NÁZOR - V roce 1997 byla vypálena velká plocha deštného pralesa v jihovýchodní Asii, aby uvolnila místo pro plantáže plamy olejné, připomínají ředitel Světového fondu pro ochranu přírody Marco Lambertini, tajemnice OSN pro biodiverzitu Elizabeth Maruma Mremaová a ředitelka oddělení pro životního prostředí a klimatickou změnu Světové zdravotnické organizace Maria Neiraová. V komentáři pro server Guardian upozorňují, že kombinace odlesnění, požárů a sucha tehdy vyhnala stovky netopýrů z jejich přirozeného prostředí.
Nevyslyšené varování
Netopýři se uchýlili do ovocných sadů poblíž rozsáhlých prasečích farem, což vedlo k příchodu viru nipah, který se z netopýrů přenesl na prasata a z nich na lidi, připomínají autoři komentáře. Dodávají, že v následujících dvou letech nemoc zabila přes stovku lidí, přičemž událost měla sloužit jako varování.
"Nyní po dvaceti letech čelíme zdravotní krizi zcela jiného rozsahu, kdy covid-19 vyvolal nejtragičtější zdravotní, sociální a ekonomickou krizi, jakou pamatuje," píšou Lambertini, Mremaová a Neiraová. Podotýkají, že mnoho nemocí, které se v nedávných letech objevily - zika, aids, sars či ebola -, jsou sice odlišné, ale všechny pocházejí ze zvířat, jejichž přirozené prostředí se ocitlo pod enormním tlakem.
Uvedené nemoci ukazují, že ničivý přístup lidstva k přírodě ohrožuje naše zdraví, což jsme dlouhá desetiletí kolektivně ignorovali, konstatují Lambertini, Mremaová a Neiraová. Vyzdvihují vědecké výzkumy, které naznačují, že většina nových infekčních nemocí pramení z lidské činnosti.
Nebezpečné nakládání s vysoce rizikovými živočichy, jejich konzumace i obchod s nimi jsou pouze jedním z příkladů, jak náš zvrácený vztah k přírodě ovlivňuje lidské zdraví, deklarují Lambertini, Mremaová a Neiraová. Připomínají, že v mnoha zemích dochází k odchytu divoce žijících živočichů a následnému prodeji živých kusů na trzích, které bez patřičné správy a regulací mohou představovat vážné riziko pro lidi i zvířata, včetně těch ohrožených, protože kontakt divoce žijících a domestikovaných druhů s lidmi vytváří podmínky pro přenos nemocí.
Zásadní zpřísnění pravidel a jejich vynucování, zlepšení bezpečnosti potravin, ukončení nelegálního a neudržitelného obchodu s divokými zvířaty a poskytnutí alternativních zdrojů obživy, které by snížilo jejich konzumaci, označují autoři komentáře za zásadní kroky, které mohou zabránit budoucím přenosům nemocí ze zvířat na člověka. Kvitují progres v posledních měsících, kdy Čína dočasně zakázala prodej a konzumaci divoce žijících zvířat - což bude zřejmě prodlouženo natrvalo -, zatímco Vietnam oznámil, že z důvodu prevence nákaz zvažuje podobné opatření.
Nutné jsou hlubší změny
"Ačkoliv je zásah proti nelegálnímu, neregulovanému obchodu s divoce žijícími zvířaty důležitý, nenechme se zmýlit, že je dostatečný," pokračují Lambertini, Mremaová a Neiraová. Nabádají rovněž k řešení samotných motivů ničení přírody.
Je třeba si uvědomit, že současný způsob výroby a konzumace potravin a naprostý nezájem o životní prostředí tlačí přírodu na její limit, varují představitelé významných organizací. Upozorňují, že příroda ustupuje po celém světě tempem, který je v dějinách lidstva bezprecedentní, a to vede mimo jiné k větší zranitelnosti ze strany nových nemocí, především v důsledku odlesňování a intenzifikace zemědělství, přičemž epidemie takových nemocí ukazují náš nevyrovnaný vztah s přírodou.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Covid-19 nám sice poskytl další důvod, abychom chránili přírodu, ale ve skutečnosti vidíme pravý opak, varují Lambertini, Mremaová a Neiraová. Zmiňují zprávy přicházející z povodí Mekongu, Amazonie či Madagaskaru, že dochází k nárůstu pytláctví, nelegální těžby dřeva, vypalování pralesa, přičemž mnoho zemí rychle uvolňuje pravidla pro ochranu životního prostředí a omezuje finance na jeho ochranu - v době, kdy jsou nejvíce potřeba.
Jak se svět vzpamatovává z koronavirové krize, je klíčové, aby vlády usilovaly o obnovu ekosystémů a udržitelnost ekonomik, pokud máme snížit riziko dalších zdravotních hrozeb, míní Lambertini, Mremaová a Neiraová. Za nutnost označují spravedlivé, zdravé a zelené zotavení, které nastartuje širší transformaci směrem k modelu, který si cení přírody jako základu zdravé společnosti a silné, ale spravedlivé ekonomiky.
"To znamená posunout se k udržitelnějším praktikám, jako je regenerační a diverzifikované zemědělství i strava, udržitelné farmaření, prostory městské zeleně a čisté formy energie," deklarují autoři komentáře. Opak, tedy snaha ušetřit peníze na úkor ochrany životního prostředí, zdravotnictví a sociální záchranné sítě, se podle nich ukázal jako chybný ekonomický kalkul, protože výsledný účet bude vždy násobně vyšší.
V září se má uskutečnit summit OSN o biodiverzitě, což je příležitost, aby světoví politici dali najevo svou podporu novému vztahu k přírodě, soudí Lambertini, Mremaová a Neiraová. Doufají, že se jí chopí a urychlí kroky, které umožní příští rok přijmout zásadní rozhodnutí o ochraně životního prostředí, klimatu a udržitelném rozvoji, která společně přestavují možnost zajistit novou dohodu mezi přírodou a lidmi, která by přírodě umožnila zotavit se během následující dekády a lidem zajistila dlouhodobou ochranu zdraví a zdroj obživy.
Takový postup si žádá soustředěnou snahu a odhodlání, ale může vytvořit zdravější a perspektivnější budoucnost pro lidi i planetu a zároveň posílit naši schopnost zabránit další pandemii, tvrdí Lambertini, Mremaová a Neiraová. Dodávají, že všichni by měli mít zájem takovou snahu vynaložit.
Související

Problém, který jde za každým z nás. Leností ničíme ekosystémy, přitom stačí vyměnit oblečení za jídlo

Může se pálit listí na zahradě? Česko sladilo zákony, ministerstvo vysvětluje novinku
životní prostředí , zemědělství , ochrana životního prostředí , ohrožená zvířata , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera

Počasí, jaké jsme ještě nezažili. Příští "bouře století" může být devastační, varuje nová studie
včera

Skandál v Británii: Vláda tajila tajnou relokaci tisíců Afghánců
včera

OBRAZEM: Čeští hasiči pomáhají po povodních v Texasu. Čelí extrémním podmínkám, pátrání jim komplikují jedovatí hadi
včera

Wilders uvrhnul Nizozemsko do politické nestability. Chce se stát premiérem
včera

Manželka ředitele Lufthansy měla na dovolené na Sicílii zabít ženu
včera

Nečekaný objev: Umělá inteligence může výrazně zvýšit pravděpodobnost další pandemie
včera

Trump se zmítá v aféře kolem Epsteina, ohrožuje celou jeho vládu
včera

Rychlá reakce NATO je bez USA nemožná. Rusko to ví, a může toho využít
včera

Na Ukrajině padá vláda, premiér Denys Šmyhal podal demisi
včera

Ukrajinská demokracie balancuje na hraně. Zelenského vláda čelí podezřením z autoritářských praktik
včera

Rusko přestalo zveřejňovat demografická data. Co chce Kreml skrývat?
včera

Francie varuje před válkou v srdci Evropy, kterou může rozpoutat Rusko
včera

Nová data odhalila, jak moc otřásla čínskou ekonomikou Trumpova obchodní válka
včera

Pět zemí EU blokuje novou obchodní dohodu s Ukrajinou. Je mezi nimi i Slovensko
včera

V Česku dnes hrozí silné bouřky, varovali meteorologové
včera

Merz se opět topí v problémech. Tentokrát kvůli jmenování ústavní soudkyně
včera

Jak zabránit, aby se z AI stal nacista? Aféra kolem Groku odhaluje víc než jen nevhodné výroky
včera

Trump podmiňuje pomoc Ukrajině strategií America First, MAGA je proti
včera

Čína odmítá, že by na německé letadlo cílila laserem
včera
Turista si vyjel na cyklovýlet do Asie, Írán ho zatknul
Írán oznámil, že zadržel 18letého francouzsko-německého turistu. Ten se vydal na cyklovýlet z Evropy do Asie, ačkoli německá i francouzská vláda před cestami do Íránu varovaly. Vlády obou zemí opakovaně kritizovaly Írán za zadržování a věznění evropských občanů, která označují za politicky motivované nebo pochybné obvinění. Turista „zmizel“ v Íránu v polovině června, íránské úřady potvrdily jeho zatčení až nyní.
Zdroj: Tereza Marešová