USA bojují s Čínou o zachování nynějšího mezinárodního uspořádání a chtějí vést mezinárodní blok, jehož cílem bude vyvažovat stále vážnější a dlouhodobou hrozbu, kterou představují velmocenské ambice Pekingu. V dlouho očekávaném projevu ohledně americké politiky vůči Číně to dnes řekl ministr zahraničí USA Antony Blinken.
Dodal však, že Washington nechce vstoupit s Pekingem do další studené války a nebude v Číně usilovat o vnitropolitickou změnu.
Ačkoliv je v současnosti nejakutnější hrozbou pro celosvětovou stabilitu "válka (ruského) prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině", Čína podle současné americké administrativy představuje větší nebezpečí pro celkové mezinárodní uspořádání.
"I za pokračující války prezidenta Putina se nadále soustředíme na nejvážnější dlouhodobou výzvu pro mezinárodní řád - což je ta, kterou představuje Čínská lidová republika," řekl ministr.
"Čína je jedinou zemí, která má jednak v úmyslu přetvořit mezinárodní uspořádání, a také má stále více ekonomické, diplomatické, vojenské a technologické moci na to, aby to dokázala," pokračoval Blinken. "Vize Pekingu by nás vzdálila všeobecným hodnotám, které pomáhaly živit většinu pokroku, jehož svět dosáhl v posledních 75 letech," dodal.
USA budou chtít soustředit svoje zdroje a spojence a vzdorovat narůstající čínské asertivitě všude na světě, řekl Blinken. Nechtějí se snažit o změnu čínského ekonomického a politického modelu, ale mají v úmyslu nabídnout ostatním zemím vyzkoušenou alternativu.
"Nemůžeme spoléhat na to, že Peking změní svou trajektorii. Budeme proto tvarovat strategické prostředí kolem Pekingu, abychom prosazovali naši vizi otevřeného a inkluzivního mezinárodního systému," řekl šéf americké diplomacie.
Blinken rovněž Čínu kritizoval za to, že je "stále represivnější doma a stále agresivnější v zahraničí". Velké znepokojení vyjádřil ohledně "stupňující se provokativní rétoriky a aktivity" Pekingu vůči Tchaj-wanu. Čína tento ostrov považuje za svou vzbouřenou provincii, ačkoliv tam funguje svébytný demokratický politický systém.
"Tato slova a činy jsou hluboce destabilizující. Hrozí kvůli nim riziko toho, že se někdo přepočítá, a ohrožují mír a stabilitu Tchajwanského průlivu," řekl šéf americké diplomacie.
Poznamenal však, že se americká politika v této věci nemění, ačkoliv prezident Joe Biden před několika dny řekl, že by USA zasáhly vojensky, pokud by se Čína snažila dostat ostrov pod svou nadvládu silou. Spojené státy od konce 70. let vyznávají takzvanou politiku jedné Číny, podle níž má v jejich očích Peking nad Tchaj-wanem svrchovanost. Zároveň však udržují s Tchaj-wanem separátní diplomatické styky a poskytují mu zbraně, což Čína hlasitě kritizuje.
"Nepodporujeme tchajwanskou nezávislost a očekáváme, že se neshody v (Tchajwanském) průlivu vyřeší mírovými prostředky," řekl Blinken.
Šéf americké diplomacie poznamenal, že míra a rozsah výzvy, kterou představuje Čína, bude pro americkou diplomacii zkouškou, jakou před sebou ještě nikdy neměla. Oznámil rovněž vytvoření "čínského domu" - zvláštního týmu na ministerstvu zahraničí, který bude koordinovat a zavádět novou americkou politiku vůči Číně napříč různými problematikami a regiony.
Související

Putin chtěl na Ukrajině použít jaderné zbraně, naznačil Blinken. Čína zasáhla

Američané jsou v přímém kontaktu se syrskými rebely, přiznal Blinken
Antony Blinken , USA (Spojené státy americké) , Čína
Aktuálně se děje
před 59 minutami

Skandál v Británii: Vláda tajila tajnou relokaci tisíců Afghánců
před 1 hodinou

OBRAZEM: Čeští hasiči pomáhají po povodních v Texasu. Čelí extrémním podmínkám, pátrání jim komplikují jedovatí hadi
před 1 hodinou

Wilders uvrhnul Nizozemsko do politické nestability. Chce se stát premiérem
před 1 hodinou

Manželka ředitele Lufthansy měla na dovolené na Sicílii zabít ženu
před 2 hodinami

Nečekaný objev: Umělá inteligence může výrazně zvýšit pravděpodobnost další pandemie
před 3 hodinami

Trump se zmítá v aféře kolem Epsteina, ohrožuje celou jeho vládu
před 4 hodinami

Rychlá reakce NATO je bez USA nemožná. Rusko to ví, a může toho využít
před 5 hodinami

Na Ukrajině padá vláda, premiér Denys Šmyhal podal demisi
před 6 hodinami

Ukrajinská demokracie balancuje na hraně. Zelenského vláda čelí podezřením z autoritářských praktik
před 6 hodinami

Rusko přestalo zveřejňovat demografická data. Co chce Kreml skrývat?
před 7 hodinami

Francie varuje před válkou v srdci Evropy, kterou může rozpoutat Rusko
před 8 hodinami

Nová data odhalila, jak moc otřásla čínskou ekonomikou Trumpova obchodní válka
před 8 hodinami

Pět zemí EU blokuje novou obchodní dohodu s Ukrajinou. Je mezi nimi i Slovensko
před 9 hodinami

V Česku dnes hrozí silné bouřky, varovali meteorologové
před 9 hodinami

Merz se opět topí v problémech. Tentokrát kvůli jmenování ústavní soudkyně
před 9 hodinami

Jak zabránit, aby se z AI stal nacista? Aféra kolem Groku odhaluje víc než jen nevhodné výroky
před 10 hodinami

Trump podmiňuje pomoc Ukrajině strategií America First, MAGA je proti
před 10 hodinami

Čína odmítá, že by na německé letadlo cílila laserem
před 10 hodinami

Turista si vyjel na cyklovýlet do Asie, Írán ho zatknul
před 10 hodinami
Dánsko chce Maďarsku odebrat hlasovací práva v EU
Dánsko chce, aby Evropa využila veškeré své právní možnosti proti Maďarsku kvůli porušování základních práv EU, včetně uplatnění tzv. „jaderné možnosti“ podle článku 7. Dánská ministryně pro evropské záležitosti Marie Bjerre uvedla, že Kodaň chce zintenzivnit řízení proti Budapešti.
Zdroj: Tereza Marešová