Podíl na vraždě studentů v Mexiku měli vojáci, budou zatčeni

Mexické úřady se chystají vydat zatykače v případu únosu a pravděpodobné vraždy skupiny 43 studentů v roce 2014. Podle zdrojů agentury Reuters obeznámených s případem je to poprvé, co mají být v rámci rozsáhlého vyšetřování zatčeni také vojáci. O roli armády v případu už v minulosti spekulovala média i odborníci.

Ilustrační foto
doporučujeme

Skupina čtyř desítek studentů pedagogické školy v Ayotzinapě zmizela v září 2014 při protestní akci ve městě Iguala v jihomexickém státě Guerrero. Zavražděni byli zřejmě zločineckým gangem Guerreros Unidos.

Dosud neobjasněný případ otřásl Mexikem i mezinárodním společenstvím. Podle Reuters představuje jeden z nejkřiklavějších příkladů neúspěšné snahy mexické vlády zastavit násilí vyvolané 13 let trvající válkou proti drogám a rovněž odsoudit pachatele násilné trestné činnosti.

"Zatykače zahrnují místní, státní a federální policisty v Guerreru i členy (armádního) 27. praporu," řekl Reuters nejmenovaný zdroj. Přítomnost vojáků na seznamu chystaných zatčení následně potvrdily další dva činitelé. Oficiálně úřady na dotaz nereagovaly.

Výzvy k vyšetření možné role armády, především pak vojáků umístěných na nedaleké základně v době pravděpodobného únosu, se množily už v době bezprostředně po zmizení studentů.

Prezident Andrés Manuel López Obrador, který se ujal úřadu před dvěma lety, pozůstalým slíbil důkladné vyšetření případu a potrestání všech viníků. Letos v červenci byl objeven kosterní pozůstatek již druhého ze studentů, což podle úřadů mohlo posunout vyšetřování kupředu.

Zmizení studentů odhalilo hluboké nedostatky v mexickém soudnictví a v roce 2015 vedlo k zapojení Meziamerické komise pro lidská práva do vyšetřování. Nezávislá expertní skupina tohoto orgánu konstatovala závažná pochybení při vyšetřování vedeném předchozí mexickou vládou. Tehdy byl závěr, že mladí muži byli zabiti a spáleni na skládce odpadu poté, co je zločineckému gangu předala zkorumpovaná místní policie. Mezinárodní experti naopak přišli s teorií, že studenti si omylem přivlastnili autobus, který vezl zásilku heroinu, a byli za to popraveni.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

23.10.2020 21:42 Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskusí kolem snahy jeho syna Huntera…

USA uvalily sankce vůči třem iránským organizacím, na černé listině je i…

23.10.2020 15:27 Americké ministerstvo financí ve čtvrtek uvalilo sankce na tři íránské organizace, které viní z…

Trump změnil své vystupování. Podle průzkumu CNN debatu s Bidenem prohrál

23.10.2020 14:52 Aktualizováno Druhá a zároveň poslední předvolební debata kandidátů na amerického prezidenta byla oproti…

Alarmující dopad Trumpovy politiky vůči migrantům: Stovky dětí postrádají…

23.10.2020 07:44 Právníkům a nevládním organizacím se nedaří dohledat rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama