Někdejší poradce Vindman skončí v armádě kvůli "šikaně" od Trumpa

Podplukovník Alexander Vindman, který byl na podzim klíčovým svědkem Sněmovny reprezentantů při vyšetřování amerického prezidenta Donalda Trumpa, dnes oznámil, že skončí svou více než dvacetiletou kariéru v americké armádě. Jeho právník jako důvod pro toto rozhodnutí uvedl "šikanu, zastrašování a odplatu" z Trumpovy strany , píše agentura Reuters.

Alexander Vindman
doporučujeme

Vindman v listopadu po předvolání do Sněmovny reprezentantů prohlásil, že podle něj Trump "nepatřičně" tlačil na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby ohlásil vyšetřování ukrajinské firmy, v níž působil syn Trumpova soka do listopadových voleb Joea Bidena. Právě tato takzvaná ukrajinská kauza byla jedním z bodů ústavní žaloby na Trumpa, kterou na něj nakonec podala komora Kongresu ovládaná demokraty. Senát, kde mají většinu vládní republikáni, však prezidenta tohoto obvinění zprostil, stejně tak jako druhého bodu obžaloby, který se týkal obstrukce Kongresu.

Vindman pak v únoru přišel o svou pozici v Bílém domě, kde působil jako přední odborník na Ukrajinu, a přesunul se na ministerstvo obrany. Trump předtím jeho výpověď v Kongresu opakovaně kritizoval a prohlásil o něm, že je neukázněný. Vindmanův právník již tehdy tvrdil, že se podplukovník jen řídil zákonem a vyslyšel proto předvolání kongresmanů. Poznamenal také, že se mu mstí nejmocnější muž na světě za to, že říkal pravdu.

Agentura AP s odkazem na nejmenovaného činitele z vlády napsala, že Vindmanovo jméno bylo na seznamu důstojníků jmenovaných na povýšení, který obdržel ministr obrany Mark Esper na začátku tohoto roku. Povýšení se však zdržela poté, co Bílý dům požádal o vyšetřování Vindmanova jednání. Pentagon následně došel k závěru, že podplukovník svým chováním neporušil předpisy. Podle zdroje AP se pak seznam s návrhy na povýšení dostal k Esperovi znovu asi před měsícem, ale znovu byl pozdržen.

Další zdroj pak AP řekl, že Esper seznam tento týden schválil a plánoval ho do neděle odeslat do Bílého domu. Není však jasné, zda Esper věděl o Vindmanově úmyslu rezignovat ještě předtím, než schválil jeho povýšení. Podle AP se o jeho záměru v jistých kruzích hovořilo již před týdnem.

"Kampaní plnou šikany, zastrašování a odplaty se prezident Spojených států snažil donutit podplukovníka Vindmana k volbě mezi dodržováním zákona nebo zavděčením se prezidentovi," uvedl Vindmanův právník. Sám podplukovník pak Reuters řekl, že se se svou rodinou těší na další kapitolu života.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Severní Karolínu zasáhlo zemětřesení, bylo nejsilnější od roku 1916

09.08.2020 18:17 Americkou Severní Karolínu dnes zasáhlo nejsilnější zemětřesení za posledních 100 let. Otřesy byly…

Progresivisté podpoří Bidena. Se svou iniciativou se odkazují na Sanderse

09.08.2020 15:15 Progresivistická organizace Roots Action oznámila, že hodlá podpořit Joe Bidena v prezidentském…

"Trumpova politika nás bude stát křesla," obávají se republikánští senátoři

09.08.2020 08:48 Do listopadových voleb zbývá jen pár měsíců. Rozhodovat se v nich bude vedle hlavy státu i o…

Šéf Pentagonu: USA sníží počet vojáků v Afghánistánu do listopadu pod 5000

09.08.2020 08:15 Spojené státy plánují snížit počet svých vojáků v Afghánistánu do konce listopadu na méně než 5000,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama