V Dillí vypukly nepokoje kvůli zákonu o občanství, devět lidí zemřelo

Devět lidí přišlo v indickém hlavním městě Dillí o život při nepokojích mezi stoupenci a odpůrci kontroverzního zákona o občanství. Informoval o tom dnes list The Times of India. Protesty začaly v neděli večer a pokračovaly až do pondělního večera, původní zprávy hovořily o sedm obětech. Zraněno bylo 150 lidí, mezi mrtvými je jeden policista. Policie oznámila, že násilnosti dnes pokračovaly na severu města navzdory zákazu srocování více než pěti lidí.

Přidejte svůj názor

Módí, Naréndra (indický premiér)
doporučujeme

Demonstrace proti zákonu začaly loni v prosinci, protože podle kritiků zákon znevýhodňuje muslimy. Podle agentury Reuters je současný protest jeden z největších a odehrál se nedaleko místa, kde má dnes jednat premiér Naréndra Módí s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

V Dillí se tentokrát shromáždili jak odpůrci zákona, tak jeho stoupenci a policie zasáhla, když se oba tábory postavily proti sobě. Vzplálo několik aut a ve městě zavládlo napětí, podle zdravotníků stoupl počet obětí na devět.

V části města obývané muslimy protest začal v neděli a pokračoval i další den. Od neděle se v ulicích odehrávaly potyčky a policisté proti účastníkům použili slzný plyn a kouřové granáty. Na televizních záběrech bylo vidět plameny a kouř stoupající z budov. V nemocnici skončilo 35 vážně zraněných lidí. Zástupce nemocnice řekl, že někteří z přivezených lidí měli zranění způsobená střelnou zbraní.

Atmosféra ve městě zůstává napjatá, v některých částech zůstanou zavřené školy a mimo provoz je pět stanic metra.

Úřady vyhlásily na dnešek zákaz srocování více než pěti lidí, ale na severu města se přesto konala nová shromáždění. Lidé házeli kameny a zapálili obchody a auta.

Zákon, který se muslimům nelíbí, umožňuje získat indické občanství nemuslimským obyvatelům, kteří se do země dostali nelegálně z převážně muslimských zemí, jako je Pákistán, Bangladéš a Afghánistán. Podle kritiků zákon odporuje sekulární ústavě státu a je diskriminační vůči muslimům. V Indii tvoří muslimská komunita 14 procent z 1,3 miliardy obyvatel.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Austrálie: Nákaza covid-19 se šíří pomaleji, restrikce potrvají měsíce

05.04.2020 15:41 Aktualizováno Australské zdravotnické úřady vyjádřily opatrný optimismus nad zpomalením šíření koronaviru v zemi,…

Čína propustila známého obhájce lidských práv

05.04.2020 11:00 Známý čínský právník a obhájce lidských práv Wang Čchüan-čang byl po více než čtyřech letech…

Covid-19 zamořuje Tokio. 130 nakažených za den, jde o nový rekord

05.04.2020 10:01 V Tokiu se za posledních 24 hodin nakazilo koronavirem dalších 130 lidí. Jedná se o dosud nejvyšší…

Pytláci v Nepálu zneužívají krize způsobené koronavirem

05.04.2020 07:50 Pytláci v Nepálu podle tamních úřadů využívají krize vyvolané koronavirem. Agentura DPA informovala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy