Moderátor Wallace: Trump se netestoval. Koronavirus měl patrně již během debaty

Moderátor první prezidentské debaty Chris Wallace prozradil, že se před jejím zahájením prezident nenechal otestovat na koronavirus. Pozitivní test oznámil prezident spolu s Melanií v pátek, nákaza se mezi tím prokázala u dalších členů prezidentova kabinetu a některých senátorů. Wallace na test čeká.

Donald Trump

Americký prezident Donald Trump v pátek na twitteru oznámil, že se u něj prokázala nákaza koronavirem. Pozitivní test měla i jeho manželka Melanie. Koronavirus se poprvé mezi členy Trumpova bližšího okruhu prokázal ve čtvrtek u jeho poradkyně Nicky Hicksové

Mezi tím se Bílý dům stal novým epicentrem ve Washingtonu. Kromě Hicksové, prezidenta a první dámy se nákaza objevila i u několika členů Trumpova kabinetu a některých senátorů. Pozitivní test potvrdili Trumpova bývalá poradkyně Kellyanne Conwayová, předsedkyně republikánského národního výboru Ronna McDanielová a manažer Trumpovy kampaně Bill Stepien. 

Mezi nakaženými se objevili i senátoři Mike Lee a Thom Tillis, další senátoři čekají na výsledky testů. Krátce poté, co prezident tuto skutečnost oznámil, prohlásil komentátor úterní prezidentské debaty, že se Trump před jejím zahájením nenechal otestovat.

Wallace uvedl, že během debaty byla dodržována zpřísněná opatření. Kandidáti si na příklad nepotřásli rukou a stáli od sebe v dostatečné vzdálenosti. Negativní test nebyl podmínkou, kampaně obou kandidátů se na něm ovšem dopředu dohodly. Trump dle Wallace nedorazil na místo včas, otestovat se tedy nestihl. Joe Biden spolu s manželkou Jill měli test negativní.

Toto tvrzení popírá Clevelandská klinika. Oba kandidáti včetně jejich doprovodu prý byli před začátkem debaty otestováni s negativním výsledkem. Wallace však v pátek uvedl, že po konzultaci se svým doktorem se na testy dostaví až v pondělí, neboť přítomnost viru by po tak krátké době nemusela být z testu patrná.

,,Dle lékaře je třeba počkat alespoň 5 dní, aby se přítomnost viru potvrdila,“ řekl Wallace. ,,Pro mě z toho vyplývá, že pokud měl prezident pozitivní nález v pátek, pravděpodobně měl koronavirus již během debaty v úterý,“ dodal.

Wallace, Trump ani Biden na pódiu roušky neměli, Biden ji však měl na sobě po celou dobu v zákulisí. Při závěrečné gratulaci neměla roušku ani první dáma, manželka Joe Bidena ano. Joe a Jill Bidenovi v pátek oznámili, že oběma vyšly testy na covid negativní.

Pozitivní výsledek oznámil i bývalý guvernér státu New Jersey Chris Christie, který Trumpovi pomáhal se na debatu připravit. Christie byl během úterního duelu jedním z hostů ve studiu ABC. Ani jeden ze zúčastněných včetně moderátorů neměl roušku.

Nákaza se mezi členy Trumpova kabinetu pravděpodobně rozšířila při společné akci minulý víkend v Rose Garden. V sobotu zde představil prezident Trump svou kandidátku na post ústavního soudce Amy Coney Barrettovou. Dle fotografií je zřejmé, že mezi účastníky nebyly dodrženy dvoumetrové rozestupy, drtivá většina z nich neměla roušky. 

Mezi lidmi z Trumpova okruhu, kteří již ohlásili pozitivní test, hned několik z nich sedělo na ceremonii v prvních řadách. Kromě samotného prezidenta a první dámy se jednalo na příklad o Kellyanne Conwayovou, Mika Leeho, Thoma Tillise nebo reverenda Johna Jenkinse.

Prezident Trump zatím podle posledních informací prodělává mírný průběh nemoci. Jeho stav se prý od pátku výrazně zlepšil, jak sám uvedl na twitteru. Zda se uskuteční další dvě prezidentské debaty, byť virtuálně, bude záležet na rychlosti jeho rekonvalescence, prozatím svůj předvolební program pozastavil, ke kampani se však chce vrátit co nejdříve.

Trump měl následující dva týdny strávit návštěvou Minnesoty, Pensylvánie, Virginie, Georgie, Floridy a Severní Karolíny. Trumpa pravděpodobně zpočátku zastoupí členové jeho volebního štábu, velká část z nich má ale rovněž nařízenou karanténu, někteří čekají na výsledky testů. 

Změny by se neměly dotknout programu viceprezidenta na tento týden. Mike Pence vyšel po pátečních testech negativní a bude naplno pokračovat ve své kampani. Debata mezi ním a kalifornskou senátorkou Kamalou Harrisovou, která se má konat 7. října, zůstává rovněž prozatím beze změny.

Mrazivé počasí zatím nepřijde, uklidňují meteorologové. Vyhráno ale není

21.09.2021 06:30 Ačkoliv budou teploty v noci padat v následujících dnech až ke dvěma stupňům, mrazy nás zatím ještě…

Rusko je odpovědné za zavraždění Alexandra Litviněnka, rozhodl evropský…

21.09.2021 11:38 Rusko je odpovědné za smrt zběhlého ruského agenta Alexandra Litviněnka v jeho londýnském exilu v…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 22:03 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, Babiš by rozhodnutí nechal na…

20.09.2021 22:04 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Švédská matrika zamítla žádost páru, který chtěl pojmenovat dítě Vladimir…

21.09.2021 07:48 Švédská matrika odmítla žádost páru, který chtěl svého syna pojmenovat po ruském prezidentovi. …

Guterres: Hrozí největší krize našich životů, svět se musí probudit

21.09.2021 22:02 Aktualizováno Generální tajemník OSN António Guterres dnes v projevu ke světovým lídrům varoval před "největší…

Biden v OSN zdůraznil potřebu spolupráce, avizoval nové kroky proti…

21.09.2021 18:02 Aktualizováno Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly…

Počet mrtvých s covidem celosvětově překonal 4,7 milionu

21.09.2021 08:52 Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů americké Univerzity Johnse…

Spojené státy v příštím roce přijmou 125.000 uprchlíků

21.09.2021 08:21 Spojené státy přijmou v příštím roce 125.000 uprchlíků, tedy dvojnásobek oproti letošnímu roku, aby…

Trudeau je vítězem voleb v Kanadě, na většinu v parlamentu ale zřejmě…

21.09.2021 08:04 Aktualizováno Pondělní předčasné volby v Kanadě vyhráli vládnoucí liberálové premiéra Justina Trudeaua, jimž se…

USA hlásí přes 2000 zemřelých s koronavirem denně

20.09.2021 21:42 V USA zemřelo po nákaze koronavirem v posledním týdnu průměrně přes 2000 lidí denně. Podobně vysoké…

Bílý dům: USA v listopadu otevřou hranice plně očkovaným

20.09.2021 18:22 Spojené státy v listopadu uvolní cestovní restrikce a začnou na své území pouštět plně očkované…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Washington ve sporu o ponorky zopakoval, že Paříž je jeho klíčový spojenec

18.09.2021 21:23 Aktualizováno Spojené státy zopakovaly, že Paříž je pro ně nepostradatelným spojencem. Učinily tak krátce poté,…

Související:

Právě se děje

reklama