Rusko poslalo do Kazachstánu armádu, Tokajev z chaosu obvinil provokatéry

Nepokoje v Kazachstánu si vyžádaly nejméně 1000 zraněných a 13 mrtvých policistů. V noci na dnešek zemřely pravděpodobně i desítky demonstrantů, kteří byli podle policie "zlikvidováni" při útoku na administrativní budovy v Almaty, největším městě středoasijské země. Na žádost kazašského prezidenta Kasyma-Žomarta Tokajeva vysílají do Kazachstánu své vojáky země postsovětské Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB) v čele s Ruskem, první ruští výsadkáři jsou už na místě. České ministerstvo zahraničí nemá informace o možném ohrožení zhruba tří desítek českých občanů, kteří se v Kazachstánu momentálně nacházejí.

Kazachstán, největší a nejbohatší ze středoasijských zemí zažívá od neděle nejhorší protivládní protesty za posledních nejméně deset let. Nepokoje původně vyvolané zvýšením cen zkapalněného plynu vedly ve středu k odvolání vlády prezidentem Tokajevem. Ten se zároveň postavil do čela bezpečnostní rady, kterou dosud vedl jeho dlouholetý předchůdce v čele státu Nursultan Nazarbajev. Z chaosu v zemi obvinil Tokajev "provokatéry z domova i ze zahraničí".

Policejní mluvčí v ohnisku nepokojů Almaty dnes oznámila, že byly "zlikvidovány" desítky lidí, kteří v noci zaútočili na administrativní budovy. Mluvčí neupřesnila, co má výrazem "zlikvidovat" na mysli, agentury AP a AFP si nicméně její slova vyložily tak, že desítky lidí byly zabity. Kazašská státní televize dnes uvedla, že při potyčkách s demonstranty přišlo v Almaty o život nejméně 13 policistů; dvěma z nich prý byly odříznuty hlavy. O případných obětech na straně demonstrujících televize neinformovala.

Tokajev ve středu požádal o pomoc s potlačením nepokojů šéfy vlád a států ODKB, kteří po několia hodinách slíbili vyslat do země na omezenou dobu "mírové jednotky". První ruští výsadkáři jsou již na místě a jejich hlavním úkolem je podle sekretariátu ODKB chránit důležitá státní a vojenská zařízení a pomáhat kazašským silám při nastolení pořádku. Odhodlání dostát spojeneckým závazkům a pomoci Kazachstánu vyjádřily také Tádžikistán a Kyrgyzstán, jehož parlament dnes ovšem vyslání vojáků neschválil kvůli nedostatečnému počtu poslanců na mimořádné schůzi. Součástí kontingentu ODKB jsou podle listu Kommersant rovněž vojáci z Běloruska a Arménie.

Ve středu úřady v Almaty oznámily, že bezpečnostní složky zahájily "protiteroristickou operaci". Na hlavní náměstí Almaty dnes brzy ráno vjelo několik obrněných vozů a na místě byly desítky vojáků. Když se přiblížili k davu, bylo slyšet střelbu. V zemi nefunguje internet a mobilní sítě. Mluvčí Kazašské národní banky informoval, že provoz přerušují všechny banky v zemi kromě té centrální a také burza.

Čína dnes označila nepokoje v Kazachstánu za "vnitřní záležitost" sousední země a vyjádřila přesvědčení, že se kazašské úřady dokážou se vzniklou situací vypořádat. Podobný apel již ve středu učinila Moskva, podle níž si Kazachstán své problémy vyřeší sám. Uvedla také, že by se do vnitřních záležitostí země nikdo neměl nevměšovat. Bílý dům, generální tajemník OSN a Evropské unie vyzvali kazašskou vládu i protestující, aby se zdrželi násilí.

K ukončení násilností dnes vyzvala také česká diplomacie. "Ministerstvo zahraničních věcí se znepokojením sleduje vývoj situace v Kazachstánu, kde v uplynulých hodinách došlo k eskalaci vnitropolitické a bezpečnostní situace. Zvláště závažné jsou zprávy o desítkách obětí na životech. Vyzýváme všechny strany, aby ukončily veškeré násilnosti a mimořádnou situaci řešily s respektem k zákonům a lidským právům," uvedlo v prohlášení ministerstvo. České velvyslanectví v Nur-Sultanu nemá informace o tom, že by byl v ohrožení někdo z přibližně 30 českých občanů nyní pobývajících v zemi.

Nepokoje v Kazachstánu podle expertů ovlivňují cenu bitcoinu, která se dnes dopoledne snížila na 43.000 dolarů (936.060 Kč) a za posledních 24 hodin vykazovala pokles o více než sedm procent. Kazachstán patří k zemím, kde se nejznámější kryptoměna světa "těží" nejvíce.

Německá letecká společnost Lufthansa dnes oznámila, že kvůli nepokojům přestala nabízet pravidelné lety do Almaty. Leteckou přepravu do třech kazašských měst přerušil také ruský Aeroflot a další společnosti z Ruska či Blízkého východu.

Policie hlásí tisíce zadržených účastníků nepokojů

Policie zadržela asi 2000 lidí při potlačování nepokojů v Almaty, největším městě středoasijského Kazachstánu. Uvedla to dnes agentura TASS s odvoláním na kazašské ministerstvo vnitra. "Policisté v Almaty vyrazili k očistě ulic. Přijímají opatření k zadržení narušitelů pořádku. Celkem bylo na policii předvedeno okolo 2000 lidí," citovala agentura z komuniké.

V Almaty byly podle dřívějšího vyjádření policejní mluvčí v noci na dnešek "zlikvidovány" desítky útočníků na administrativní budovy. Některá zahraniční média to interpretují jako potvrzení, že policie zabila desítky demonstrantů. Při potyčkách podle státní televize přišlo o život nejméně 13 policistů, zranění utrpělo 353 příslušníků pořádkových sil.

Almaty se staly epicentrem nynějších nepokojů, označovaných za nejhorší od dosažení nezávislosti před třemi desetiletími.

Ministerstvo vnitra ve středu uvedlo, že během nepokojů v několika regionech země zahynulo osm členů bezpečnostních složek a dalších 317 jich utrpělo zranění.

Kazašské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že při nepokojích v zemi bylo zraněno přes 1000 lidí, z nichž téměř 400 muselo být hospitalizováno.

Prezident Kasym-Žomart Tokajev z chaosu obvinil "provokatéry z domova i ze zahraničí" a ve středu požádal o pomoc s potlačením nepokojů šéfy vlád a států Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB). Rusko již do země přepravuje své výsadkové oddíly. Součástí kontingentu mají být také vojáci z Tádžikistánu, Běloruska, Arménie a Kyrgyzstánu, kde se má v pátek znovu sejít parlament, aby vyslání vojáků schválil; dnes se k tomu nesešlo dostatečné množství poslanců.

Související

Více souvisejících

kazachstán Ruská armáda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

včera

včera

včera

včera

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy