Brigádník zkolaboval při sběru dýní, záhy zemřel. Zaměstnavatel zaplatí tučnou pokutu

Australský zaměstnavatel musí zaplatit 65.000 australských dolarů (milion Kč) v kauze úmrtí zahraničního brigádníka na farmě. Přiznal vinu za porušení pracovního zákona, ale soud ho do vězení neposlal.

Nádherné dýně
doporučujeme

Sedmadvacetiletý Belgičan Olivier Max Caramin po třech dnech sběru dýní na poli v listopadu 2017 zkolaboval a v nemocnici později zemřel. Ostatní brigádníci vypověděli, že si stěžoval, že mu není dobře, ale všem bylo řečeno, že mají pokračovat v práci a splnit denní kvótu.

Sektor sběru úrody je v Austrálii často kritizován, uvedla BBC. Běžně zaměstnává zahraniční turisty, kterým tato práce umožní prodloužit si víza. To byl také důvod, proč se Caramin nechal najmout na farmu v Ayru ve státě Queensland. V den, kdy se mu udělalo špatně, panovalo ve stínu pětatřicetistupňové vedro.

Bradford Clark Rosten, který řídí náborovou kancelář, u soudu dnes vinu přiznal a dostal pokutu 65.000 australských dolarů (milion Kč). Byl obviněn, že nezajistil sběračům náležitou průpravu. Soudce Ross Mack zohlednil Rostenovu bezúhonnost i to, že projevil lítost. Queenslandské úřady v předchozím zjištění došly k závěru, že brigádníci nejsou dostatečně informováni o podnebí a pracují ve špatných podmínkách.

I v minulých letech byly v Austrálii případy špatně placených nebo zneužívaných brigádníků. Zástupci sektoru sice tvrdí, že jde o ojedinělé události, nikoli o běžnou praxi, ale kritici upozorňují, že v odlehlých farmách jsou brigádníci snadnou kořistí. V roce 2017 vyzvala matka zavražděné britské brigádnice Austrálii, aby sektor lépe kontrolovala. Podle Rosie Ayliffeové přispěla ke smrti její dcery "agresivní atmosféra". Jedna studie z roku 2017 uvádí, že třetina najatých sezonních zaměstnanců dostává polovinu minimální mzdy nebo i méně.

Letos mají australští farmáři se sklizní kvůli koronaviru velké problémy, celému sektoru chybí asi 30.000 lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bomba explodovala v pákistánské škole. Zahynulo sedm studentů, desítky…

27.10.2020 09:32 Aktualizováno Dnešní výbuch bomby v náboženské škole ve městě Péšávar na severozápadě Pákistánu nepřežilo nejméně…

USA prodají Tchaj-wanu obranný systém Harpoon, 100 raket má chránit pobřeží

27.10.2020 08:18 Spojené státy jsou ochotné prodat Tchaj-wanu za 2,4 miliardy dolarů (55,5 miliardy Kč) systém na…

Stíhačky USA opět zaútočily na hnutí Tálibán, pět radikálů zabito

26.10.2020 14:36 Americké vojenské letectvo v neděli bombardovalo povstalce z hnutí Tálibán. Uvedl to dnes podle…

Na Filipínách se po tajfunu Molave pohřešuje 12 rybářů, Vietnam chystá…

26.10.2020 12:18 Na Filipínách pohřešují po úderu tajfunu Molave 12 rybářů. Tajfun udeřil v noci z neděle na dnešek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama