USA odebraly víza více než tisícovce čínských studentů, jsou podezřelí z vazeb na armádu

Spojené státy odebraly víza více než tisícovce čínských studentů a badatelů, které podezírají z vazeb na čínskou armádu. Uvádí to dnes agentura Reuters. Podle amerického ministerstva vnitra se tito čínští občané mohli dostat k citlivým vědeckým údajům. Peking označil opatření za politickou a rasovou perzekuci.

studium
doporučujeme

Ministr pro vnitřní bezpečnost Chad Wolf uvedl, že víza byla zrušena studentům a výzkumníkům podezřelým z vazeb na čínskou armádu. Podle Wolfa mohli studenti "odcizit výsledky citlivých výzkumů či se jich jinak zmocnit".

Podle ministerstva se opatření týká jen "malé množiny" čínských studentů v USA. Těch je na amerických vysokých školách zhruba 360.000 tisíc a představují pro tamní vysoké školy významný zdroj příjmů, uvádí CNN.

"Čína si ponechává právo na tato opatření v budoucnosti zareagovat," uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien, který označil rozhodnutí Washingtonu za "otevřenou politickou perzekuci a rasovou diskriminaci".

Podle agentury Reuters informaci komentují na sociálních sítích i samotní čínští studenti. Někteří z nich uznávají, že získali bakalářský titul na univerzitách spojených s čínskou armádou.

USA dlouhodobě Čínu obviňují z průmyslové špionáže a porušování duševního vlastnictví. Podle americké vlády Čína využívá některých svých studentů na amerických univerzitách, aby získala informace o nových civilních i vojenských technologiích.

Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost využilo rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa z května letošního roku, které umožňuje odebrat víza studentům a výzkumníkům, kteří studovali na čínských univerzitách s vazbami na armádu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump zveřejní jméno nástupkyně Ginsburgové koncem týdne

21.09.2020 20:24 Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do Nejvyššího soudu USA ještě tento…

Zaměstnanec Boeingu varoval, že úpravy letadla 737 MAX nestačí

21.09.2020 20:01 Jeden ze zaměstnanců americké společnosti Boeing vyzval Federální úřad pro letectví (FAA) k…

Videoposelství: Princ Charles vyzval k činům v boji s klimatickými změnami

21.09.2020 14:45 Britský princ Charles dnes vyzval ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle…

Orbán je pro vítězství Trumpa. V článku obvinil demokraty z "morálního…

21.09.2020 10:30 Maďarský premiér Viktor Orbán dnes podpořil opětné zvolení republikána Donalda Trumpa v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama