Nejen Evropa. Část Asie se po koronakrizi otevírá, jinde nemoc nadále zuří

15. června se téměř obnovil Schengenský prostor. Díky vládou zveřejněnému semaforu mohou Češi v podstatě bez omezení v závislosti na opatřeních jednotlivých zemí cestovat po Evropě. Problematické už zůstává jenom Švédsko, Portugalsko a Slezské vojvodství, odkud se příchozí musejí prokázat buď negativním testem na covid-19, anebo podstoupit karanténu. Jinak tomu není ani na Dálném východě, kdy Japonsko pomalu a jistě otevírá své hranice.

Přidejte svůj názor

Vlajka Japonska
doporučujeme

Rozvolnění omezení v cestování oznámilo Tokio v pondělí. Jedná se momentálně o země s nízkým rizikem nákazy, mezi něž patří například Vietnam, který se mimo jiné proslavil také nulovou úmrtností na nový typ koronaviru. První lety by se měly v omezeném režimu uskutečnit koncem června. Alespoň tak se k tomu vyjádřila japonská vláda. Informoval o tom server english.kyodonews.net

Opatření v podobě karantény nebo prokázání se negativním testem na covid-19 však budou stále v platnosti a cestování by nemělo spočívat ani tak v turistice jako spíše v obchodních jednáních. Cestující tedy budou muset uvádět účel své cesty. Jinými slovy Japonci se zatím do zahraničí jen tak nepodívají, ale služební cesty se ve vybraných zemích budou moci uskutečnit. Důvody jsou čistě ekonomické.

Jednání o vytvoření bezpečného koridoru vede Japonsko nejen s Vietnamem a Thajskem, nýbrž i s protinožci, tedy Austrálií a Novým Zélandem. Všechny tyto státy si s nákazou dokázaly plus mínus dobře poradit, a tudíž by nemělo být vysoké riziko jejího opětovného importu do Japonska. 

Vietnam v rámci opatření proti nekontrolovanému šíření nového koronaviru koncem března zcela uzavřel hranice a až na výjimky (diplomaté) neuděluje cizím státním příslušníkům vstupní víza. Podobně jako většina zemí světa se zcela zapouzdřil.

Japonsko počítá s uvolněním restrikcí v případě cestování v takzvaných třech etapách, kdy jako první budou moci do vybraných států vycestovat lidé za komerčním účelem. Posléze by měli mít možnost vycestovat také studenti a jako poslední turisté. 

Tak jako tak se ale nebude jednat o nekontrolované cesty jako před koronavirem. Dotyčná osoba se bude muset prokázat celkem dvěma negativními testy, a to nejen při návratu do Japonska, nýbrž i před samotným odjezdem. Kromě toho bude muset pravidelně informovat o svém pohybu, včetně hotelu, kde je ubytovaná. 

Seznam povolených zemí pro japonské občany by se navíc měl podobně jako je tomu v případě evropského semaforu aktualizovat. Nelze tedy vyloučit, že se Japonci kromě zmiňovaného Vietnamu, Austrálie a Nového Zélandu později dostanou i do Číny, Jižní Korei nebo dokonce i Spojených států. V úvahu bude ale třeba vzít také postoj daného státu, respektive jeho ochotu pustit na své území cizí státní příslušníky.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stát, který zvládl koronavirus, ale nemluví se o něm. Lékař nešetří chválou

02.07.2020 00:01 NÁZOR - Indický stát Kérala je znám pro krásné moře a ájurvédská centra, ale dnes plní…

Chřipka G4. V Číně se šíří nová nemoc, může přerůst v pandemii

01.07.2020 22:03 Aktualizováno Globálních pandemií se zřejmě jen tak nezbavíme. Zatímco se momentálně učíme žít s novým typem…

Čína zlikvidovala autonomii Hongkongu. Dle komunistů "narozeninový dárek"

01.07.2020 18:33 Aktualizováno Občané Hongkongu zatčení na základě nového čínského bezpečnostního zákona, který začal platit v…

Hrozba pro obyvatele Hongkongu. Čína porušila deklaraci z roku 1984, tvrdí…

01.07.2020 16:04 Nový bezpečnostní zákon pro Hongkong je ze strany Pekingu "zjevným a závažným narušením" čínsko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy