Odvrácená strana boje s pandemií: sebevražd rázně přibývá, varuje profesorka

NÁZOR - Dle některých ukazatelů zvládá Japonsko pandemii koronaviru relativně dobře, přiznává profesorka Michiko Uedaová v komentáři pro server Washington Post. Expertka na sebevraždy z tokijské Univerzity Waseda poukazuje, že ve srovnání s dalšími velkými zeměmi sice ostrovní stát hlásí méně nakažených, hospitalizovaných a mrtvých, ale čelí jiné krizi - alarmujícímu nárůstu sebevražd, jejichž počet převyšuje tamní oběti nemoci covid-19.

Změna pozitivního trendu

Jen v říjnu spáchalo sebevraždu 2.158 Japonců, což převyšovalo 1.765 úmrtí spojovaných v zemi s koronavirem k tomuto měsíci za celou dobu pandemie, uvádí profesorka. Dodává, že jde o změnu dosavadního trendu, kdy v roce 2019 došlo v Japonsku k nejméně sebevraždám za 40 let.     

"Během úvodní fáze pandemie Japonsko zažívalo pokles obětí sebevražd," pokračuje Uedaová. Konstatuje, že v dubnu a květnu, kdy v zemi platil stav nouze, byl počet sebevražd zhruba o 20 % nižší než v tomto období v posledních třech letech. To se ale změnilo v červenci, kdy se prví vlnu pandemie podařilo dostat pod kontrolu a mnoho Japonců se vrátilo "do normálu", upozorňuje odbornice. Doplňuje, že v říjnu byl již počet sebevražd o 30 % vyšší než je průměr z let 2017-2019.

Takový nárůst sebevražd stojí za zmínku sám o sobě, přesto je podle expertky ještě pozoruhodnější, že se mění profil těch, kteří si berou život - hlavním zdrojem nárůstu jsou ženy, u kterých počet sebevražd letos v říjnu vzrostl o 70 % ve srovnání s průměrným říjnem v předchozích třech letech. Navíc jde o relativně mladé ženy mladší 40 let, poukazuje autorka komentáře. Podotýká, že v srpnu a září také výrazně vzrostl také počet sebevražd studentů.

Potenciální příčiny této změny jsou různé a musíme se vyvarovat zjednodušování, ale mezi pravděpodobné faktory spadají ekonomické důsledky pandemie a uzavření škol, míní profesorka. Vysvětluje, že ekonomický dopad byl v Japonsku citelný především v sektorech, kde pracují převážně ženy - například služby, maloobchod a cestovní ruch -, navíc zaměstnavatelé primárně propouštěli či snižovali úvazky sezónním zaměstnancům, které častěji tvoří rovněž ženy.

"Další důkaz pochází z měsíčních online průzkumů nálad japonského obyvatelstva, které můj výzkumný tým provádí od dubna," píše Uedaová. S kolegy zjistila, že mladé ženy postihla v posledních měsících více než jiné skupiny zaměstnanců ztráta zaměstnání či příjmu a přes 30 % mladých Japonek vykazovalo v říjnu známky deprese. 

Školy se v Japonsku uzavřely začátkem března a žáci základních a středních škol museli zůstat doma téměř tři měsíce, nastiňuje odbornice. Poukazuje, že většina univerzit přešla se začátkem nového akademického roku v dubnu na online výuku, což většinou pokračuje i během podzimního semestru.

Na 30 % vysokoškolských studentů v průzkumech, které Uedaová provedla, vykazovalo deprese, tedy podobný poměr jako u lidí, kteří přišli o práci. Sebevraždy mladých žen ale výrazně narostly s koncem uzavření škol, tudíž je možné, že některé jedince ovlivnily i zvýšené starosti s domácností během uzavření škol, soudí profesorka.

Nejen Japonsko

"Situace v Japonsku může osvětlit sebevražedné trendy v jiných zemích," pokračuje autorka komentáře. Na základě svých pozorování míní, že lze očekávat dočasný pokles sebevražd během vrcholu pandemie, který následuje prudký vzestup během období zotavení, kdy riziko nákazy ustupuje a lidé se zaměřují na každodenní starosti, například obživu či péči o rodinu.

Za pozoruhodné považuje expertka to, že k náhlému nárůstu sebevražd došlo v Japonsku na konci nouzového stavu, během kterého však tamní vláda nevyhlásila přísný lockdown či omezení pohybu, tudíž dopad pandemie na míru sebevražd může být větší v zemích, kde byly restrikce přísnější.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Zadržování koronaviru musí být prioritou, ale nemůžeme zapomínat, že oběťmi pandemie se mohou stát i jedinci, kteří si sáhnou na život v důsledku zvýšeného ekonomického a psychického vypětí, deklaruje akademička. Politiky nabádá, aby přijali opatření, která zmírní úzkost obyvatelstva.

V případě Japonska by mohla fungovat agresivnější, cílená vládní finanční pomoc lidem v nouzi, včetně ohrožených samoživitelů, soudí profesorka. Domnívá se, že by měla být rovněž usnadněna rekvalifikace zaměstnanců, kteří přišli o práci, a že by vláda měla vyhodnotit dopad uzavření škol na žáky, studenty a jejich opatrovatele a vést patřičnou prevenci tragických sebevražd. 

"V jistou chvíli stávající pandemii porazíme, ale její ekonomické a sociální důsledky s námi budou mnohem déle," obává se Uedaová. Japonská zkušenost podle ní naznačuje, že ekonomická pomoc pro ty nejpostiženější, sledování duševního zdraví a patřičná prevence sebevražd jsou nezbytné, a to nejen během koronavirové pandemie, ale i po jejím skončení.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Japonsko sebevražda

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy