Trump otočil a slibuje hladké předání moci. Pence nehodlá využít ústavního dodatku k odvolání prezidenta

Americký prezident Donald Trump odsoudil středeční vpád svých příznivců do budovy Kapitolu ve Washingtonu. Ve videu, které dnes zveřejnil na twitteru, uvedl, že jej pobouřilo "odporné" násilí, které události provázelo. Protestující podle něj znesvětili sídlo americké demokracie. Nyní se chce šéf Bílého domu podle svých slov soustředit na hladké a spořádané předání moci nové administrativě Joea Bidena.

Donald Trump. 45. prezident USA
doporučujeme

"Jako všichni Američané jsem pobouřený násilím, bezprávím a chaosem," uvedl Trump ke středečnímu vpádu svých příznivců do sídla Kongresu. Řekl, že okamžitě povolal národní gardu a policii, aby budovu zajistily a "vyhnaly vetřelce". Spojené státy musí být podle Trumpa vždy "národem práva a pořádku". "Nereprezentujete naši zemi," vzkázal prezident účastníkům útoku na budovu Kapitolu.

Po listopadových prezidentských volbách nastal podle Trumpa čas na "zklidnění vášní a uklidnění". Prezidentova kampaň podle něj usilovala všemi možnými právními prostředky o napadení volebních výsledků. "Mým jediným cílem bylo zajistit integritu hlasování," řekl a dodal, že tím hájil americkou demokracii.

Po potvrzení výsledků prezidentských voleb Kongresem se nyní pozornost prezidenta podle jeho slov bude soustředit na zajištění hladkého a spořádaného předání moci nové administrativě, která nastoupí po inauguraci Joea Bidena 20. ledna. "Tento okamžik volá po zhojení ran a smíření," dodal. Boj proti pandemii koronaviru a obnova amerického hospodářství bude podle Trumpa vyžadovat spolupráci všech Američanů.

"Vím, že jste zklamaní, ale chci, abyste věděli, že naše neuvěřitelná cesta teprve začala," vzkázal na závěr proslovu svým podporovatelům.

Trump v posledních hodinách čelil výzvám, aby středeční dění ve Washingtonu odsoudil. Krátce po vpádu svých příznivců do Kapitolu je na twitteru vyzval, aby odešli, jejich jednání však neodsoudil, vyjádřil pro ně pochopení, a označil je za výjimečné. Mlčení Bílého domu už před Trumpem prolomila jeho mluvčí, která ve jménu prezidenta i jeho administrativy vpád demonstrantů do sídla Kongresu odsoudila.

Viceprezident Mike Pence nehodlá využít 25. dodatku americké ústavy a iniciovat sesazení prezidenta Donalda Trumpa z funkce. S odvoláním na své zdroje o tom dnes informovaly list The New York Times (NYT) a server Business Insider. Agentuře Reuters informaci potvrdil i jeden z Penceových poradců. Trumpovo odvolání po středečních nepokojích v Kongresu žádají lídři Demokratické strany, zatímco kongresmani připravují vznesení další ústavní žaloby. Chce-li se Trump tzv. impeachmentu vyhnout, měl by sám odstoupit, napsal v redakčním komentáři The Wall Street Journal (WSJ).

K využití 25. dodatku ústavy, který umožňuje členům kabinetu odvolat prezidenta, vyzvala šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová a připojila se k ní řada demokratů, ale i někteří republikáni. Podle nich to byl právě Trump, který podnítil středeční vpád svých stoupenců do sídla Kongresu.

Pelosiová dnes ve společném prohlášení s šéfem senátních demokratů Chuckem Schumerem uvedla, že Pence na jejich výzvy nereagoval. Podle nich však Trump dál představuje nebezpečí, neboť podněcoval ke vzpouře. Pelosiová avizovala, že když nezakročí viceprezident a další členové vlády, zahájí sněmovna proces impeachmentu.

Jeden z článků 25. ústavního dodatku ošetřuje situaci, v níž prezident není schopen vykonávat svou práci, ale sám neodstoupí. Navrhovatelé dodatku měli na mysli situaci, kdy je prezidentova schopnost oslabena fyzickou či mentální nemocí. V širší interpretaci se ovšem dá podle médií tato pasáž použít také v situaci, kdy se prezident chová nebezpečným způsobem.

Využít 25. ústavního dodatku může americký viceprezident, který musí mít na své straně většinu vlády. Po sesazení prezidenta by se právě on ujal úřadu hlavy státu.

Za aktuální situace je ve hře pouze zkrácení Trumpova mandátu maximálně o několik dní, neboť 20. ledna jej v Bílém domě vystřídá nově zvolený prezident Joe Biden. Podle CNBC se o aplikaci 25. dodatku v nejvyšších vládních kruzích diskutovalo, ministr financí Steven Mnuchin, ministr zahraničí Mike Pompeo a další ovšem dospěli k závěru, že proces by trval déle než týden a tudíž by byl prakticky bezvýznamný.

"Celkovým plánem teď je čekat, než doběhne čas," citovala CNBC bývalého člena Trumpovy administrativy obeznámeného s interními diskusemi. "Zúčtování pro tohoto prezidenta přijde, ale nemusí k němu dojít v příštích 13 dnech," dodala nejmenovaná osoba.

Velká část zákonodárců z Demokratické strany ovšem tento pohled nesdílí. "Za méně než 12 hodin více než 110 kolegů připojilo podpis na podporu článků impeachmentu, které jsme s reprezentantem Tedem Lieuem a reprezentantem Jamiem Raskinem vypracovali. Je stěžejní, abychom tohoto prezidenta odstranili z úřadu co nejdříve," uvedl v noci na dnešek na twitteru kongresman David Cicilline.

Podle listu NYT je Trump pod rostoucím tlakem, neboť se od něj snaží distancovat další a další dosavadní členové administrativy a republikánští zástupci v Kongresu přestávají být ochotni prezidenta hájit.

Redakční rada WSJ Trumpovi radí, aby sám odstoupil a vyhnul se tak druhému impeachmentu. Ve čtvrtečním komentáři označuje prezidentovo jednání při středečních nepokojích za legitimní důvod k odvolání a za mnohem závažnější zanedbání povinností než předloňský telefonát s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, který vedl k prvnímu impeachmentu.

WSJ nicméně soudí, že Trumpova rezignace by byla "nejčistším řešením", protože by šlo o jeho vlastní rozhodnutí, což by minimalizovalo vlnu rozhořčení v táboře jeho příznivců. "Pro všechny, včetně prezidenta, by bylo nejlepší, kdyby odešel potichu," píše deník.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

První vystoupení nové mluvčí Bidena: S novináři se nehádala, vyjádřila jim…

21.01.2021 15:28 Na všechny otázky neodpověděla, reportéry ale nepoučovala a nehádala se s nimi, naopak jim…

USA se připojí ke globálnímu vakcinačnímu programu a uhradí finanční…

21.01.2021 13:31 Spojené státy se připojí ke globálnímu vakcinačnímu programu. Světové zdravotnické organizaci (WHO)…

Trump za 4 roky pronesl 30 tisíc nepravdivých či zavádějících výroků

21.01.2021 12:52 Více než 30.000 nepravdivých či zavádějících výroků uvedl za své čtyřleté úřadování bývalý americký…

Trump zanechal poselství chaosu, jeho budoucnost je mlhavá, píší média

21.01.2021 11:42 Když ve středu bývalý americký prezident Donald Trump odletěl od Bílého domu a zamířil do letoviska…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama