Trump omilostnil 15 spojenců. Mezi nimi exporadce a zabijáky civilistů v Iráku

Americký prezident Donald Trump v noci na dnešek udělil milost 15 lidem a dalším pěti zmírnil jejich tresty. Omilostněn byl bývalý prezidentův poradce pro zahraniční politiku George Papadopoulos odsouzený v kauze ruského vměšování do voleb nebo dva někdejší republikánští zákonodárci, kteří patřili mezi první Trumpovy podporovatele na politické scéně.

George Papadopoulos
doporučujeme

Podle agentury AP vývoj ukazuje, jak končící prezident používá své postavení k odměňování věrných stoupenců a k rušení verdiktů, které považuje za plody zaujatosti vůči své osobě.

Kontroverzní milosti v podání odcházejícího šéfa Bílého domu nejsou nutně ničím novým. Přesto deník The New York Times (NYT) nejčerstvější využití prezidentských pravomocí hodnotí jako troufalé, přičemž podotýká, že Trump stále veřejně neakceptoval, že 20. ledna úřad opustí. Mezi omilostněnými jsou i čtyři někdejší členové soukromé ochranky Blackwater odsouzení ve spojitosti se zabíjením civilistů v Iráku.

"Ze 45 (milostí), které Donald Trump ke dnešnímu dni udělil, 40 ze 45, tedy 88 procent, bylo spojených buďto s některým z jeho spojenců, s někým, kdo k němu měl mimořádný přístup, nebo byly spojené s něčím, co jemu osobně politicky pomáhalo," řekl reportér NYT Michael Schmidt.

Papadopoulos působil před volbami roku 2016 jako poradce Trumpovy kampaně a následně se stal prvním bývalým členem Trumpova týmu zatčeným v rámci vyšetřování snah Ruska ovlivnit prezidentské hlasování. V říjnu 2017 agentům Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) přiznal, že jim lhal o načasování podezřelých schůzek před volbami. Soud následně Papadopoulosovi uložil 14 dní vězení a pokutu 9500 dolarů (211.000 korun). Z vězení byl propuštěn po 12 dnech.

Loni v březnu své přiznání odvolal v knize, v níž popisuje, jak se stal "obětí spiklenců proti prezidentu Donaldu Trumpovi". Tomu v noci poděkoval na twitteru.

Ještě před Papadopoulosem byl v návaznosti na pátrání zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera odsouzen nizozemský právník Alex van der Zwaan, kterého dnes Trump rovněž omilostnil. Advokát strávil 30 dní ve vězení a zaplatil pokutu 20.000 dolarů (433.000 korun) za to, že lhal o svých kontaktem s členem někdejšího Trumpova volebního štábu.

"Dnešní milost pomůže napravit újmu, kterou Muellerův tým způsobil tolika lidem," uvedl v prohlášení Bílý dům. Trump vyšetřování ruského vlivu na předchozí volby dlouhodobě označuje za hon na čarodějnice. Téměř dva roky trvající operace vedla k desítkám obvinění, Mueller však nakonec otázku možného spiknutí Trumpova štábu s Rusy nechal otevřenou.

Za lhaní FBI o kontaktech v období voleb roku 2016 byl odsouzen i bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn, kterého Trump omilostnil minulý měsíc. Americká média ihned soudila, že to bude jen první z mnoha milostí, které současný prezident před koncem mandátu udělí. I po úterku, kdy do inaugurace Joea Bidena zbývají čtyři týdny, se čekají další.

Na Trumpově předvánočním seznamu se ocitli i tři bývalí republikánští zákonodárci. Milost dostali Duncan Hunter, odsouzený za korupci, a Chris Collins, odsouzený za finanční podvody a zneužívání obchodních informací. Bývalý kongresman Steve Stockman je pak jedním z pěti lidí, kterým byly tresty částečně či úplně odpuštěny.

Collins byl podle AP prvním členem Kongresu, který podpořil Trumpovu kandidaturu do prezidentské funkce. Mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnanyová uvedla, že milosti pro Collinse a Huntera přišly po výzvách "mnoha členů Kongresu".

Dalšími omilostněnými jsou bývalí vojáci Nicholas Slatten, Paul Slough, Evan Liberty a Dustin Heard, kteří byli shledáni vinnými ze zmasakrování iráckých civilistů při práci pro soukromou ochranku Blackwater. Obžalováni byli za zabití 14 lidí na náměstí v Bagdádu v roce 2007 a odsuzující verdikt přišel před šesti lety. Slatten dostal doživotí, jeho tři kolegové si odpykávali tresty od 12 do 15 let.

Podle NYT mají případy někdejších pracovníků Blackwater přímé vazby na dva Trumpovy věrné spojence: bývalého šéfa Blackwater Erika Prince a jeho sestru Betsy DeVosovou, která je americkou ministryní školství. Deník uvádí, že mnohé z nově ohlášených justičních intervencí podle všeho obešly tradiční kontrolní proces ministerstva spravedlnosti.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden zahájil tažení proti změně klimatu, není podle něj možné čekat

27.01.2021 21:58 Americký prezident Joe Biden dnes podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu…

USA přezkoumávají své obvinění Číny z genocidy proti Ujgurům

27.01.2021 20:47 Americké ministerstvo zahraničí přezkoumává označení počínání Číny proti menšině Ujgurů za genocidu…

Biden hovořil s japonským premiérem Sugou o Číně a KLDR

27.01.2021 20:13 Americký prezident Joe Biden dnes telefonicky jednal s japonským premiérem Jošihidem Sugou.…

Republikáni se podle médií rozhodli zůstat s Trumpem

27.01.2021 15:59 Úterní hlasování v Senátu amerického Kongresu o ústavnosti takzvaného impeachmentu vedeného proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama