Odchod z Afghánistánu se odkládá? Z Washingtonu zní varování před stažením vojsk

NÁZOR - Z mnoha zahraničněpolitických problémů, které zdědil nový americký prezident Joe Biden, je tím nejnaléhavějším patrně Afghánistán, konstatuje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník v něm volá po prodloužení konečného termínu stažení amerických vojáků ze země.

U.S. ARMY
doporučujeme

Tálibán sliby neplní

Dohoda, kterou před rokem uzavřela administrativa bývalého šéfa Bílého domu Donalda Trumpa s povstalci z Tálibánu, předpokládá postupné stažení vojsk Spojených států během 16 měsíců, za což se Tálibán zavázal přerušit vazby s teroristickou sítí al-Káida, omezit násilí a zahájit jednání s afghánskou vládou, nastiňuje renomovaný deník. S odvoláním na tvrzení amerických i mezinárodních představitelů ale dodává, že povstalci své sliby neplní.

Platí to především v případě přerušení styků s al-Káidou, ale Trump navzdory tomu před odchodem z úřadu prosadil snížení počtu amerických vojáků v Afghánistánu na 2,5 tisíce, ačkoliv ještě před rokem jich v zemi bylo na 14 tisíc, poukazuje washingtonský server. Konstatuje, že Bidenova administrativa má nyní jen pár týdnů na rozhodnutí, zda dokončí stahování zbývajících amerických jednotek a vojenských instruktorů k 1. květnu, jak dohoda stanovuje.

"Američtí spojenci, kteří mají v zemi stále 8 tisíc vlastních vojáků, chtějí znát záměry Washingtonu alespoň ve chvíli, kdy se kvůli Afghánistánu sejde tento měsíc NATO," pokračuje prestižní deník. Zmiňuje, že minulý týden pověřená skupina amerického Kongresu doporučila Bidenovi, aby zahájil diplomatické snahy o souhlas s odkladem finálního odchodu, a tím poskytl "mírovému procesu dostatek času přinést přijatelné výsledky". Takový postup podle vlivného deníku sice přináší mnohá rizika, je ale lepší než alternativy.

Za pravděpodobný důsledek plného stažení vojáků Spojených států a NATO v květnu totiž pověřená skupina považuje obnovení otevřené občanské války mezi Tálibánem, afghánskou vládou a dalšími místními frakcemi, upozorňuje editorial. Dodává, že podle skupiny, které předsedal vysloužilý generál Joseph Dunford, někdejší velitel afghánského kontingentu a předseda Sboru náčelníků štábů amerických ozbrojených sil, situace otevře dveře al-Káidě, Islámskému státu a dalším organizacím a ze země se v rozmezí 18 až 36 měsíců stane základna pro teroristy.   

Vyhrát nezle, ale darovat vítězství je nepřijatelné

Ztraceny budou rovněž všechny výdobytky, za které Spojené státy v Afghánistánu bojovaly téměř 20 let, včetně ženských práv, občanské společnosti a základů demokracie, obává se americký server. Za alternativu ovšem nepovažuje opětovné přijmutí vojenské strategie porážky Tálibánu, protože je zřejmé, že válku proti němu vyhrát nelze.

Podle pověřené skupiny Kongresu by nicméně další stahování vojáků mělo být podmíněno viditelnou ochotou a schopností Tálibánu zadržovat teroristické skupiny, omezením násilí vůči afghánské populaci a skutečným progresem v otázce kompromisního politického uspořádání, konstatuje Washington Post. Zmiňuje též doporučení skupiny, aby do tlaku na Tálibán byli zapojeni i afghánští sousedé, Pákistán, Rusko, Indie a zřejmě i Írán, s cílem přimět jej k souhlasu s prodloužením květnového termínu pro stažení vojáků.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Tyto státy mají společný zájem, aby se Afghánistán nestal hnízdem terorismu," pokračuje renomovaný deník. Varuje, že bez příslušné dohody o odkladu odchodu zahraničních vojsk může Tálibán obnovit útoky na americké síly, s nimiž před rokem přestal. Není navíc vyloučeno, že bude naopak potřeba vojenskou přítomnost v Afghánistánu posílit, aby se pod sílícím tlakem povstalců nezhroutily vládní bezpečnostní síly, naznačuje editorial.

Jde jistě o obtížné kroky, které jsou však lepší než opuštění Afghánistánu, deklaruje Washington Post. Dává v tomto směru zapravdu závěrům pověřené skupiny Kongresu, že Spojené státy jsou sice připraveny stáhnout se ze země, ale neměly by jednoduše darovat Tálibánu vítězství.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dalajlama dostal první dávku očkování proti koronaviru

06.03.2021 10:50 Tibetský náboženský vůdce dalajlama dnes dostal první dávku očkování proti koronaviru.…

Nový Zéland zasáhla tři zemětřesení, hrozí tsunami

04.03.2021 21:50 Aktualizováno Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před tsunami a nařídily evakuaci…

Po středečním brutálním zásahu policie v Barmě pokračují protesty

04.03.2021 10:03 Barmská policie dnes zasáhla slzným plynem proti demonstrantům, kteří se shromáždili v největším…

Při protestech v Barmě dnes zemřelo 38 lidí. Zatýkají se novináři, mezi…

03.03.2021 19:57 Na několika místech Barmy při dnešních protestech proti únorovému vojenskému puči zemřelo 38 lidí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama