznamenána teplota 54,4 stupně Celsia, což by byla nejvyšší hodnota naměřená kdekoli na Zemi za posledních více než 100 let.

Plameny dosud usmrtily nejméně sedm lidí, zničily přes 1200 domů a dalších budov a spálily více než 1,2 milionu akrů půdy. Všudypřítomný kouř zasáhl do životů obyvatel většiny severní Kalifornie a byl cítit až v Kansasu. Asi 240.000 místních obyvatel bylo vyzváno k povinné evakuaci. Jeden z hlavních požárů se dosud podařilo uhasit pouze z 22 procent, druhý jen z desetiny.

S požáry bojuje přes 14.000 hasičů. Americký prezident Donald Trump je označil za velkou katastrofu, vyhlásil stav nouze a uvolnil federální pomoc.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump oznámí kandidátku do nejvyššího soudu v sobotu večer

23.09.2020 20:24 Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do amerického nejvyššího soudu v sobotu…

Vdova po McCainovi podpoří Bidena, Trump ji přes twitter nevybíravě napadl

23.09.2020 16:16 Aktualizováno Cindy McCainová, vdova po dlouholetém senátorovi a republikánském uchazeči o Bílý dům z roku 2008…

Vakcína proti koronaviru se patrně bude testovat i v Brně

23.09.2020 13:01 Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně (FNUSA-ICRC) bude…

Podíl na vraždě studentů v Mexiku měli vojáci, budou zatčeni

23.09.2020 11:18 Mexické úřady se chystají vydat zatykače v případu únosu a pravděpodobné vraždy skupiny 43 studentů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama