USA bojují s Čínou o zachování stávajícího mezinárodního řádu, řekl Blinken

USA bojují s Čínou o zachování nynějšího mezinárodního uspořádání a chtějí vést mezinárodní blok, jehož cílem bude vyvažovat stále vážnější a dlouhodobou hrozbu, kterou představují velmocenské ambice Pekingu. V dlouho očekávaném projevu ohledně americké politiky vůči Číně to dnes řekl ministr zahraničí USA Antony Blinken.

Antony Blinken

Dodal však, že Washington nechce vstoupit s Pekingem do další studené války a nebude v Číně usilovat o vnitropolitickou změnu.

Ačkoliv je v současnosti nejakutnější hrozbou pro celosvětovou stabilitu "válka (ruského) prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině", Čína podle současné americké administrativy představuje větší nebezpečí pro celkové mezinárodní uspořádání.

"I za pokračující války prezidenta Putina se nadále soustředíme na nejvážnější dlouhodobou výzvu pro mezinárodní řád - což je ta, kterou představuje Čínská lidová republika," řekl ministr.

"Čína je jedinou zemí, která má jednak v úmyslu přetvořit mezinárodní uspořádání, a také má stále více ekonomické, diplomatické, vojenské a technologické moci na to, aby to dokázala," pokračoval Blinken. "Vize Pekingu by nás vzdálila všeobecným hodnotám, které pomáhaly živit většinu pokroku, jehož svět dosáhl v posledních 75 letech," dodal.

USA budou chtít soustředit svoje zdroje a spojence a vzdorovat narůstající čínské asertivitě všude na světě, řekl Blinken. Nechtějí se snažit o změnu čínského ekonomického a politického modelu, ale mají v úmyslu nabídnout ostatním zemím vyzkoušenou alternativu.

"Nemůžeme spoléhat na to, že Peking změní svou trajektorii. Budeme proto tvarovat strategické prostředí kolem Pekingu, abychom prosazovali naši vizi otevřeného a inkluzivního mezinárodního systému," řekl šéf americké diplomacie.

Blinken rovněž Čínu kritizoval za to, že je "stále represivnější doma a stále agresivnější v zahraničí". Velké znepokojení vyjádřil ohledně "stupňující se provokativní rétoriky a aktivity" Pekingu vůči Tchaj-wanu. Čína tento ostrov považuje za svou vzbouřenou provincii, ačkoliv tam funguje svébytný demokratický politický systém.

"Tato slova a činy jsou hluboce destabilizující. Hrozí kvůli nim riziko toho, že se někdo přepočítá, a ohrožují mír a stabilitu Tchajwanského průlivu," řekl šéf americké diplomacie.

Poznamenal však, že se americká politika v této věci nemění, ačkoliv prezident Joe Biden před několika dny řekl, že by USA zasáhly vojensky, pokud by se Čína snažila dostat ostrov pod svou nadvládu silou. Spojené státy od konce 70. let vyznávají takzvanou politiku jedné Číny, podle níž má v jejich očích Peking nad Tchaj-wanem svrchovanost. Zároveň však udržují s Tchaj-wanem separátní diplomatické styky a poskytují mu zbraně, což Čína hlasitě kritizuje.

"Nepodporujeme tchajwanskou nezávislost a očekáváme, že se neshody v (Tchajwanském) průlivu vyřeší mírovými prostředky," řekl Blinken.

Šéf americké diplomacie poznamenal, že míra a rozsah výzvy, kterou představuje Čína, bude pro americkou diplomacii zkouškou, jakou před sebou ještě nikdy neměla. Oznámil rovněž vytvoření "čínského domu" - zvláštního týmu na ministerstvu zahraničí, který bude koordinovat a zavádět novou americkou politiku vůči Číně napříč různými problematikami a regiony.

Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která zachytila dopad rakety na…

29.06.2022 09:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která podle něj zachytila…

Zeman chce prověřit možnou sabotáž během své hospitalizace

29.06.2022 21:54 Prezident Miloš Zeman dnes předal ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) podnět k prověření…

Francouzský soud shledal Abdeslama vinným, odsoudil ho na doživotí

29.06.2022 21:57 Francouzský soud dnes odsoudil na doživotí bez možnosti předčasného propuštění Salaha Abdeslama,…

Bouřky napáchaly v Česku řadu škod. Ničily stromy i sklepy

30.06.2022 13:08 Po nočním intenzivním dešti a bouřkách byl povodňový stupeň k dnešním 07:00 zhruba na desítce míst…

Johnson: Pokud Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO,…

29.06.2022 11:03 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

Biden podpořil úpravu pravidel v zájmu uzákonění práva na potrat

30.06.2022 22:02 Aktualizováno Američtí zákonodárci by měli uzákonit právo na potrat anulované Nejvyšším soudem USA a v případě…

USA podle Bidena chystají vojenskou pomoc Ukrajině ve výši 800 milionů…

30.06.2022 16:10 USA oznámí další vojenskou pomoc Ukrajině ve výši 800 milionů dolarů (19 miliard korun). Řekl to…

Trump chtěl podle bývalé pracovnice Bílého domu navzdory varování ke…

28.06.2022 21:49 Aktualizováno Někdejší prezident USA Donald Trump byl informován o přítomnosti zbraní v davu svých podporovatelů,…

USA zavádějí nové sankce vůči Rusku, včetně zákazu dovozu zlata

28.06.2022 20:28 Aktualizováno Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Rusku, jejich terčem je mimo jiné ruský zbrojní průmysl.…

Policie objevila v Texasu v kamionu nejméně 46 mrtvých

28.06.2022 16:52 Aktualizováno Nejméně 46 mrtvých těl nalezla v pondělí večer místního času (v noci na dnešek SELČ) americká…

Představitelé Bílého domu nevěří, že Ukrajina získá zpět území ztracená ve…

28.06.2022 12:13 Představitelé Bílého domu ztrácejí jistotu, že se Ukrajině podaří získat zpět celé území, o něž…

Biden oznámí prodloužení přítomnosti amerických vojáků v Polsku

28.06.2022 05:14 Americký prezident Joe Biden plánuje oznámit prodloužení posílené přítomnosti amerických vojáků v…

V USA vykolejil vlak: Mrtví lidé, nejméně 50 cestujících utrpělo zranění

28.06.2022 05:08 V americkém státě Missouri dnes vykolejil dálkový vlak s více než 240 cestujícími na palubě poté,…

Většina Američanů nesouhlasí s rozhodnutím Nejvyššího soudu o zrušení…

26.06.2022 21:55 Aktualizováno Většina Američanů nesouhlasí s pátečním rozhodnutím Nejvyššího soudu USA, které zrušilo ústavní…

Kvůli právu na potrat se demonstruje v amerických ulicích, začínají spory…

26.06.2022 16:22 Do ulic amerických měst vychází tisíce demonstrantů, potratové kliniky ve světle nových zákazů ruší…

Související:

Právě se děje

reklama