Neuvěřitelné: Americký lékař vrátil po 50 letech Vietnamci ruku

Hanoj - Americký lékař se po téměř půl století vrátil zpět do Vietnamu, aby vrátil skutečnému vlastníkovi kus jeho těla: kosti z ruky, kterou amputoval těžce zraněnému severovietnamskému vojákovi v roce 1966 a vzal si ji jako upomínku domů do Texasu.

Oba muži, Dr. Sam Axelrad a Nguyen Quang Hung, se dnes setkali v Hungově domově ve středním Vietnamu, obklopeni potomky a vnoučaty, napsala agentura AP.

Hung byl ohromen tím, že někdo schovával jeho kosti tak dlouho, ale zároveň se radoval, že ruka bude jednou pohřbena spolu s ním. "Moc rád jsem ho zase viděl a dostal zpátky kus svého těla, skoro po půl století," řekl třiasedmdesátiletý Hung.

"Jsem hrdý, že jsem prolil vlastní krev za sjednocení vlasti. A měl jsem velké štěstí oproti spoustě přátel, kteří padli anebo se pohřešují," uvedl bývalý voják. Američtí vojáci ho zasáhli do ruky v říjnu 1966 během jedné léčky asi 75 kilometrů od města An Khê, kde nyní žije. Po přestřelce se tři dny skrýval ve skladu rýže, než ho americký vrtulník přepravil do vojenské nemocnice.

"Když mě zajali Američané, byl jsem jako ryba na krájecím prkénku. Mohli mě zabít, nebo spasit," vyprávěl. Zajatcovo pravé předloktí mělo barvu lilku, když si je prohlížel vojenský lékař, tehdy sedmadvacetiletý Axelrad. Aby mu infekce pacienta nezabila, rozhodl se mu uříznout ruku nad loktem.

"Asi předpokládal, že ho zavřeme do nějakého tábora pro válečné zajatce. Určitě ho velmi překvapilo, že jsme se o něj postarali," mínil Axelrad. Amputovanou ruku pak dostal od kolegů, kteří kosti předloktí vyvařili a znovu složili, než je předali jako upomínku na dobře vykonaný zákrok. Neobvyklý suvenýr ve vojenském tlumoku skončil na roky v komoře spolu s dalšími věcmi, které Axelrad nechtěl ani vidět, aby si nepřipomínal válečné zážitky.

Na světlo je vytáhl až v roce 2011 - a loni v létě odletěl do Vietnamu, aby zkusil vyhledat muže, kterému ruka patřila. Při prohlídce starého válečného bunkru se seznámil s vietnamským novinářem, kterého příběh zaujal natolik, že sepsal článek s velikou publicitou. A tak se o Američanovi s rukou dočetl Hungův švagr a ozval se autorovi článku, který zařídil i dnešní schůzku. Na ni doktor přicestoval s dvěma syny a dvěma vnoučaty.

Málo známá statistika války ve Vietnamu

91% vietnamských veteránů řeklo, že je těšilo sloužit ve Vietnamu.

74% řeklo, že by sloužilo znovu, i kdyby znali výsledek.

2/3 mužů sloužících ve Vietnamu byli dobrovolníci. (2/3 mužů bojujících ve 2.světové válce v americké armádě byli odvedenci.)

Přibližně 70% zabitých ve Vietnamu byli dobrovolníci.

86% zahynuvších ve Vietnamu byli běloši, 12.5 % černoši, 1.5% jiné rasy.

79% mužů ve Vietnamu měli dosažené vzdělání z High School či vyšší.

5-ti mužům zabitým ve Vietnamu bylo pouze 16.

Nejstaršímu muži padlému ve Vietnamu bylo 62 let.

11,465 padlým bylo pouze 20 let.

Průměrný věk vojákovi bojujícímu ve Vietnamu bylo 22 (ve 2.světové válce 26).

Průměrný pěšák zažil 240 dnů v akci během roku (ve 2.světové válce to bylo 40 dní během 4 let). Tento rozdíl je zapříčeněn možností nasazení vrtulníků.

Jeden z deseti Američanů sloužících ve Vietnamu byl zraněn.

58,169 bylo zabito a 304,000 (75,000 vážně) zraněno z celkem 2,590,000 sloužících.

12,000 vrtulníků bylo nasazeno ve Vietnamu. Mezi řijnem 1966 a koncem v roce 1975 nalétaly armádní UH-1 celkem 7,531,955 hodin. AH-1G celkem 1,038,969 leteckých hodin.

Američané ve válce použili mnoho nových zbraní, např. bojové vznášedlo, laserem naváděné letecké pumy či rotační kanón s rychlostí střelby až 6 000 ran za minutu. Ve velké míře se též uplatnily bojové opancéřované vrtulníky. Vietkong používal jinou taktiku než Američané, totiž taktiku malých úderných oddílů, které měly za úkol vždy něco zničit a rychle poté zmizet.

Související

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Putin upevňuje vztahy s Vietnamem, zatímco Vietnamci bojují na Ukrajině proti jeho armádě

Lidé po celé Ukrajině se spojili tváří v tvář ruské invazi a vietnamská komunita není výjimkou. Někteří její členové brání napadenou zemi se zbraní v ruce, jak píše deník The Guardian. Když před více než dvěma lety začala rozsáhlá ruská invaze, Tung Nguyen odvezl své rodiče z Černihivu k polským hranicím. Poté se vrátil do Kyjeva, kde jako dobrovolník dodával potraviny a léky do obléhaného města. Netrvalo dlouho a rozhodl se vstoupit do ukrajinské armády.

Více souvisejících

vietnam USA (Spojené státy americké) Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Anora

RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií

Česká kina právě hrají černou komedii říznutou sociálním dramatem, která letos opanovala festival v Cannes a odnesla si Zlatou palmu. Křehká i třeskutě absurdní Anora o americké striptérce a jejím vztahu se synem ruského oligarchy patří ke komediálním vrcholům tohoto roku, ačkoli bychom od jejího tvůrce Seana Bakera čekali možná trochu něco jiného.

včera

Josep Borrell

Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se opřel do evropských zemí za to, že nerozumí jednotnému jazyku moci. Odstupující vrcholný diplomat to řekl v době, která je pro budoucnost evropské bezpečnosti velice důležitá. Brzy bude zažívat zvýšený tlak z Washingtonu a nastoupí nová šéfka diplomacie s daleko více konfrontačním vztahu k Rusku. 

včera

Počasí

Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové

Začal nový týden, který podle meteorologů přinese proměnlivé a dynamické počasí. Česko se dočká silného větru a sněžení i v nížinách. Na horách by do víkendu mohlo napadnout i několik desítek centimetrů sněhu. Zejména druhá polovina pracovního týdne bude již typicky zimní, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

Kateřina Kolouchová

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.

včera

včera

včera

Petr Fiala

Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu

Premiér Petr Fiala (ODS) v den 35. výročí začátku sametové revoluce apeloval na voliče, aby jeho vládě dali ještě jedno čtyřleté období. Češi by pak podle jeho slov mohli dosáhnout na "německé" či "rakouské" platy. Navzdory následné kritice si Fiala za svými slovy stojí. Sebevědomí je podle předsedy občanských demokratů potřeba.   

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

včera

včera

včera

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl

Joe Biden učinil zásadní rozhodnutí krátce před koncem svého mandátu – povolil Ukrajině použít americké rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Tento krok, který znamená výrazný posun v americké politice, přichází v době rostoucího napětí a necelé tři týdny před nástupem Donalda Trumpa do úřadu prezidenta.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku

Spojené státy povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř ruského území. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v pondělí označil toto rozhodnutí za nový stupeň napětí a větší zapojení USA do konfliktu na Ukrajině.

včera

včera

včera

Kim Čong-un

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

včera

Romana Jungwirth Březovská

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

včera

Su-57 a Okhotnik

Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?

Na obloze v blízkosti frontové linie u města Kostjantynivka se odehrál neobvyklý moment, který upoutal pozornost ukrajinských i mezinárodních pozorovatelů. Dva bílé kondenzační pruhy, často předzvěst ruského leteckého útoku, se zkřížily, ale to, co následovalo, bylo podle BBC bezprecedentní. Nižší pruh se rozdělil a nový objekt prudce zrychlil směrem k druhému, než se jejich dráhy zkřížily a oblohu ozářil jasný oranžový záblesk.

včera

Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy