Internet v KLDR na vzestupu. K čemu slouží, když se k němu nikdo nedostane?

NÁZOR - Využívání internetu v Severní Koreji za uplynulé tři roky skokově vzrostlo o tři sta procent a důvodem není to, že příslušníci elity tamního režimu stále více nakupují online, poukazuje editorial serveru Washington Post. Prestižní americký deník v něm upozorňuje, že na pořadu dne je nový přístup k darebáckým státům, jako je právě KLDR, které se stále více uchylují k elektronickým finančním transakcím.

Nový postup likviduje ty zavedené

Washington Post odkazuje na poslední zprávu, která potvrzuje předchozí zjištění, že severokorejský režim získal prostředky, které mu umožňují páchat zločiny v kybernetickém prostoru a zároveň obcházet mezinárodní sankce.

"Severní Korea zůstává odkázána na zahraniční měnu a především (americký) dolar, který je primárně tím, co činí ze sankcí efektivní mechanismus nátlaku," píše renomovaný deník. Zmiňuje ovšem studii v americkém státě Massachusetts sídlící společnosti Recorded Future zabývající se kybernetickou bezpečnostní, která ukazuje, že severokorejské vedení vyvinulo moderní metody, kterými krade kryptoměny a využívá technologii blockchain k nepozorovanému praní svých financí.  

Tento postup oslabuje vyzkoušené a zavedené způsoby, kterými se Západ snaží "postavit do latě" darebácké státy, upozorňuje editorial. Připomíná, že sankce se zpravidla soustředí na bankovní operace a omezení dodávek ropy, uhlí a dalšího zboží.

Některé ze severokorejských triků při získávání prostředků ze zahraničí jsou rafinované, ale zároveň relativně známé, nastiňuje washingtonský server. Vysvětluje, že jde o virové útoky tzv. ransomwarem, které jsou vedeny například skrze nabourávání se do celosvětového finančního terminálu, známého jako SWIFT.

Další severokorejské postupy jsou ale inovativní a zákeřnější, varuje prestižní deník. Řadí mezi ně krádeže části velkých transakcí v kryptoměnách, případně nabourávání se do osobních počítačů po celém světě, které jsou následně využity k nepozorované těžbě těchto kryptoměn.

Rada bezpečnosti OSN loni v létě potvrdila podezření, že Severokorejci takto získané prostředky následně převádějí přes počítače v mnoha zemích a mění je v kryptomince založené na mnohonásobném šifrování pomocí blockchainu, aby znemožnili vystopování jejich toku, konstatuje editorial.

Návod pro ostatní

"Neexistuje příliš důvodů proč očekávat, že tento postup nebudou následovat další," obává se americký deník. Připomíná, že se již objevují náznaky, že skrze kryptoměny posílá peníze Írán, přičemž o teroristických skupinách je zase známo, že při získávání příspěvků spoléhají na anonymní kryptomince jako Monero.      

Odpovědí Spojených států a jejich spojenců může být apelování na země, které pomáhají severokorejskému režimu, naznačuje Washington Post. Podotýká, že KLDR našla přátele v Číně, Rusku a Indii, kteří umožňují její internetové operace, a navíc k zakrytí svých podvratných aktivit zneužívá podniky v menších zemích, případně uzavírá smlouvy s tamním kvetoucím pojišťovacím odvětvím, aniž by o tom příslušné státy vůbec postřehly.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Inkriminované země lze k akci podnítit upozorňováním na severokorejské podvody, kybernetické zločiny páchané na běžných občanech nebo dokonce krádeže státních tajemství, věří vlivný deník. Vysvětluje, že KLDR musí veškeré kryptoměny nějak převést na tvrdou měnu, nebo si objednávat zboží v těchto špatně uplatnitelných prostředcích.

Právě na tuto fázi transakcí by se mělo zaměřit mezinárodní společenství, nabádá editorial. Podotýká, že v této oblasti bude třeba vést v budoucnu útoky. "Starý přístup k omezování Severní Koreje byl pouze o izolaci, ale izolace je internetovou anathemou, proto je čas na nový přístup," píše renomovaný server.

Severokorejský režim si uvědomuje, že bez virtuálního dosahu za své hranice nemůže přežít, konstatuje Washington Post. Dodává, že přesně to si musí uvědomit i zbytek světa.

Související

Barack Obama, prezident USA

Obama tajně plánoval útok na jaderný arzenál KLDR

Zatímco současný prezident Donald Trump opět rozvířil debatu o možnosti zničit severokorejský jaderný arzenál, málokdo ví, že první seriózní plány na takový útok vznikly už během vlády Baracka Obamy. Dlouho před Trumpovou „ohnivou a zuřivou“ rétorikou se Obama obával, že Severní Korea brzy získá schopnost zaútočit na americká města mezikontinentálními raketami – a pověřil Pentagon, aby připravil plán útoku. Ten však nikdy nesplnil očekávání.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké) kryptoměna internet Hackeři

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

včera

Prezident Trump se setkal s německým kancléřem Friedrichem Merzem.

Jak Evropa přiměla Trumpa pomoci Ukrajině? Kyjev může poděkovat Německu

Evropští lídři se v posledních měsících naučili jednu zásadní lekci: pracovat s prezidentem Donaldem Trumpem takovým, jaký je – a ne jakého by si přáli. Tento přístup se naplno projevil při nedávném oznámení, že Spojené státy budou nepřímo dodávat zbraně Ukrajině – Evropané je koupí sami a NATO bude koordinovat jejich doručení.

včera

Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Británie čelí jednomu z největších skandálů v historii. Kauza úniku dat afghánských spojenců bobtná

Počátkem tohoto týdne vyvolal velký rozruch únik citlivých údajů o tisících Afgháncích, kteří spolupracovali s britskými jednotkami a byli v ohrožení života po návratu Tálibánu k moci. Zjištění, že jejich osobní data byla omylem zveřejněna zaměstnancem britského velitelství speciálních sil, otřásla důvěrou v bezpečnostní aparát. Jak se však dnes ukázalo, celý incident byl ještě vážnější, než se původně předpokládalo.

včera

včera

Barack Obama, prezident USA

Obama tajně plánoval útok na jaderný arzenál KLDR

Zatímco současný prezident Donald Trump opět rozvířil debatu o možnosti zničit severokorejský jaderný arzenál, málokdo ví, že první seriózní plány na takový útok vznikly už během vlády Baracka Obamy. Dlouho před Trumpovou „ohnivou a zuřivou“ rétorikou se Obama obával, že Severní Korea brzy získá schopnost zaútočit na americká města mezikontinentálními raketami – a pověřil Pentagon, aby připravil plán útoku. Ten však nikdy nesplnil očekávání.

včera

Prezident Trump

Trump už konečně pochopil to, co všichni ostatní věděli roky

Šéf Bílého domu Donald Trump si po měsících váhání začíná uvědomovat to, co jiní poznali dávno: že s Moskvou nelze jednat jako s důvěryhodným partnerem. Ruský prezident Vladimir Putin pokračuje v ničení Ukrajiny a zároveň zrazuje i vlastní spojence, jak ukázal nedávný případ Íránu. Tento vzorec se opakuje již desítky let – využití pro vlastní prospěch a následné opuštění. Od Afghánistánu přes Sýrii až po Arménii platí, že důvěra v Kreml vede nevyhnutelně ke katastrofě.

včera

Dovoz a vývoz zboží

EU připravuje třetí odvetný úder proti Trumpovým clům

Evropská komise zvažuje novou vlnu odvetných opatření vůči rozsáhlým clům, která americký prezident Donald Trump zavedl proti evropskému exportu. Poté, co Brusel téměř vyčerpal možnosti odvetných tarifů na zboží, se nyní zaměřuje na oblast služeb a veřejných zakázek, uvedli diplomaté po pondělním jednání ministrů obchodu EU.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Rusko využívá Trumpův odklad sankcí, zvyšuje tlak na ukrajinském bojišti

Ruské jednotky v posledních týdnech zaznamenaly menší, ale strategicky významné úspěchy na východě Ukrajiny, přičemž podle analytiků se tím zvyšuje riziko pro důležité ukrajinské opěrné body. Tento vývoj přichází v době, kdy americký prezident Donald Trump oznámil 50denní lhůtu před možným uvalením sekundárních sankcí na Rusko – krok, který podle expertů Kremlu poskytuje čas k dalšímu posílení pozic i diplomacie. 

včera

Tapisérie z Bayeux

Jedna z největších záhad druhé světové války rozluštěna: Proč nacisté ukradli fragment tapisérie z Bayeux?

Tapisérie z Bayeux, výšivka z 11. století zachycující dobytí Anglie Vilémem Dobyvatelem v roce 1066, se příští rok poprvé objeví v Britském muzeu. Už letos na jaře se však dostala do médií kvůli nečekanému objevu: v německých zemských archivech ve Šlesvicku-Holštýnsku byl nalezen její ztracený fragment. Abychom pochopili, jak se tam dostal, musíme se vrátit k málo známé a znepokojivé kapitole z období druhé světové války.

včera

F-16 Israel Defense Forces

Proč Izrael bombarduje Sýrii? Nejde jen o sebeobranu

V posledních dnech došlo v Sýrii k výraznému nárůstu napětí, když izraelské letectvo provedlo několik náletů na severního souseda. Cílem byly syrské vládní základny, tanky a těžká technika – a oficiálním důvodem je ochrana drúzské menšiny na jihu země, která se dostala do otevřeného konfliktu s novou vládou v Damašku.

včera

včera

Prezident Trump

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu

Prezident Donald Trump prohlásil, že Spojené státy uvalí jednotná cla na více než 150 menších zemí po celém světě. Podle jeho slov půjde o hromadné rozhodnutí oznámené jedním dopisem, který bude rozeslán všem dotčeným státům najednou.

včera

Julija Svyrydenková

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny

Ukrajinská Nejvyšší rada dnes rozhodla o jmenování nové premiérky. Poslanci schválili do čela vlády Juliji Svyrydenkovou, čímž odstartovali výraznou rekonstrukci kabinetu, kterou inicioval prezident Volodymyr Zelenskyj. Tento krok přichází v době, kdy země čelí nejen pokračující ruské invazi, ale i měnícím se vztahům s hlavními zahraničními partnery, zejména Spojenými státy. 

včera

včera

včera

včera

Dmytro Zolotukhin

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin

Americký prezident Donald Trump mění podobu vojenské pomoci Ukrajině – místo přímých darů zbraní plánuje prodej techniky evropským zemím, které by ji mohly Kyjevu dále předat. Nový model má podle Bílého domu zmírnit domácí kritiku a přinést ekonomické výhody. Tento přístup však podle ukrajinského odborníka na informační bezpečnost Dmytra Zolotukhina, bývalého náměstka ministra informační politiky a specialisty na národní bezpečnost, vysílá nebezpečný signál Kremlu. Pro EuroZprávy.cz upozornil, že váhání Západu může Rusko vnímat jako slabost, což zvyšuje riziko další eskalace konfliktu.

včera

Evropská zbrojařská skupina pod palbou kritiky. Dodává součásti bomb, které v Gaze zabíjely děti

Evropský zbrojní gigant MBDA, který vyrábí rakety a leteckou výzbroj, čelí vážné kritice poté, co vyšlo najevo, že dodává klíčové součástky bomb GBU-39, které Izrael ve velkém používá při náletech na Pásmo Gazy – včetně útoků, při nichž podle vyšetřování zahynuly desítky dětí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy