Koho přednostně očkovat proti koronaviru? V USA se řeší etické dilema

V USA začalo v pondělí očkování proti covidu-19 a předpokládá se, že mezi prvními by měli vakcínu dostat i pracovníci Bílého domu, Pentagonu a Kongresu. Instituce ale řeší etické dilema, zda mají prominenti přeskočit zájemce čekající ve frontě a požadovat přednost.

Jak napsal server Politico, tým zvoleného prezidenta Joea Bidena jedná s epidemiologem Anthonym Faucim o nejlepším termínu očkování nastávající hlavy státu.

Jako první jsou na řadě zdravotníci a senioři. Dosluhující prezident Donald Trump už sdělil, že personál Bílého domu by měl dostat vakcínu později až na mimořádné případy.

Pro zachování chodu státu se počítá s rychlým očkováním agentů tajných služeb, členů zdravotnického týmu Bílého domu a lidí z krizového štábu Bílého domu. V Kongresu se čeká na informaci, kolik dávek bude k dispozici a kdy.

Šéf senátní menšiny demokratů Chuck Schumer řekl, že "nehodlá ve frontě předbíhat". "Všichni bychom měli jít příkladem a hned, jakmile to bude vhodné a doporučené, se nechat očkovat a sdělit svým voličům, aby tak učinili také," řekl Schumer v pondělí ve svém projevu v Senátu.

V Bílém domě se covidem-19 už nakazilo mnoho lidí včetně Trumpa, takže debata o očkování je tam zvlášť složitá, napsal Politico. Ví se ale o tom, že opětovná nákaza je možná, takže vědci doporučují očkovat všechny.

Panuje shoda, že z představitelů mají dostat přednost lidé odpovědní za bezpečnost. Vedení Pentagonu má vakcíny dostat v nejbližších dnech stejně jako velitelství odpovídající za jaderné zbraně, lidé rozhodující o vnitřní a kybernetické bezpečnosti.

Epidemiolog Fauci, který bude Bidenovým zdravotnickým poradcem, v pondělí řekl, že se do týdne nebo dvou nechá očkovat před televizními kamerami. Nyní jedná s Bidenem o tom, kdy se má nechat očkovat zvolený prezident. Dostat má vakcínu firem Pfizer a BioNTech, již je třeba aplikovat ve dvou dávkách v rozpětí 21 dní. Biden by měl být plně imunizován do své inaugurace, která se má konat 20. ledna. První dávku by tak měl dostat někdy koncem roku.

Člen Sněmovny reprezentantů Raul Ruiz, který v minulosti pracoval jako pohotovostní lékař, řekl, že peníze a moc by neměly rozhodovat o tom, kdo dostane vakcínu jako první. "Neměli bychom se s vakcínami dostat do situace, v jaké jsme byli při testování, kdy se atleti-milionáři mohli nechat testovat každý druhý den, zatímco ošetřovatelé, kteří pečovali o pacienty s covidem-19, se museli o test hlásit s týdenním předstihem, protože testů nebylo dost," řekl.

V USA, které mají přes 300.000 úmrtí s covidem-19 a nákazu potvrzenou u více než 16 milionů lidí, je zatím k dispozici jen několik desítek milionů vakcín. Někdejší ředitel Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Tom Frieden řekl, že teď je dost vakcín jenom pro zdravotníky a rezidenty domů pro seniory.

Související

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu

Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.
Ilustrační foto

Pandemická generace: Jak covid-19 zanechal dlouhodobé stopy na dětech

Pět let po vypuknutí pandemie covidu-19 si odborníci stále kladou otázku, jak hluboký dopad tato globální krize zanechala na nejmladších členech společnosti. Děti, které během pandemie vyrůstaly nebo se dokonce narodily, vykazují známky vývojových zpoždění, narušené socializace a vzdělávacích ztrát, jejichž důsledky mohou přetrvávat po celý život.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování Joe Biden Anthony Fauci Prezident USA Chuck Schumer Donald Trump

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 2 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Na Ukrajině zuří brutální boje po celé frontě. Obrana zatím drží, vlny útočníků jsou ale nekonečné

Zatímco ukrajinská města čelí zesilujícím vzdušným útokům, situace na frontě zůstává kritická. Ruské síly se pokoušejí vyčerpat ukrajinskou obranu koordinovanými operacemi podél více než tisíc kilometrů dlouhé linie bojů. Ruské zdroje deklarují, že cílem těchto postupů je vytvoření nárazníkové zóny podél hranic a obklíčení ukrajinských jednotek v okolí strategického města Pokrovsk, o které se svádějí urputné boje již několik měsíců.

před 2 hodinami

Vít Rakušan na setkání s příznivci v Brandýse nad Labem (20.1.2025)

Německo svolalo evropské politiky na summit o migraci

Alexander Dobrindt, německý ministr vnitra, který ze strany bavorských konzervativců prosazuje tvrdý přístup k migraci, pozval své kolegy z Česka, Polska, Francie, Rakouska a Dánska na summit, který se uskuteční 18. července na nejvyšší hoře Německa.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin a Donald Trump

Trump zřejmě pochopil, co je Putin zač. Transakční diplomacie s ideologem nebude fungovat

Prezident Donald Trump prožil zásadní obrat ve svém vnímání Vladimira Putina – přestal věřit, že lze zopakovat iluzorní „reset“ vztahů, které prosazoval jak on sám, tak jeho mnozí předchůdci od dob studené války. Pokud Trump skutečně pochopil, že s Kremlem nelze jednat jako s rovnocenným obchodním partnerem, ale pouze jako se strategickým protivníkem, může to představovat jeden z nejzásadnějších posunů v jeho dosavadní zahraniční politice.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Íránské jaderné zařízení Fordo

Izraelci přiznali, že íránské zásoby obohaceného uranu nejsou zcela zničené

Izrael potvrdil, že část íránských zásob obohaceného uranu přečkala červnové americko-izraelské útoky na jaderná zařízení. Podle izraelského úředníka může být přeživší materiál stále dostupný. Útoky byly údajně připravovány od loňska v reakci na podezření z vývoje jaderné zbraně. USA tvrdí, že operace zbrzdila Teherán o roky, Írán však inspektory do zasažených zařízení již nepustí.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Bašár al-Asad

Nikdo je už nikdy neuvidí. Systematická likvidace z rukou Asadova režimu zabila desítky tisíc lidí

Režim někdejšího syrského prezidenta Bašára Asada po sobě zanechal krajinu poznamenanou systematickým násilím a masovým zabíjením. Během třináct let trvajícího konfliktu zemřely desítky tisíc lidí, často bez soudu a bez možnosti obrany. Jejich těla mizela v utajených hrobech a jména ze záznamů. Až pád režimu v prosinci 2024 umožnil odkrýt místa, která dosud existovala jen ve svědectvích přeživších.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

V Kyjevě umírali lidé při dalším ruském útoku. (17.6.2025)

Nová ruská taktika systematicky ničí ukrajinská města. Umírají civilisté, přibývá útoků drony

Ukrajina čelí bezprecedentní vlně ruských vzdušných útoků, které cílí nejen na frontu, ale i na města hluboko ve vnitrozemí. V Kyjevě i dalších regionech se opakují noční nálety stovek dronů a raket. Nová taktika Ruska spočívá v masivním nasazení bezpilotních letounů, které přetěžují ukrajinskou obranu a ničí civilní infrastrukturu. Obětí přibývá a roste i tlak na spojence, aby urychleně posílili dodávky obranných systémů.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Donald Trump po atentátu v Butleru.

Tajná služba trestá selhání při atentátu na Trumpa. Suspendovala šest lidí

Tajná služba USA suspendovala šest agentů, kteří loni zajišťovali bezpečnost volebního mítinku v pensylvánském Butleru, kde došlo k atentátu na tehdejšího prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Suspendace trvají 10 až 42 dnů bez platu. Kritici však upozorňují, že tresty nejsou dostatečné a že odpovědnost byla přenesena pouze na regionální pracovníky, zatímco členové Trumpovy osobní ochranky zůstali z velké části nedotčeni.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

V Texasu odklízejí následky tragických povodní. Prohlédněte si galerii

Zemřelo 121 lidí, další se pohřešují. Experti už tuší, proč byly povodně v Texasu tak smrtící

Neutuchající neštěstí v americkém státě Texas nadále pokračuje. Po bleskových povodních, které zasáhly oblast řeky Guadalupe, místní úřady stále evidují 160 pohřešovaných. Dosud bylo potvrzeno 121 úmrtí. Záchranné operace vedené složkami integrovaného záchranného systému, armádou i dobrovolníky pokračují ve vyhledávání nezvěstných a v odstraňování škod.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy

Elon Musk se snaží vysvětlit, jak je možné, že jeho umělá inteligence Grok, vyvinutá pod hlavičkou firmy xAI, generovala odpovědi, ve kterých vyzdvihovala nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Incident vyvolal celosvětovou kritiku a řadu oficiálních reakcí – od lidskoprávních organizací přes evropské státy až po turecký soud.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy