V souvislosti se vpádem do Kapitolu padlo přes 2000 obvinění

Více než 2000 obvinění z trestných činů proti 411 podezřelým: Takový byl tento týden podle deníku The Washington Post (WP) průběžný účet masivního vyšetřování kolem lednových nepokojů na půdě amerického Kongresu. Vedle klasického vyšetřování pokračuje také snaha samotného Kongresu události prošetřit, přičemž vyjednavači republikánů a demokratů dnes dosáhli dohody ohledně podoby vyšetřovací komise.

Eurozpravy.cz

Stíhání účastníků násilností v areálu washingtonského Kapitolu běží už více než čtyři měsíce a považuje se za jednu z nejspletitějších kauz v dějinách federálního ministerstva spravedlnosti. U sídla Kongresu se 6. ledna při schůzi k výsledkům prezidentských voleb sešly tisíce lidí a má se za to, že dovnitř samotné budovy proniklo kolem 800 výtržníků. Nepokoje trvaly několik hodin a kromě přerušení zasedání si vyžádaly pět mrtvých a desítky zraněných.

Vpád stoupenců nyní již bývalého prezidenta Donalda Trumpa odmítajících volební vítězství Joea Bidena provázely tvrdé srážky s bezpečnostními složkami a podle listu WP je aktuálně asi 75 lidí obviněných z napadení policie. Vícero podezřelých také čelí obviněním ze zločinného spiknutí kvůli plánování násilných akcí.

V takovýchto případech hrozí vysoké tresty, avšak ti z obviněných, kteří se přímo nezapojili do násilí nebo ničení majetku, mohou vyváznout s krátkým vězením nebo i bez něj, uvedla nedávno agentura AP.

"Lidé, kteří se zkrátka vezli s davem a moc netušili, do čeho jdou, myslím, že většinu z nich pravděpodobně nepošlou do vězení," řekla profesorka Rachel Barkowová působící na právnické fakultě Newyorské univerzity. "A co se mě týče, myslím si, že je to správné. Mít v rejstříku přestupek a projít si tím vším, to je nejspíš pro většinu těch lidí dost velký budíček," dodala.

Podle analýzy deníku WP pochází dosud obvinění lidé z 259 různých okresů rozprostřených mezi 44 amerických států a washingtonský federální okrsek District of Columbia. Je mezi nimi údajně skoro 70 současných či bývalých členů armády, bezpečnostních složek nebo státní správy. "Úřady více než 50 podezřelých spojili s politickými nebo krajně pravicovými skupinami jako Proud Boys a Oath Keepers," dodává WP.

Do poslední kategorie spadá i Ethan Nordean, kterého v dubnu soudce poslal do vyšetřovací vazby. Je stíhán za údajné podněcování politicky motivovaného násilí. Někdejší lídr nacionalistické organizace Proud Boys (Hrdí hoši) podle materiálů čerstvě zveřejněných prokuraturou po napadení Kongresu zanevřel na Trumpa, kterému prý do té doby "dával všechno".

"Ano, probudil nás, ale vyvolal v nás dojem, že přijde nějaká velká spravedlnost... a to se nikdy nestalo, teď nad některými z mých dobrých přátel i nade mnou visí vězení, protože jsme následovali vedení tohohle chlápka a nikdy nezapochybovali," uvedl údajně Nordean ve zprávě z 20. ledna.

Žádné pravomocné rozsudky zatím v souvislosti s bezprecedentními událostmi ze 6. ledna nepadly. V polovině dubna přineslo stíhání první přiznání viny ze strany podezřelého. S vyšetřovateli se ve snaze zajistit si nižší trest dohodl člen skupiny Oath Keepers Ryan Schaffer obviněný mimo jiné z napadení příslušníka ochranky Kapitolu.

Lednové události chce vyšetřit také Kongres. Lídři dvou politických stran ve sněmovním výboru pro vnitřní bezpečnost dnes uvedli, že se dohodli na zřízení komise, která by se zabývala "fakty a okolnostmi" útoku na Kapitol. Demokratický předseda výboru Bennie Thompson a republikán John Katko avizovali, že příslušný návrh zákona by mohli předložit už příští týden.

Dohoda podle zpravodajského webu Axios počítá s vytvořením desetičlenného panelu. Polovinu vyšetřovatelů by jmenovali lídři demokratů ve Sněmovně reprezentantů a Senátu Nancy Pelosiová a Chuck Schumer a druhou polovinu republikáni Kevin McCarthy a Mitch McConnell. Podle Thompsona je cílem vytvořit nezávislou komisi s odborníky na práci bezpečnostních složek, občanská práva i zpravodajské operace.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Do muslimské rodiny najelo v Kanadě auto. Podle premiéra jde o terorismus

08.06.2021 22:30 Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel…

Související:

Právě se děje