USA zpřísňují vízový režim pro členy čínské komunistické strany

Spojené státy s okamžitou účinností omezily platnost cestovních víz pro členy čínské komunistické strany a jejich rodiny. Informoval o tom list The New York Times (NYT), podle nějž se jedná o další z kroků administrativy prezidenta Donalda Trumpa, který dále zhorší vztahy obou velmocí.

Čína, ilustrační fotografie
doporučujeme

Členům Komunistické strany Číny a jejich rodinám budou napříště americké úřady vydávat cestovní víza jen na měsíc, zatímco dosud mohla být jejich platnost až deset let. Podle nových pravidel jim bude také umožněn pouze jednorázový vstup do země. Nový předpis se však netýká dalších typů víz, například imigračních.

Podle NYT je členem čínské komunistické strany asi 92 milionů lidí, nová pravidla by se proto mohla týkat asi 270 milionů Číňanů. Podle NYT přijely v roce 2018 do USA téměř tři miliony Číňanů, cesty mezi oběma velmocemi však letos významně poznamenala pandemie covidu-19.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí uvedl, že rozhodnutí je součástí dalších kroků americké vlády, jejichž cílem je "ochránit stát před škodlivým vlivem Komunistické strany Číny". "Po dekády jsme nechávali Komunistické straně Číny volný přístup do institucí a podniků v USA, zatímco Čína americkým občanům nikdy stejná privilegia nenabídla," dodal.

"Myslím, že je všem zřejmé, že je to další vyhrocení politického tlaku od některých extrémních antičínských sil v USA, které vycházejí ze silných ideologických předsudků a hluboce zakořeněné studenoválečnické mentality namířené proti Číně," řekla při svém každodenním briefingu mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jingová. Přístup Washingtonu označila za "naprosto odporující zájmům USA" a poznamenala, že poškodí obraz Spojených států ve světě. Peking si podle ní na americký postup hodlá stěžovat.

Podle NYT však zřejmě bude pro americké úřady obtížné poznat, kdo ve skutečnosti k čínským komunistům patří. Nové opatření tak zřejmě bude dopadat především na vysoce postavené politické činitele, státní úředníky, či podnikatele, u nichž lze členství snadno potvrdit a předpokládat.

Krok Trumpovy administrativy pravděpodobně ještě zhorší vztahy mezi oběma zeměmi, které jsou v poslední době na bodě mrazu kvůli neshodám ohledně obchodu, duševního vlastnictví i pandemie koronaviru, za níž svaluje Trump odpovědnost na Peking.

Opatření je rovněž další výzvou pro nastávajícího prezidenta Joea Bidena. Ten se přitom v minulosti vyjádřil, že se nechystá rušit většinu opatření svého předchůdce, včetně cel a omezení čínských technologií.

USA již v minulosti omezily víza i jiným skupinám Číňanů, například těm kteří jsou podle amerických úřadů zapojeni do masového věznění a sledování etnických Ujgurů v provincii Sin-ťiang, nebo nesou odpovědnost za zásahy proti prodemokratickému hnutí v Hongkongu. Vláda USA rovněž zrušila víza některým čínským studentům na amerických univerzitách, kteří mají vazby na čínské vojenské instituce.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden zahájil tažení proti změně klimatu, není podle něj možné čekat

27.01.2021 21:58 Americký prezident Joe Biden dnes podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu…

USA přezkoumávají své obvinění Číny z genocidy proti Ujgurům

27.01.2021 20:47 Americké ministerstvo zahraničí přezkoumává označení počínání Číny proti menšině Ujgurů za genocidu…

Biden hovořil s japonským premiérem Sugou o Číně a KLDR

27.01.2021 20:13 Americký prezident Joe Biden dnes telefonicky jednal s japonským premiérem Jošihidem Sugou.…

Republikáni se podle médií rozhodli zůstat s Trumpem

27.01.2021 15:59 Úterní hlasování v Senátu amerického Kongresu o ústavnosti takzvaného impeachmentu vedeného proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama