Tchaj-wan chce od USA koupit tanky a rakety, Čína zlostně reaguje

Tchaj-wan dnes potvrdil, že chce od Spojených států koupit tanky a další zbraně v hodnotě dvou miliard dolarů (45,6 miliardy korun). Na možné uzavření obchodu vzápětí nelibě reagovala Čína, která ostrovní Tchaj-wan považuje za svou odpadlickou provincii a opakovaně varuje, že ji v případě nutnosti připojí zpět ke svému území, a to i za použití síly.

Tchajwanské ministerstvo obrany potvrdilo, že Tchaj-pej chce od USA koupit 108 tanků M1A2 Abrams, 1204 protitankových raket TOW, 409 protitankových raket Javelin a 250 přenosných protiletadlových střel Stinger.

Žádost americká strana vyřizuje "běžným způsobem", informovalo dále tchajwanské ministerstvo obrany. Není jasné, kdy Tchaj-wan o koupi požádal. Americká strana by měla od té chvíle odpovědět do 120 dnů. Ostrovní stát podle dalších zpráv má navíc zájem o 66 stíhaček F-16, napsala agentura AP.

Agentura Reuters ve středu informovala, že o zamýšleném obchodu byl již neformálně vyrozuměn americký Kongres. Neformální oznámení o velkém prodeji zbraní do zahraničí posílá ministerstvo zahraničí Kongresu před tím, než americká vláda učiní další formální kroky. I v této předběžné fázi mohou zákonodárci vyslovit pochybnosti, kterými se pak administrativa zabývá. Ještě před samotným prodejem je Kongres znovu informován, tentokrát formálně.

Čína dnes Spojené státy vyzvala, aby nepoškozovaly bilaterální vztahy Pekingu a Washingtonu a prodej zbraní Tchaj-wanu zastavily.

Tanky M1A2 Abrams by znamenaly podstatnou modernizaci v porovnání s tanky, které tchajwanská armáda používá nyní. Rakety TOW a Javelin zvyšují možnost, že by Tchaj-wan překazil případný pokus Číny vylodit na ostrově tanky a vojáky, napsala agentura AP.

Střely Stinger by zase umocnily obranu ostrovního státu před více než 1000 čínských stíhaček a 1500 čínských raket namířených na ostrov přes 160 kilometrů širokou Tchajwanskou úžinu.

Peking pravidelně označuje Tchaj-wan za nejcitlivější a nejdůležitější problém ve vztazích s USA, které sice nemají s ostrovem formální diplomatické styky, ale jsou jeho největším dodavatelem zbraní.

Tchaj-wan funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má svou vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje vláda jedné strany. Od nástupu protičínsky orientované prezidentky Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen v květnu 2016 minulého roku se vztahy mezi oběma zeměmi vyhrotily.

Související

Více souvisejících

Tchaj-Wan Americká armáda (U.S. ARMY) Čína zbraně

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty

Jak se lídři z celého světa scházejí na dvou významných summitech v Jižní Americe, nad jednáními visí nejistota způsobená možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu. Mnoho zemí přemýšlí, co jeho politika „America First“ může znamenat pro globální ekonomiku a probíhající konflikty v Evropě a na Blízkém východě, uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy