Nevybírejme si vakcíny, všechny chrání životy, zní z Washingtonu

NÁZOR - V aktuálním kritickém bodě pandemie nedává žádný smysl vybírat si mezi vakcínami proti nemoci covid-19 podobně, jako si vybíráme v obchodě boty či cereálie k snídani. S tímto apelem vystoupil editorial prestižního amerického deníku Washington Post.

Očkování, ilustrační fotografie

Výherní los

Spojené státy mají to štěstí, že mohou volit mezi párem mRNA vakcín od společností Moderna a Pfizer/BioNTech, které vyžadují aplikaci dvou dávek a které již dostaly desítky milionů Američanů, a aktuálně zaváděnou vakcínou od firmy Johnson & Johnson, jejíž aplikace je jednorázová, nastiňuje renomovaný server. "Všechny dokážou zachránit životy. Berte jakoukoliv, kterou můžete dostat," nabádá v zápětí.

V současné době hrozí, že nové varianty viru přinesou další vlnu nákaz, varuje washingtonský deník. Deklaruje, že hlavním cílem musí být naočkovat co možná nejvíce lidí.

Celkově lze říct, že všechny uvedené vakcíny se ve velkých klinických testech ukázaly jako bezpečné a účinné, vyzdvihuje editorial. Doplňuje, že u všech se předpokládá, že ve většině případů brání hospitalizaci a úmrtí na virus.

"To je výherní los pro mnoho lidí, kteří by jinak mohli být nakaženi a čelit osamocenému konci na ventilátoru na nemocničním oddělení," pokračuje Washington Post. Dodává, že všechny tři vakcíny využívají stejný biologický trik - podnítí tělo, aby vytvořilo spike proteiny, jaké jsou na koronaviru, tudíž jej imunitní systém rozpozná a virus napadne, pokud dojde k nákaze.

Vakcíny založené na mRNA využívají novou technologii přenosu informace skrze část genetického materiálu - přenosovou RNA - vepsanou do lipidu či tuku, nastiňuje prestižní deník. Podotýká, že vakcína Johnson & Johnson vsází na tradiční přístup a informaci nese prostřednictvím deaktivovaného, neškodného viru.

Výhoda této vakcíny spočívá v tom, že nevyžaduje výkonné mrazáky, jako mRNA vakcíny, upozorňuje editorial. Vysvětluje, že to v kombinaci s nutností aplikovat pouze jedinou dávku činí vakcínu dostupnější pro mnoho lidí.

Studie nelze přímo srovnávat

Výsledky třetí fáze klinických testů se u jednotlivých vakcín liší, ale bylo by chybou rozhodovat se o tom, zda se necháme očkovat, jen na tomto základě, vyzdvihuje americký server. Připomíná, že Úřad pro potraviny a léčiva v USA stanovil jako standard pro schválení nasazení očkovací látky v nouzovém režimu padesátiprocentní účinnost.

V případě vakcín od společností Moderna a Pfizer/BioNTech se toto měřilo na symptomatickém průběhu, jelikož šlo o nejrychlejší způsob, jak účinnost ověřit, protože jiná kritéria - například asymptomatická nákaza, hospitalizace či úmrtí - by mohla prodloužit testovací fázi v momentě, kdy je čas klíčový, vysvětluje Washington Post. Doplňuje, že vakcíny vykazovaly po druhé dávce účinnost 94,1 %, respektive 95 % proti rozvinutí příznaků.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"To je některými srovnáváno se zkouškami (vakcíny) Johnson & Johnson ve Spojených státech, která ukázala účinnost 72 %," píše renomovaný deník. Upozorňuje, že zkoušky se v mnohém lišily a nelze je porovnávat přímo, už jen z důvodu, že preparáty od firem Moderna a Pfizer/BioNTech byly testovány před příchodem nových variant viru, navíc kritériem pro  Johnson & Johnson byla především ochrana před vážným průběhem nemoci.

Mnoho otázek o účinnosti vakcín odpoví až čas, což se týká i toho, zda dokážou úspěšně bránit přenosu viru a poradit si s tichou, asymptomatickou infekcí, přiznává respektovaný server. Za důležitou ale označuje skutečnost, že každá z uvedených látek dokáže zachránit život a stojí za to po ní sáhnout, je-li dostupná.

ON-LINE 89. den války: Ruská armáda chce podniknout útok na Slovjansk

23.05.2022 08:50 Rusko na Ukrajině soustředí své síly u východoukrajinského Severodoněcku, od Izjumu chystá další…

Ukrajinský soud odsoudil ruského vojáka za zastřelení civilisty na doživotí

23.05.2022 13:28 Ukrajinský soud dnes odsoudil na doživotí ruského vojáka za zavraždění neozbrojeného civilisty,…

Na Ukrajině byly zřejmě nasazeny proti ruským okupantům i raketomety z…

22.05.2022 22:07 České raketomety RM-70 byly již nasazeny do bojů proti ruským invazním silám, které napadly…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Počasí bude mít tento týden do tropů daleko. Ochlazení s sebou přinese déšť

23.05.2022 06:30 Letní teploty z minulého týdne se v tom nadcházejícím opakovat nebudou. Ochladí se a v některých…

Biden: USA by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na Tchaj-wan

23.05.2022 09:06 Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína…

Biden dnes podepsal zákon o poskytnutí finanční pomoci Ukrajině

21.05.2022 13:15 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal zákon o poskytnutí finanční pomoci Ukrajině v objemu…

Biden: Spojenectví mezi USA a Jižní Koreou odstrašuje KLDR

21.05.2022 09:54 Sedmdesátileté spojenectví mezi Spojenými státy a Jižní Koreou bylo postaveno na odmítání změn…

Vesmírná loď Starliner od Boeingu se připojila k ISS

21.05.2022 04:35 Kosmická loď CST-100 Starliner společnosti Boeing úspěšně zakotvila u Mezinárodní vesmírné stanice …

Trump zaplatil pokutu 110 tisíc dolarů za pohrdání soudem, oznámila…

20.05.2022 21:25 Někdejší americký prezident Donald Trump zaplatil pokutu 110.000 dolarů (2,57 milionu Kč), která se…

Čtyři další země mají první případy opičích neštovic

20.05.2022 21:12 Aktualizováno Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první…

Podpora Bidena klesla na nejnižší úroveň od začátku mandátu

20.05.2022 17:47 Aktualizováno Výkon demokrata Joea Bidena v roli šéfa Bílého domu schvaluje 39 procent Američanů, což je nejméně…

Vzácné opičí neštovice se po Evropě objevily i v USA

19.05.2022 21:45 Aktualizováno V americkém Massachusetts se ve středu prokázal případ opičích neštovic, vzácné nemoci, která se…

Senát USA schválil mnohamiliardovou pomoc Ukrajině, návrh poslal Bidenovi

19.05.2022 20:50 Aktualizováno Americký Senát dnes jasnou většinou schválil masivní balík vojenské a humanitární podpory pro…

Ve Spojených státech zemřel od začátku pandemie covidu přes milion…

18.05.2022 16:50 Aktualizováno Hranici jednoho milionu úmrtí už překročila také americká bilance covidu-19 sestavovaná Univerzitou…

Související:

Právě se děje

reklama