USA a Čína pohrozily KLDR. Jednání Rady bezpečnosti OSN bylo vyhrocené

Severokorejský program raketových testů je kontraproduktivní a může zavřít dveře k jednání o míru. Na schůzi Rady bezpečnosti OSN to ve středu v New Yorku prohlásila stálá představitelka USA Kelly Craftová. Spojené státy jsou podle ní připraveny "projevit pružnost" a souběžně s KLDR jsou odhodlány podniknout konkrétní kroky k dohodě.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Zasedání Rady bezpečnosti OSN
doporučujeme

Washington věří, že Pchjongjang zastaví další nepřátelství, zdrží se hrozeb a zapojí se do hledání cesty k dohodě. "Pokud ne, budou podle toho Spojené státy postupovat," řekla Craftová.

"Nežádali jsme Severní Koreu, aby udělala všechno, zatímco my neuděláme nic... Problém (denuklearizace Korejského poloostrova) nemůžeme vyřešit sami. KLDR musí ujít svůj kus cesty a vyhnout se provokacím. Musí se zapojit," zdůraznila americká diplomatka.

Pchjongjang ale dnes americkou výzvu k dialogu znovu odmítl. Podle Severokorejců nemají Spojené státy v tuto chvíli při rozhovorech co nabídnout. Pokud USA radikálně nezmění postoj, nemá jednání podle KLDR smysl. "Spojené státy mluví o dialogu, nemají nám ale co nabídnout, i kdyby byl dialog zahájen," podotkl podle severokorejské tiskové agentury KCNA mluvčí ministerstva zahraničí.

KLDR rovněž dnes varovala, že bude na případné nepřátelské kroky Spojených států taKÉ reagovat odpovídajícím způsobem. "Již dříve jsme řekli, že nemáme co ztratit, a jsme připraveni odpovědět na jakékoli opatření, které Washington zvolí," dodal mluvčí severokorejské diplomacie.

Rozhovory o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova, které KLDR vede se Spojenými státy, stagnují od únorového summitu šéfa Bílého domu Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji, jenž skončil předčasně a bez dohody kvůli odlišným názorům Pchjongjangu a Washingtonu na odzbrojovací proces. Spojené státy žádají, aby se Severokorejci nejprve vzdali vývoje jaderných zbraní, teprve potom jsou ochotny odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy. Pchjongjang by zase rád viděl postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu.

Čínský zástupce Čang Ťün označil za zcela nezbytné, aby Rada bezpečnosti uvolnila sankce, které na KLDR uvalila po raketových a jaderných testech Pchjongjangu. To by podle něj vedlo k "dramatickému zvratu" zatím bezvýchodné situace.

Rada bezpečnosti řešila vojenský program KLDR tento týden už podruhé, tentokrát to bylo na žádost USA. Od letošního května provedla Severní Korea 13 testů balistických raket a minulou neděli oznámila, že uskutečnila "velmi důležitý test" na střelnici určené pro strategické rakety.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mexiko drtí migrace. Stát posiluje ochranu hranice

18.01.2020 15:10 Mexiko v pátek povolalo na hranici s Guatemalou dalších 200 příslušníků národní gardy. Snaží se tak…

Střelba v USA: Čtyři mrtví po masakru v Grantsville

18.01.2020 11:04 Při střelbě v americkém městě Grantsville v pátek večer zemřeli čtyři lidé. Další osoba utrpěla…

Buzz Aldrin, druhý muž na Měsíci, dlouho hledal klid

18.01.2020 06:20 Jméno nebo aspoň příjmení prvního člověka na Měsíci Neila Armstronga si vybaví téměř každý. Druhého…

Soud v USA zamítl žalobu dětí a mládeže na vládu

17.01.2020 20:24 Federální odvolací soud ve Spojených státech dnes zamítl žalobu proti klimatické politice vlády,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama