V Brazílii, druhé nejhůře postižené zemi v pandemii covidu-19, se za poslední den koronavirus SARS-CoV-2 prokázal podle ministerstva zdravotnictví u 40.816 lidí a 921 pacientů tam v souvislosti s nákazou zemřelo. Epidemie neustává ani v některých dalších zemích Latinské Ameriky, kde se potvrdilo už 4,5 milionu nakažených.
V Brazílii, která je s 210 miliony obyvatel největší zemí Latinské Ameriky, jsou poslední denní údaje horší než ty z předchozího dne, kdy ministerstvo oznámilo 23.384 nových případů a 614 dalších úmrtí. Informuje o tom Reuters. Rekordní nárůst nakažených zaznamenala Brazílie minulý týden, kdy se SARS-CoV-2 za den prokázal u 67.860 testovaných.
Brazílie dosud zaznamenala podle ministerstva zdravotnictví 2,48 milionu případů nákazy koronavirem a 88.539 úmrtí v souvislosti s covidem-19. V obou údajích je Brazílie druhou nejhůře zasaženou zemí po USA. Podle expertů se ale ve skutečnosti infikovalo virem mnohem více Brazilců, podle studie univerzity v Sao Paulu až šestkrát více. Země totiž málo testuje.
Druhou nejhůře postiženou zemí Latinské Ameriky a šestou ve světovém srovnání je podle americké univerzity Johnse Hopkinse (JHU) Mexiko, kde se koronavirus potvrdil už u 402.697 lidí, z toho u 7208 za poslední den. V této zemi se 128 miliony obyvatel dosud zemřelo s covidem-19 podle vládních údajů 44.876 lidí, z toho 854 za poslední den.
Ani třetí nejhůře postižená země Latinské Ameriky, Peru, zatím nehlásí ústup nákazy. Za poslední den tam přibylo 5288 nakažených a celkový počet dosud potvrzených případů tam tak vystoupal na 395.005.
Naopak v Chile, které je ve světovém srovnání JHU v počtu dosud potvrzených případů nákazy těsně za Peru, mají denní nárůsty nakažených od druhé poloviny června klesající tendenci. Za poslední den tam přibylo 1877 nakažených.
Nejvyšší denní nárůst nakažených ale zaznamenala v úterý Kolumbie, kde přibylo 10.284 potvrzených případů nákazy, dosud byl rekord necelých 9000 v polovině července. Od začátku pandemie eviduje Kolumbie 267.385 případů nákazy, z toho nyní je v této zemi s 50 miliony obyvatel nakažených koronavirem na 121.000 lidí.
Kolumbijská vláda tento týden oznámila, že prodlužuje karanténní omezení zavedená 25. března do konce srpna. Omezení ekonomické činnosti ale už vláda od dubna postupně uvolňovala, takže nyní má výjimku 43 sektorů.
Epidemie neustává ani v Argentině, která za posledních 24 hodin zaznamenala svůj druhý nejvyšší denní nárůst případů nákazy (5939). Dosud se v této zemi s asi 45 miliony obyvatel potvrdilo na 173.350 případů, z toho 3179 lidí v souvislosti s nákazou zemřelo.
V celém světě se koronavirus SARS-CoV-2, který se poprvé objevil loni v Číně, dosud potvrdil u 16,76 milionu lidí, z toho na 661.000 pacientů v souvislosti s covidem-19 zemřelo, vyplývá z údajů JHU.
V USA v úterý zemřelo v souvislosti s koronavirem 1592 lidí, informovala dnes agentura AFP s odvoláním na údaje JHU. Podobně vysoké bilance země dosáhla naposledy před dvěma a půl měsíci. Za uplynulých 24 hodin se v zemi koronavirem nově nakazilo více než 60.000 lidí.
K podobně vysokému počtu úmrtí za dobu koronavirové pandemie došlo v USA naposledy 15. května, kdy zemřelo 1680 pacientů s covidem-19. USA registrují již 149.000 mrtvých a přes 4,34 milionu nakažených, což z nich dělá nejhůře zasaženou zemi na světě.
Po zlepšení na konci jara se situace v USA začala na konci června zhoršovat, a to především v jižní a západní části země. V uplynulých dvou týdnech americké zdravotnické úřady registrovaly až na výjimky každý den přes 60.000 nových případů, tři dny denní přírůstek dokonce překonal 70.000. Na konci minulého týdne také v zemi čtyři dny za sebou zemřelo přes 1000 lidí za 24 hodin.
Situace je podle AFP v tuto chvíli znepokojivá především na Floridě, kde v úterý zemřelo 186 dalších lidí nakažených koronavirem, a celkový počet úmrtí v tomto státě tak překonal 6000. Na Floridě se koronavirus prokázal již u více než 440.000 lidí, což z ní činí druhý nejhůře zasažený stát v USA po Kalifornii.
Související

Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara

Brazilský prezident Lula da Silva podstoupil operaci hlavy
Brazílie , USA (Spojené státy americké) , Florida, USA , Kolumbie , Mexiko , Chile , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera

Chodíte rádi na koupaliště? Pak pro vás vědci nemají moc dobré zprávy. Popsali, co vše můžete chytit
včera

Putin stupňuje agresivní hybridní útoky proti Německu
včera

„Humanitární tábor je zcela nepřijatelný. Utrpení dosáhlo nového dna.“ Desítky zemí podepsaly prohlášení proti Izraeli
včera

Půl roku Trumpova druhého mandátu: Američané jsou rozděleni, v jednom se ale shodují. Nemají peníze
včera

Umělecké dílo za miliony dolarů bylo opět zničeno. Někdo jej snědl
včera

Blíží se klíčový summit EU-Čína. Obě strany chtějí vytvořit tlak, nesmějí to ale přehnat
včera

Vážná hrozba pro Kreml. Co by Ukrajina mohla zasáhnout v Rusku pomocí raket Tomahawk?
včera

NATO plánuje rekordní výdaje na obranu. Dokážou to evropské státy utáhnout?
včera

Počasí: Nová výstraha meteorologů, Česko dnes zasáhnou silné bouřky
včera

Čtyřletá dívka zemřela hladem v Gaze, situace se blíží humanitární katastrofě
včera

V periodické tabulce působí nenápadně, jejich dopad na bezpečnost je však bezprecedentní. Boj o vzácné zeminy eskaluje
včera

Bílým domem zmítá skandál delikventa Epsteina. Trump se marně snaží odvrátit pozornost
včera

WhatsApp v Rusku skončí. Kreml zakáže nejpopulárnější komunikační aplikaci světa
včera

Trump se politicky sbližuje s Ruskem, pohrdání je jen přechodné. Udělal něco, na co si netroufl ani Putin, varuje Midttun
včera

Papež odsoudil „barbarství“ války v Gaze. Při čekání na pomoc zastřelila izraelská armáda 93 Palestinců
včera

Počasí tento týden: Po turbulentním pondělku se ochladí
20. července 2025 21:27

S takovou se děti na Ukrajinu nevrátí. Evropa obvinila Trumpa z podkopávání mezinárodního úsilí
20. července 2025 21:04

Španělského fotbalového talenta Yamala řeší ministerstvo. Kvůli narozeninové oslavě
20. července 2025 20:15

Ukrajinské dronové útoky paralyzovaly moskevská letiště, ruské údery zabily tři civilisty
20. července 2025 19:00
Další masakr v Pásmu Gazy: Izraelská armáda zastřelila přes 70 Palestinců čekajících na humanitární pomoc
V neděli zahynulo při izraelské střelbě v Pásmu Gazy nejméně 73 Palestinců, kteří se pokoušeli získat humanitární pomoc. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví v Gaze, podle nějž bylo dalších přibližně 150 lidí zraněno. Incident patří k nejtragičtějším událostem posledních týdnů, kdy byli civilisté opakovaně zabíjeni při čekání na základní potraviny a pomoc.
Zdroj: Libor Novák