Internet v KLDR na vzestupu. K čemu slouží, když se k němu nikdo nedostane?

NÁZOR - Využívání internetu v Severní Koreji za uplynulé tři roky skokově vzrostlo o tři sta procent a důvodem není to, že příslušníci elity tamního režimu stále více nakupují online, poukazuje editorial serveru Washington Post. Prestižní americký deník v něm upozorňuje, že na pořadu dne je nový přístup k darebáckým státům, jako je právě KLDR, které se stále více uchylují k elektronickým finančním transakcím.

Přidejte svůj názor 33 komentářů

KLDR
doporučujeme

Nový postup likviduje ty zavedené

Washington Post odkazuje na poslední zprávu, která potvrzuje předchozí zjištění, že severokorejský režim získal prostředky, které mu umožňují páchat zločiny v kybernetickém prostoru a zároveň obcházet mezinárodní sankce.

"Severní Korea zůstává odkázána na zahraniční měnu a především (americký) dolar, který je primárně tím, co činí ze sankcí efektivní mechanismus nátlaku," píše renomovaný deník. Zmiňuje ovšem studii v americkém státě Massachusetts sídlící společnosti Recorded Future zabývající se kybernetickou bezpečnostní, která ukazuje, že severokorejské vedení vyvinulo moderní metody, kterými krade kryptoměny a využívá technologii blockchain k nepozorovanému praní svých financí.  

Tento postup oslabuje vyzkoušené a zavedené způsoby, kterými se Západ snaží "postavit do latě" darebácké státy, upozorňuje editorial. Připomíná, že sankce se zpravidla soustředí na bankovní operace a omezení dodávek ropy, uhlí a dalšího zboží.

Některé ze severokorejských triků při získávání prostředků ze zahraničí jsou rafinované, ale zároveň relativně známé, nastiňuje washingtonský server. Vysvětluje, že jde o virové útoky tzv. ransomwarem, které jsou vedeny například skrze nabourávání se do celosvětového finančního terminálu, známého jako SWIFT.

Další severokorejské postupy jsou ale inovativní a zákeřnější, varuje prestižní deník. Řadí mezi ně krádeže části velkých transakcí v kryptoměnách, případně nabourávání se do osobních počítačů po celém světě, které jsou následně využity k nepozorované těžbě těchto kryptoměn.

Rada bezpečnosti OSN loni v létě potvrdila podezření, že Severokorejci takto získané prostředky následně převádějí přes počítače v mnoha zemích a mění je v kryptomince založené na mnohonásobném šifrování pomocí blockchainu, aby znemožnili vystopování jejich toku, konstatuje editorial.

Návod pro ostatní

"Neexistuje příliš důvodů proč očekávat, že tento postup nebudou následovat další," obává se americký deník. Připomíná, že se již objevují náznaky, že skrze kryptoměny posílá peníze Írán, přičemž o teroristických skupinách je zase známo, že při získávání příspěvků spoléhají na anonymní kryptomince jako Monero.      

Odpovědí Spojených států a jejich spojenců může být apelování na země, které pomáhají severokorejskému režimu, naznačuje Washington Post. Podotýká, že KLDR našla přátele v Číně, Rusku a Indii, kteří umožňují její internetové operace, a navíc k zakrytí svých podvratných aktivit zneužívá podniky v menších zemích, případně uzavírá smlouvy s tamním kvetoucím pojišťovacím odvětvím, aniž by o tom příslušné státy vůbec postřehly.  

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Inkriminované země lze k akci podnítit upozorňováním na severokorejské podvody, kybernetické zločiny páchané na běžných občanech nebo dokonce krádeže státních tajemství, věří vlivný deník. Vysvětluje, že KLDR musí veškeré kryptoměny nějak převést na tvrdou měnu, nebo si objednávat zboží v těchto špatně uplatnitelných prostředcích.

Právě na tuto fázi transakcí by se mělo zaměřit mezinárodní společenství, nabádá editorial. Podotýká, že v této oblasti bude třeba vést v budoucnu útoky. "Starý přístup k omezování Severní Koreje byl pouze o izolaci, ale izolace je internetovou anathemou, proto je čas na nový přístup," píše renomovaný server.

Severokorejský režim si uvědomuje, že bez virtuálního dosahu za své hranice nemůže přežít, konstatuje Washington Post. Dodává, že přesně to si musí uvědomit i zbytek světa.

Loading...
Vstupte do diskuze (33)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pytláci v Nepálu zneužívají krize způsobené koronavirem

05.04.2020 07:50 Pytláci v Nepálu podle tamních úřadů využívají krize vyvolané koronavirem. Agentura DPA informovala…

Pevninská Čína hlásí 30 nových případů nákazy koronavirem

05.04.2020 06:20 V pevninské Číně v sobotu přibylo 30 nových potvrzených případů nákazy koronavirem a tři další…

Dopad pandemie, který světu uniká. Představitel OSN naznačil, co hrozí v…

05.04.2020 00:01 NÁZOR - Tvrzení, že globální pandemie nového koronaviru vytváří chaos a skutečně, hmatatelně…

Netěsnící respirátory, chybové rychlotesty. Jak je to opravdu s čínskou…

04.04.2020 23:47 Aktualizováno Když byla do České republiky dopravena první část ochranných pomůcek z Číny, náklad na letišti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy