Ministr USA míří na Tchaj-wan. Čeká ho test na koronavirus, bude muset nosit roušky

Americký ministr zdravotnictví Alex Azar a členové jeho delegace budou muset být před svou nadcházející cestou na Tchaj-wan testováni na koronavirus a znovu pak i po svém příletu na ostrov. Budou muset rovněž nosit roušky, uvedl jeden z tchajwanských představitelů.

Alex Azar (ministr USA)
doporučujeme

Azar je nejvýše postaveným americkým představitelem, který se na Tchaj-wan vydá po čtyřiceti letech, poznamenala agentura Reuters

Čína, která Tchaj-wan považuje za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti, dnes Spojeným státům kvůli Azarově cestě pohrozila protiopatřeními. "Jakýkoli pokus popírat nebo zpochybňovat princip jedné Číny, podle nějž je Tchaj-wan součástí Číny, skončí neúspěchem," prohlásil mluvčí čínské diplomacie Wang Wen-pin na dnešní tiskové konferenci. "Čína přijme v reakci na chování USA přísná protiopatření," dodal bez dalších podrobností Wang.

Tchaj-wan si vysloužil ocenění za kroky, které podnikl v boji se šířením koronaviru. Opatření zahrnují přísné kontroly na hranicích či nošení roušek. Tchaj-wanu se podařilo šíření viru potlačit i přesto, že leží v těsné blízkosti Číny, odkud se virus začal počátkem roku šířit a která patří k zemím, jež byly - zejména v počátcích pandemie - koronavirem postiženy nejhůře.

Podle zástupce tchajwanského centra pro kontrolu a prevenci nemoci budou do země vpuštěni jen ti členové americké delegace, kteří budou mít negativní test na přítomnost koronaviru. Testováni budou před odletem, a pak znovu na letišti po příletu na ostrov. "Po celou dobu musí nosit roušky," uvedl tchajwanský zástupce. Budou muset dodržovat rovněž i další pravidla, například společenský odstup, a budou mít vyhrazené speciální výtahy.

Ministr Azar na Tchaj-wan dorazí v neděli, potvrdily místní úřady. Setká se s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen, ministrem zdravotnictví a experty na boj proti nemoci covid-19.

Čína dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova. Tchaj-wan funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany. Washington udržuje oficiální diplomatické vztahy s Pekingem, zatímco oficiální vztahy s Tchaj-pejí přerušil v roce 1979. S Tchaj-wanem mají ale Spojené státy čilé neoficiální styky a nadále mu dodávají zbraně. Tvrdí, že tak činí proto, aby mu pomohly udržet obranyschopnost.

Návštěvu Tchaj-wanu plánuje na přelomu srpna a září také předseda českého Senátu Miloš Vystrčil. Stejnou cestu chtěl uskutečnit před svým náhlým lednovým úmrtím jeho předchůdce Jaroslav Kubera. Oba politiky od jejich záměru zrazovalo jak čínské velvyslanectví, tak někteří čeští představitelé včetně prezidenta Miloše Zemana, podle něhož návštěva ohrozí vztahy s Čínou. Cestu nedoporučili ani premiér Andrej Babiš a ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Scénář pro americké prezidentské volby? Politolog popsal, co umožňuje…

26.09.2020 00:01 NÁZOR - Americký prezident Donald Trump svým odmítáním příslibu, že bude respektovat pokojné…

Bílý dům zpochybnil schopnost šéfa FBI odhalit volební podvody

25.09.2020 18:08 Personální šéf Bílého domu Mark Meadows dnes zpochybnil schopnost šéfa Federálního úřadu pro…

Maduro ignoruje lidská práva. Venezuelské bezpečnostní složky letos zabily…

25.09.2020 17:01 Venezuelské bezpečnostní složky letos při operacích v chudších čtvrtích měst zabily přes 2000 lidí,…

Volby v USA budou napínavé. Biden vede celostátně, v klíčových státech…

25.09.2020 14:13 Ačkoliv si demokratický uchazeč o Bílý dům Joe Biden udržuje stabilní náskok na prezidentem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama