Poškozená jaderná elektrárna Fukušima má zase problém

Ve dvou reaktorech japonské jaderné elektrárny Fukušima zaznamenali po nedávném zemětřesení pokles chladicí vody. Operátor elektrárny dnes podle agentury AP oznámil, že to svědčí o novém poškození zařízení. Pobřeží prefektury Fukušima, kde jaderná elektrárna leží, zasáhlo minulou sobotu zemětřesení o síle 7,3 stupně.

Jaderná elektrárna Fukušima
doporučujeme

Chvění bylo cítit i v Tokiu. Podle čerstvé informace agentury pro řešení katastrofických situací se zranilo 180 lidí a na 900.000 domácností bylo bez proudu.

V době tohoto zemětřesení úřady ohlásily, že v jaderné elektrárně nezaznamenaly nic neobvyklého. Fukušimu zasáhlo v roce 2011 zemětřesení o síle 9,1 stupně s následnou dvacetimetrovou přívalovou vlnou. V jaderné elektrárně tehdy byly poškozeny chladicí systémy a přehřály se reaktory. Při této jaderné katastrofě a v důsledku zemětřesení přišlo o život 15.880 lidí.

Japonsko se snaží nyní elektrárnu vyřadit z provozu, ale počítá se s tím, že to potrvá několik desetiletí.

Mluvčí společnosti Tokyo Electric Power (TEPCO), která elektrárnu řídí, dnes informoval o poklesu hladiny chladící vody v reaktorech jedna a tři. Znamená to podle něj, že se při sobotním zemětřesení dále poškodily ochranné komory reaktorů, což způsobuje únik vody. Mluvčí řekl, že uniklá voda zůstává v objektu reaktorů a neovlivňuje okolí. TEPCO bude vodu i teplotu ochranných obalů monitorovat.

AP píše, že od roku 2011 uniká z poškozených obalů chladicí voda a hromadí se v přízemí budov s reaktory. Aby se zajistilo trvalé chlazení roztaveného paliva, pumpuje se do systému nová voda. TEPCO po zhodnocení situace po sobotním zemětřesení ohlásila, že je nyní únik větší než býval.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odpůrci arménského premiéra vtrhli do sídla vlády

01.03.2021 11:36 Dav odpůrců arménského premiéra Nikola Pašinjana dnes vtrhl do vládní budovy v centru Jerevanu,…

Filipíny zahájily očkování, dodávky i zájem jsou nejisté

01.03.2021 09:35 Filipíny dnes zahájily program vakcinace proti covidu-19, v jehož rámci mají být nejprve očkováni…

V Hongkongu zatkli 47 prodemokratických aktivistů

28.02.2021 11:35 Policie v Hongkongu zatkla 47 prodemokratických aktivistů kvůli údajnému "spiknutí za účelem…

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě byla zastřelena žena

27.02.2021 13:56 Barmská policie dnes použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama