V Indii se dál demonstruje proti zákonu o občanství, navzdory zákazu

Indické úřady třetí den po sobě zakázaly demonstrace v částech metropole Dillí i v dalších městech a pokračují v blokádě internetu ve snaze zastavit rostoucí protesty proti kontroverznímu novému zákonu o občanství. Podle agentury AFP už při pokračujících násilnostech proti zákonu, který podle kritiků diskriminuje muslimy, zahynulo 15 lidí.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Armáda Indie
doporučujeme

Ve městě Mangalúru na jihu Indie, kde ve čtvrtek při střetech mezi demonstranty a policií přišli o život dva lidé, byl až do neděle vyhlášen zákaz vycházení.

Sporná norma umožňuje získat indické občanství nemuslimským obyvatelům, kteří do země přišli nelegálně z Pákistánu, Bangladéše a z Afghánistánu. Podle kritiků je zákon cíleně diskriminační vůči muslimům, a ohrožuje tak sekulární charakter státu. 

Vláda vedená hinduistickými nacionalisty návrh zákona předložila po přesvědčivém vítězství premiéra Naréndry Módího v květnových volbách. Minulý týden normu schválil indický parlament.

V Dillí se dnes po tradičních pátečních muslimských modlitbách shromáždily tisíce demonstrantů ve Velké mešitě (Džámí masdžid) a na jejích schodech; lidé mávali indickými vlajkami a provolávali hesla namířená proti vládě a zákonu o občanství. Plánovaný pochod od mešity k indickému parlamentu policie předem zakázala a před mešitou stálo připravené množství policistů, uvedla agentura AP.

zdroj: YouTube

Před domem ministra vnitra Amita Šáha, který byl jedním z iniciátorů změn v zákonech o občanství, dnes demonstrovaly členky ženského křídla hlavní opoziční strany Indický národní kongres (INC).

V čele demonstrací stojí převážně příslušníci muslimské menšiny, která v Indii s 1,3 miliardy obyvatel tvoří asi 14 procent populace. Podle agentury AP bylo při čtvrtečních demonstracích v Dillí zatčeno 1200 osob a stovky dalších policie pozatýkala v dalších městech poté, co ignorovaly zákaz shromáždění většího počtu než čtyř lidí. Většina zadržených byla později zase propuštěna, napsala agentura AP.

Nové střety mezi policisty a demonstranty dnes vypukly ve městě Lakhnaú, které je metropolí nejlidnatějšího indického státu Uttarpradéš. Policie zasáhla slzným plynem a obušky proti lidem, kteří chtěli jít demonstrovat. V sedmi okresech státu úřady omezily přístup k internetu i mobilní telefonní služby. Chtějí tak zamezit šíření materiálů podněcujících násilí.

Nový zákon se netýká přímo indických muslimů, ale vyvolává v nich obavy, že by se mohli stát občany druhé kategorie v "nové Indii" vedené hinduistickými nacionalisty.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ochrana klimatu je minulostí? Koronavirus tvrdě hýbe leteckou dopravou

18.02.2020 19:05 Prudký nárůst poptávky v poslední době zaznamenaly společnosti poskytující soukromou leteckou…

"Těhotnou" ženu lékaři dostali do kolen. Nenosila v sobě dítě

18.02.2020 16:01 Lauren Knowlesová z australského Perthu se od lékařů dozvěděla, že je těhotná a čeká děťátko.…

Největší ohnisko koronaviru mimo Čínu: Na výletní lodi nakaženo už 542 lidí

18.02.2020 12:47 Japonské úřady dnes potvrdily nákazu novým typem koronaviru u dalších 88 lidí z výletní lodi…

Spálená Austrálie. Požáry zasáhly 18 milionů lidí, hněv se obrátil proti…

18.02.2020 11:17 Rozsáhlé požáry v Austrálii se přímo či nepřímo dotkly více než tří čtvrtin obyvatel země, tedy 18…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama