Moderátor Wallace: Trump se netestoval. Koronavirus měl patrně již během debaty

Moderátor první prezidentské debaty Chris Wallace prozradil, že se před jejím zahájením prezident nenechal otestovat na koronavirus. Pozitivní test oznámil prezident spolu s Melanií v pátek, nákaza se mezi tím prokázala u dalších členů prezidentova kabinetu a některých senátorů. Wallace na test čeká.

Donald Trump
doporučujeme

Americký prezident Donald Trump v pátek na twitteru oznámil, že se u něj prokázala nákaza koronavirem. Pozitivní test měla i jeho manželka Melanie. Koronavirus se poprvé mezi členy Trumpova bližšího okruhu prokázal ve čtvrtek u jeho poradkyně Nicky Hicksové

Mezi tím se Bílý dům stal novým epicentrem ve Washingtonu. Kromě Hicksové, prezidenta a první dámy se nákaza objevila i u několika členů Trumpova kabinetu a některých senátorů. Pozitivní test potvrdili Trumpova bývalá poradkyně Kellyanne Conwayová, předsedkyně republikánského národního výboru Ronna McDanielová a manažer Trumpovy kampaně Bill Stepien. 

Mezi nakaženými se objevili i senátoři Mike Lee a Thom Tillis, další senátoři čekají na výsledky testů. Krátce poté, co prezident tuto skutečnost oznámil, prohlásil komentátor úterní prezidentské debaty, že se Trump před jejím zahájením nenechal otestovat.

Wallace uvedl, že během debaty byla dodržována zpřísněná opatření. Kandidáti si na příklad nepotřásli rukou a stáli od sebe v dostatečné vzdálenosti. Negativní test nebyl podmínkou, kampaně obou kandidátů se na něm ovšem dopředu dohodly. Trump dle Wallace nedorazil na místo včas, otestovat se tedy nestihl. Joe Biden spolu s manželkou Jill měli test negativní.

Toto tvrzení popírá Clevelandská klinika. Oba kandidáti včetně jejich doprovodu prý byli před začátkem debaty otestováni s negativním výsledkem. Wallace však v pátek uvedl, že po konzultaci se svým doktorem se na testy dostaví až v pondělí, neboť přítomnost viru by po tak krátké době nemusela být z testu patrná.

,,Dle lékaře je třeba počkat alespoň 5 dní, aby se přítomnost viru potvrdila,“ řekl Wallace. ,,Pro mě z toho vyplývá, že pokud měl prezident pozitivní nález v pátek, pravděpodobně měl koronavirus již během debaty v úterý,“ dodal.

Wallace, Trump ani Biden na pódiu roušky neměli, Biden ji však měl na sobě po celou dobu v zákulisí. Při závěrečné gratulaci neměla roušku ani první dáma, manželka Joe Bidena ano. Joe a Jill Bidenovi v pátek oznámili, že oběma vyšly testy na covid negativní.

Pozitivní výsledek oznámil i bývalý guvernér státu New Jersey Chris Christie, který Trumpovi pomáhal se na debatu připravit. Christie byl během úterního duelu jedním z hostů ve studiu ABC. Ani jeden ze zúčastněných včetně moderátorů neměl roušku.

Nákaza se mezi členy Trumpova kabinetu pravděpodobně rozšířila při společné akci minulý víkend v Rose Garden. V sobotu zde představil prezident Trump svou kandidátku na post ústavního soudce Amy Coney Barrettovou. Dle fotografií je zřejmé, že mezi účastníky nebyly dodrženy dvoumetrové rozestupy, drtivá většina z nich neměla roušky. 

Mezi lidmi z Trumpova okruhu, kteří již ohlásili pozitivní test, hned několik z nich sedělo na ceremonii v prvních řadách. Kromě samotného prezidenta a první dámy se jednalo na příklad o Kellyanne Conwayovou, Mika Leeho, Thoma Tillise nebo reverenda Johna Jenkinse.

Prezident Trump zatím podle posledních informací prodělává mírný průběh nemoci. Jeho stav se prý od pátku výrazně zlepšil, jak sám uvedl na twitteru. Zda se uskuteční další dvě prezidentské debaty, byť virtuálně, bude záležet na rychlosti jeho rekonvalescence, prozatím svůj předvolební program pozastavil, ke kampani se však chce vrátit co nejdříve.

Trump měl následující dva týdny strávit návštěvou Minnesoty, Pensylvánie, Virginie, Georgie, Floridy a Severní Karolíny. Trumpa pravděpodobně zpočátku zastoupí členové jeho volebního štábu, velká část z nich má ale rovněž nařízenou karanténu, někteří čekají na výsledky testů. 

Změny by se neměly dotknout programu viceprezidenta na tento týden. Mike Pence vyšel po pátečních testech negativní a bude naplno pokračovat ve své kampani. Debata mezi ním a kalifornskou senátorkou Kamalou Harrisovou, která se má konat 7. října, zůstává rovněž prozatím beze změny.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mýlil jsem se, přiznal známý politolog. Jak podle něj dopadnou volby v USA?

25.10.2020 00:01 NÁZOR - "V roce 2016 jsem byl jedním z těch lidí, kteří si nemysleli, že by Donald Trump mohl…

Prezident Trump využil předčasné hlasování a odvolil na Floridě

24.10.2020 18:09 Americký prezident Donald Trump dnes odevzdal svůj hlas ve volbách hlavy státu v knihově města West…

Bez covidu by pro Bidena bylo těžké Trumpa porazit, říká amerikanista

24.10.2020 16:04 ROZHOVOR - Mají republikáni budoucnost? Nejen o vývoji Republikánské strany na americké politické…

Pokud lidé nezačnou nosit roušky, v USA zemřou statisíce lidí, zjistila…

24.10.2020 15:18 Aktualizováno Počet lidí zemřelých v USA v souvislosti s covidem-19 by mohl do února dosáhnout hranice půl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama