Ministr USA míří na Tchaj-wan. Čeká ho test na koronavirus, bude muset nosit roušky

Americký ministr zdravotnictví Alex Azar a členové jeho delegace budou muset být před svou nadcházející cestou na Tchaj-wan testováni na koronavirus a znovu pak i po svém příletu na ostrov. Budou muset rovněž nosit roušky, uvedl jeden z tchajwanských představitelů.

Alex Azar (ministr USA)

Azar je nejvýše postaveným americkým představitelem, který se na Tchaj-wan vydá po čtyřiceti letech, poznamenala agentura Reuters

Čína, která Tchaj-wan považuje za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti, dnes Spojeným státům kvůli Azarově cestě pohrozila protiopatřeními. "Jakýkoli pokus popírat nebo zpochybňovat princip jedné Číny, podle nějž je Tchaj-wan součástí Číny, skončí neúspěchem," prohlásil mluvčí čínské diplomacie Wang Wen-pin na dnešní tiskové konferenci. "Čína přijme v reakci na chování USA přísná protiopatření," dodal bez dalších podrobností Wang.

Tchaj-wan si vysloužil ocenění za kroky, které podnikl v boji se šířením koronaviru. Opatření zahrnují přísné kontroly na hranicích či nošení roušek. Tchaj-wanu se podařilo šíření viru potlačit i přesto, že leží v těsné blízkosti Číny, odkud se virus začal počátkem roku šířit a která patří k zemím, jež byly - zejména v počátcích pandemie - koronavirem postiženy nejhůře.

Podle zástupce tchajwanského centra pro kontrolu a prevenci nemoci budou do země vpuštěni jen ti členové americké delegace, kteří budou mít negativní test na přítomnost koronaviru. Testováni budou před odletem, a pak znovu na letišti po příletu na ostrov. "Po celou dobu musí nosit roušky," uvedl tchajwanský zástupce. Budou muset dodržovat rovněž i další pravidla, například společenský odstup, a budou mít vyhrazené speciální výtahy.

Ministr Azar na Tchaj-wan dorazí v neděli, potvrdily místní úřady. Setká se s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen, ministrem zdravotnictví a experty na boj proti nemoci covid-19.

Čína dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova. Tchaj-wan funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany. Washington udržuje oficiální diplomatické vztahy s Pekingem, zatímco oficiální vztahy s Tchaj-pejí přerušil v roce 1979. S Tchaj-wanem mají ale Spojené státy čilé neoficiální styky a nadále mu dodávají zbraně. Tvrdí, že tak činí proto, aby mu pomohly udržet obranyschopnost.

Návštěvu Tchaj-wanu plánuje na přelomu srpna a září také předseda českého Senátu Miloš Vystrčil. Stejnou cestu chtěl uskutečnit před svým náhlým lednovým úmrtím jeho předchůdce Jaroslav Kubera. Oba politiky od jejich záměru zrazovalo jak čínské velvyslanectví, tak někteří čeští představitelé včetně prezidenta Miloše Zemana, podle něhož návštěva ohrozí vztahy s Čínou. Cestu nedoporučili ani premiér Andrej Babiš a ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Prázdné regály a nedostatek zboží? USA vypadají jako Československo, řekl…

27.10.2021 22:02 Aktualizováno Nejstarší syn amerického exprezidenta Donalda Trumpa přirovnal aktuální dění ve Spojených státech…

NÁZOR: Pandemie výrazně omezila dostupnost potravin. Američtí vědci znají…

27.10.2021 21:55 Aktualizováno Koronavirová pandemie zkomplikovala mnoha obyvatelům Spojených států přístup k potravinám,…

Papež František chce navštívit Kanadu, aby usnadnil usmíření

27.10.2021 16:10 Papež František se chce vydat do Kanady, aby usnadnil usmíření s místními domorodými národy.…

Kvůli nedostatku pohonných hmot na Haiti zavírají desítky nemocnic

27.10.2021 11:53 Kvůli nedostatku pohonných hmot muselo na Haiti zavřít či výrazně omezit své fungování 50 nemocnic…

Očkována proti covidu je už polovina světa

27.10.2021 08:35 Vakcínou proti covidu-19 bylo po celém světě alespoň částečně naočkováno přes 3,84 miliardy lidí,…

Pentagon: Islámský stát v Afghánistánu by mohl napadnout USA už za půl roku

26.10.2021 21:53 Americké tajné služby se domnívají, že odnož teroristické organizace Islámský stát v Afghánistánu …

Dva mrtví a čtyři zranění po střelbě v nákupním centru v USA

26.10.2021 07:57 Dva mrtví a čtyři zranění po střelbě v nákupním centru v USA Aktualizovali jsme v čele o informaci…

MONITOR: Japonci slaví, Rusové míří do lockdownu. Prestižní deník naznačil…

26.10.2021 00:01 Po téměř dvou letech pandemie jsme se mnohé naučili, například jak se koronavirus přenáší, jak…

Biden podepsal příkaz, jenž umožní od 8. listopadu cesty z Evropy do USA

25.10.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal příkaz, kterým od 8. listopadu zrušil omezení cest do…

Biden tráví mimo Bílý dům více času než Trump

24.10.2021 10:34 Z prvních 276 dní ve funkci amerického prezidenta strávil Joe Biden 108 úplně nebo částečně v…

Související:

Právě se děje

reklama