Peking brutálně postupuje proti Ujgurům. Pompeo zkritizoval Čínu i za rozpínavost

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes označil zacházení Číny s muslimskou menšinou Ujgurů za největší hrozbu pro náboženskou svobodu na světě. Pompeo se tak vyjádřil na závěr své návštěvy největší muslimské země světa Indonésie, jejíž občany vyzval, aby pátrali po faktech týkajících se situace Ujgurů v čínské autonomní oblasti Sin-ťiang.

Mike Pompeo
doporučujeme

Pompeo je v současné době na cestě po jihovýchodní Asii, jejímž cílem je podpořit obchodní a bezpečnostní zájmy Spojených států v regionu, kde se snaží svůj politický a vojenský vliv ve stále větší míře uplatňovat Čína. V minulých dnech šéf americké diplomacie navštívil Maledivy a Srí Lanku, další jeho zastávkou je Vietnam.

Čína je ústředním tématem kampaně prezidenta Donalda Trumpa před volbami, které se v USA uskuteční již za pět dní. Pompeo dnes také obvinil Peking z rozpínavosti v oblasti Jihočínského moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy. Čína tam vede teritoriální spory s řadou sousedních zemí. Pompeo Indonésii pochválil za to, že se snaží chránit své území a postavit se čínským "nezákonným" nárokům.

U Indonésie americký ministr zahraničí také vyzdvihl její "náboženskou různorodost, toleranci a demokracii". "Indonésie dává světu příklad, jak lidé různých náboženských vyznání, etnických skupin a politických názorů spolu mohou žít v míru," řekl.

Vládnoucí čínskou komunistickou stranu naopak kritizoval za potlačování práv etnické skupiny Ujgurů, z nichž většina vyznává islám. "Ateistická Komunistická strana Číny se snaží přesvědčit svět, že její brutální postup proti muslimským Ujgurům v Sin-ťiangu je nutný a je součástí tažení proti terorismu a chudobě," prohlásil Pompeo a označil taková tvrzení za lži.

Organizace pro lidská práva obviňují čínské úřady, že v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang zřídily ve jménu boje proti islamismu množství internačních táborů, v nichž drží více než milion Ujgurů. Čínské úřady tábory označují za střediska odborného vzdělávání, kde Ujguři podstupují politickou převýchovu. V táborech se vyučuje čínština, čínské dějiny a zákony. Lidé, kteří těmito tábory prošli, říkají, že v nich byli nuceni odsoudit islám a slíbit věrnost čínské komunistické straně.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně

05.12.2020 09:15 Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s…

Zaměstnanci oděvního průmyslu v Asii kvůli covidu hladoví

05.12.2020 08:57 Zaměstnanci v oděvním průmyslu v Asii, Latinské Americe či Africe, kteří šijí oblečení pro velké…

Viroložka z Wu-chanu varuje před dalšími netopýřími koronaviry

04.12.2020 22:03 Aktualizováno Netopýři v pohraničních oblastech jižní a jihovýchodní Číny jsou nositeli dalších koronavirů, které…

Bahrajn schválil krizové nasazení vakcíny proti koronaviru

04.12.2020 18:34 Ostrovní království Bahrajn dnes oznámilo, že schválilo krizové nasazení vakcíny proti koronaviru,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama