Venezuela získala místo v Radě OSN pro lidská práva, Maduro přitom vraždí oponenty

Valné shromáždění OSN ve čtvrtečním tajném hlasování zvolilo Venezuelu do Rady OSN pro lidská práva (HRC). Prezident Venezuely Nicolás Maduro zisk křesla označil za vítězství. Proti nástupu Venezuely do 47členného sboru se naopak ozvala opozice v zemi, řada nevládních organizací i některé členské země, podle nichž Madurův režim lidská práva dlouhodobě a systematicky porušuje.

Maduro, Nicolas

"Vítězství v OSN! Se 105 souhlasnými hlasy vstupuje Venezuela do Rady pro lidská práva Spojených národů jako svobodná a suverénní země," uvedl na twitteru Nicolás Maduro.

Vůdce venezuelské opozice Juan Guaidó, jehož uznává jako prozatímního prezidenta asi 50 zemí včetně ČR, před novináři prohlásil, že OSN tímto rozhodnutím ztrácí důvěryhodnost.

Venezuelská vláda podle něj křeslo v HRC získala ve stejný den, kdy zavraždila opozičního zastupitele Caracasu Edmunda Radu. Jeho tělo bylo nalezeno ve čtvrtek "spálené, se dvěma kulkami v týlu". Motivace vraždy, z níž opozice viní speciální jednotky venezuelské policie FAES, byly čistě politické, uvedl Guaidó. Vláda se k případu zatím nevyjádřila.

"To, že jeden z nejhorších světových porušovatelů lidských práv získá křeslo v orgánu, který má lidská práva bránit, je naprosto otřesné," prohlásila po hlasování americká velvyslankyně při OSN Kelly Craftová. Spojené státy loni v červnu radu pro lidská práva opustily. HRC je podle nich pokrytecká a zaměřená proti Izraeli.

Podle serveru BBC Mundo pomohly Venezuele k získání křesla v radě pro lidská práva státy sdružené v organizaci Hnutí nezúčastněných zemí, jimž od roku 2016 předsedá Maduro. Většinu v této organizaci se 120 členy tvoří asijské a africké země. Velká část zemí Latinské Ameriky Madurův režim veřejně odsuzuje. Kostarika se pokusila zachránit situaci vlastní kandidaturou na poslední chvíli, získala ale jen 96 hlasů.

Venezuelský diplomat Diego Arria, který byl v 90. letech zástupcem Venezuely při OSN, kritizoval i systém tajného hlasování. "Kdyby bylo hlasování veřejné, mnohé země by si netroufly hlasovat pro narkotyranii," řekl Arria argentinskému serveru Infobae.

Další z křesel pro státy Latinské Ameriky v HRC obsadí Brazílie. I její zvolení vyvolalo kritiku některých nevládních organizací, podle nichž brazilský prezident Jair Bolsonaro lidská práva nehájí. "Navzdory Bolsonarově špatné pověsti a rétorice proti lidským právům je Brazílie stále demokracie. Justice, nezávislá média a nevládní organizace se tam statečně brání," uvedl José Miguel Vivanco z organizace Human Rights Watch. "Venezuela je na druhou stranu za hranou. Úřady jsou tam zodpovědné za systematické nehorázné porušování lidských práv a humanitární stav nouze v zemi," dodal Vivanco.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová v červenci vydala zprávu, v níž upozornila na systematické mučení, nezákonné zadržování a zabíjení lidí, sexuální násilí a nevyjasněná zmizení ve Venezuele.

HRC sídlí v Ženevě a pravidelně hodnotí stav lidských práv ve všech členských státech OSN. Založena byla v roce 2006 jako náhrada za komisi, která byla zdiskreditována kvůli špatné pověsti některých jejích členů. Krátce po svém ustavení však HRC začala čelit obdobné kritice.

New York bude po neočkovaných zaměstnancích státu vyžadovat pravidelné…

28.07.2021 19:45 Na pracovníky státu New York, kteří nebudou očkovaní proti covidu-19, se bude od druhého zářijového…

Biden se setkal s vůdkyní běloruské opozice Cichanouskou

28.07.2021 19:33 Americký prezident Joe Biden se dnes setkal s vůdkyní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou,…

Biden kritizoval případ svastiky vyryté v budově ministerstva zahraničí

28.07.2021 14:12 Ve výtahu v budově amerického ministerstva zahraničí se tento týden objevila vyrytá svastika.…

Policisté, kteří 6. ledna bránili Kongres, při slyšení popisují boje i…

27.07.2021 20:36 Aktualizováno Boje tělo na tělo jako ze středověké bitvy, urážky a výhrůžky, strach o vlastní život a problémy s…

Assange se bude bránit proti odebrání ekvádorského občanství

27.07.2021 17:17 Internetový aktivista a zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se bude bránit proti pondělnímu…

Neočkovaní Američané se mají podle CDC vyhnout cestám do Izraele

27.07.2021 10:01 Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zařadilo kvůli zhoršené epidemické situaci…

Na Floridě identifikovali poslední oběť zřícení výškové budovy

27.07.2021 07:55 Pozůstatky poslední osoby, která se pohřešovala po zřícení 12patrové budovy v městečku Surfside v…

New York chce od městských pracovníků vyžadovat očkování nebo pravidelné…

26.07.2021 21:00 Městští pracovníci v New Yorku včetně učitelů a policistů by od 13. září měli chodit každý týden na…

V boji proti severoamerickým požárům pomáhají domácí i zahraniční posily

25.07.2021 10:35 Do amerického státu Oregon přijel pomoci hasit největší lesní požár na území USA tým z Nového…

V USA zaznamenali šíření plísně odolné vůči lékům

24.07.2021 11:28 Ve Spojených státech se podle Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) objevilo několik…

Související:

Právě se děje