Těžké dilema USA, varuje analytička. Zmiňuje i smrt českých vojáků

NÁZOR - Afghánistán je zemí, kde se odehrávají dva příběhy, konstatuje Gayle Tzemach Lemmonová v komentáři pro server CNN. Zahraničněpolitická analytička z think tanku Council on Foreign Relations soudí, že jak postupují jednání o tamním mírovém urovnání, oba tyto příběhy je potřeba brát v potaz.

Země nekonečné války i pokroku

V prvním příběhu je Afghánistán zemí nekonečné války, zmítanou cílenými atentáty a rostoucím počtem sebevražedných útoků, uvádí analytička. Připomíná, že tento týden zabil sebevražedný atentátník tři české vojáky, kteří se spolu s afghánskými kolegy účastnili rutinní hlídkové mise.

Atentát přišel krátce poté, co český parlament schválil vyslání dalších vojáků do Afghánistánu, navíc krom českých vojáků zahynuli koncem července i jejich dva američtí kolegové, rekapituluje Lemmonová. Dodává, že mezitím za svou zemi bojují a umírají afghánští vojáci, přičemž oběti z jejich řad narůstají.

"Mezi lednem a listopadem 2016 bylo zabito téměř 7 tisíc afghánských vojáků a policistů," pokračuje expertka. Doplňuje, že v rozmezí ledna a začátku května 2017 podle afghánské vlády přišlo o život 2.531 příslušníků bezpečnostních složek.

Na druhou stranu, ofenzivy Talibanu zatím afghánské síly zvládají odrážet a Talibanu se nedaří obsazovat města a udržovat je pod svou kontrolou, ačkoliv demonstruje svou schopnost podnikat na ně nájezdy, nastiňuje analytička.

Mimo uvedené destrukce je však Afghánistán zemí, kde je pokrok skutečný a viditelný, zdůrazňuje odbornice. Zmiňuje poslední čtvrtletní zprávu zvláštního generálního inspektora pro rekonstrukci Afghánistánu, podle níž se od roku 2001 výrazně zlepšilo zdraví obyvatel, přetrvávající nestabilitě navzdory,  což i Agentura Spojených států amerických pro mezinárodní rozvoj považuje za úspěch, přičemž například úmrtnost matek při porodu podle odhadů OSN poklesla mezi lety 2000 a 2015 o 64%.

"Kvetou nezávislá média, televizní , rozhlasové a internetové zdroje si vybírají témata od vládní korupce po znásilňování a násilí na ženách," píše Lemmonová. Poukazuje, že ženy absolvují například pilotní trénink v afghánském letectvu a zaměřují se na profese budoucnosti, jako programování a vývoj počítačových her.

Daří se též afghánskému kriketovému týmu, na jehož výsledky na mezinárodní úrovni může být země pyšná, díky leteckému spojení s regionálními mocnostmi - například s Indií - roste obchod s určitými zemědělskými komoditami, stejně jako rostou HDP a vládní zdroje, konstatuje analytička. Dodává, že HDP si polepšuje o 2,5% ročně a příjmy vlády se mezi lety 2015 a 2017 téměř zdvojnásobily.

Rozhodnout musejí Afghánci

Afghánistán si tedy podle Lemmonové vede lépe, byť je zmítán tragédií nekonečné války a jak se Washington snaží tuto válku ukončit skrze jednání s Talibanem, což mnoho Afghánců vítá, je třeba tato zlepšení nepouštět ze zřetele, nabádá odbornice. Soudí, že navzdory ohromným výzvám není Afghánistán - jak pokrok ukazuje - beznadějnou a neschopnou zemí a roste zde nadějná mladá generace bojující o svou budoucnost, což nabízí určitý, byť křehký základ k budování stability.  

Krátké příměří s Talibanem ukazuje, že Afghánci mír chtějí, míní Lemmonová. Za klíčové považuje to, aby oběti a pokrok posledních 16 let nebyly zapomenuty ve snaze dotáhnout do konce rozhovory směřující k budoucímu míru, jak varoval někdejší americký velvyslanec v Afghánistánu Ryan Crocker, jelikož v postavení žen, občanské společnosti, školství a ekonomice došlo ke skutečným posunům.

"Spojené státy daly jasně najevo svou touhu jednat o konci války v Afghánistánu," zdůrazňuje Lemmonová. Zmiňuje též nedávné prohlášení NATO, že Afghánci požadují mír a existují povzbudivé signály o posunu tímto směrem, stejně jako slova amerického ministra zahraničí Mikea Pompea, že Američané budou po dobu své přítomnosti v zemi podporovat a usnadňovat mírová jednání a podílet se na nich, ale o podobě míru musejí rozhodnout samotní Afghánci.

Afghánští politici a Vysoká mírová rada, v níž zasedají Afghánci pověření vedením mírových rozhovorů, musí skutečně hrát ústřední roli v rozhodnutí o budoucnosti země a vytýčení její další cesty, souhlasí analytička. Domnívá se však, že jednání mezi Spojenými státy a Talibanem mohou být klíčovým krokem na cestě k míru, z něhož budou profitovat všichni Afghánci a který umožní postupné stažení jednotek USA a NATO

Bude třeba učinit ještě těžká rozhodnutí, sdílí odbornice obavy někdejšího amerického důstojníka a nynějšího předního diplomata Chrise Kolendy prezentovaná na serveru Daily Beast. "Mír by však měl přicházet postupně, skrze opatření posilující důvěru, a musí brát v potaz pokrok, kterého Afghánistán dosáhl, nejen krveprolití, které se afghánská vláda, USA a spojenci z NATO snaží ukončit," nabádá Lemmonová.  

Související

Afghánistán, Kábul

Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy

V afghánské provincii Helmand začal ve čtvrtek platit zákaz zveřejňování fotografií a videí zobrazujících živé bytosti. Toto nařízení, oznámené představiteli ministerstva informací, je součástí snahy o zajištění dodržování mravních zákonů hnutí Tálibán. Kromě toho ministerstvo zakázalo také 400 knih, které jsou podle jejich vyjádření v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami.  
Taliban, Afghánistán

Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo

Afghánské ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti oznámilo, že začne postupně uplatňovat zákon, který zakazuje médiím v zemi zveřejňovat záběry všech živých tvorů. Toto rozhodnutí je součástí širšího balíčku opatření přijatých vládnoucím Tálibánem, jehož cílem je přísné dodržování islámského práva šaría. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

Afghanistán USA (Spojené státy americké) smrt tří českých vojáků v Afghánistánu (5. 8. 2018)

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že nová experimentální balistická raketa Oreshnik dosahuje rychlosti Mach 10, což odpovídá desetinásobku rychlosti zvuku, přibližně 3 kilometrům za sekundu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy