Zloději ukradli v Torontu sochu česko-kanadské umělkyně

Zloději v Kanadě ukradli železnou sochu, která váží asi 230 kilogramů a jejíž autorkou je česko-kanadská umělkyně Lea Vivot. Socha nazvaná The Secret Bench of Knowledge (Tajná lavička vědění) byla umístěna před domem ve Forest Hill, bývalé vesnici, která je nyní součástí Toronta, informují kanadská média.

Secret Bench of Knowledge
doporučujeme

Policisté zatím zatím nevědí, kolik pachatelů bylo potřeba, aby sochu odnesli. Podle serveru Global News je v podezření více lidí, kteří sochu zřejmě po půlnoci naložili do bílé dodávky a odjeli.

Z původní sochy existuje více kopií, které jsou ve městech v Kanadě i ve Spojených státech. Vlastník ukradeného díla Murray Goldman řekl, že sochu koupil v roce 1986 za 150.000 dolarů a že dnes hodnota díla dosahuje asi 500.000 dolarů. Posledních 26 let měl sousoší na trávníku před domem, kde bylo zapuštěno do kamene.

Lea Vivot se narodila jako Drahomíra Hekelová v Šumperku. V roce 1968 po sňatku s argentinským studentem emigrovala. Pro její tvorbu jsou typické bronzové, někdy kontroverzní, sochy v životní velikosti s motivy milenců či rodičů s dětmi. Její díla jsou i v České republice, a to v Praze, Šumperku nebo Plzni. V roce 2003 dostala na Pražském hradě cenu Významná česká žena ve světě. Její podobu sama navrhla.

Témata: Kanada | Sochy | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden žádá Senát, aby nehlasoval o nástupnici Ginsburgové

20.09.2020 21:54 Demokratický uchazeč o Bílý dům Joe Biden dnes vyzval americké senátory, aby nehlasovali o…

Trump chce protlačit svou kandidátku do Nejvyššího soudu co nejdřív. Čelí…

20.09.2020 19:40 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump v sobotu na předvolebním mítinku v Severní Karolíně oznámil, že do…

Trump a Suga si telefonovali. Hodlají dál rozvíjet americko-japonské…

20.09.2020 16:50 Nový japonský premiér Jošihide Suga a americký prezident Donald Trump se při dnešním telefonickém…

USA jednostranně ohlásily obnovení sankcí OSN vůči Íránu. Může to vyvolat…

20.09.2020 10:23 Aktualizováno Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa v noci na dnešek jednostranně ohlásila obnovení všech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama