Zatýkání a popravy? Odbornice popsala, jak KLDR řeší koronavirus

NÁZOR - Začátkem března Severní Korea vítězoslavně oznámila, že nemá jediný případ nemoci covid-19, připomíná Olivia Schieberová v komentáři pro server Washington Post. Podle expertky na Dálný východ z think tanku American Enterprise Institute se ale většina analytiků shoduje, že důkazy naznačují opak.

Dle Kima je vše v normálu

Na základě předchozího krizového chování severokorejského režimu lze očekávat z jeho strany podvody, agresivní a militantní přístup, včetně testů nových zbraní, upozorňuje Schieberová. Obává se, že tento postup připraví o život mnoho Severokorejců.

V 90. letech KLDR zažívala katastrofický hladomor, který zabil miliony lidí, připomíná odbornice. Vysvětluje, že severokorejská vláda tehdy objektivně čelila sérii otřesů - povodním, neúrodě a náhlému přerušení sovětských dodávek -, ale její neschopnost, lhostejnost a rozkrádání cenné humanitární pomoci přispěly k chaosu.

Vláda v Pchjongjangu tehdy nabádal obyvatelstvo, aby si zkrátilo tzv. náročný pochod - neboli hladovění - konzumací pouhých dvou jídel denně, ačkoliv mnoho z nich se dostalo stěží k jednomu, připomíná expertka. Konstatuje, že po nástupu koronaviru Severní Korea přijala extrémní opatření, která se vynikají jejímu běžnému jednání.

"Zprávy o prvotní epidemii v Číně přiměly režim Kim Čong-una okamžitě zavřít své hranice," pokračuje Schieberová. Dodává, že Pchjongjang ostentativně hrozil, že zastřelí každého, kdo se k nim přiblíží, následně zrušil vojenskou přehlídku k 72. výročí založení lidové armády, která bývá silně medializovaná a navštívená, a Kim poslal do karantény tisíce vlastních obyvatel a stovky cizinců.  

Covid-19 si přesto zjevně cestu našel a nemoci údajně podlehla téměř desítka vězňů v koncentračním táboře Jeonger-ri, kde jsou vězněni Severokorejci navrácení z Číny, což přimělo úřady k dezinfekci celého tábora, uvádí odbornice. Doplňuje, že nákaze podlehlo údajně i 180 vojáků a na 3.700 jich skončilo v karanténě.  

Kim minulý měsíc nařídil stavbu nové nemocnice v Pchjongjangu, která má být dokončena za 200 dnů, na 75. výročí založení vládnoucí strany, upozorňuje Schieberová. Podotýká, že KLDR údajně částečně otevřela hranici s Čínou, aby do země dostala zásadní materiál, například lékařské respirátory a léky.

"Přesto režim stále popírá veškeré případy covid-19," píše expertka. Vysvětluje, že podobně jako během hladomoru v 90. letech si severokorejská vláda hodlá podržet pevnou kontrolu nad tokem informací. Kim na veřejnosti nenosí roušku, čímž chce zřejmě "Drahý a Respektovaný" vyslat obyvatelstvu signál, že vše je v normálu.

Skrývání informací není zadarmo

Úmrtí režim přičítá respiračním onemocněním, nikoliv nemoci covid-19, což je ostatně snadné, když postrádá kapacity pro testování na virus ve větším měřítku, konstatuje Schieberová. Dodává, že kolují spekulace o zatčení desítky pracovníku ministerstva státní bezpečnosti, kteří se o koronaviru bavili přes mobil, a anonymní zdroj na sociálních sítích minulý měsíc psal o popravě prvního severokorejského pacienta s covid-19.

To sice nebylo potvrzeno, ale režim je znám pro zabíjení všech obyvatel, které považuje za existenční hrozbu a tuto definici by člověk nakažený virem, který může způsobit pohromu v ekonomice a zdravotnictví země, zajisté splňoval, uvádí odbornice. Podotýká, že potlačování informací za účelem kontroly výkladu ale není zadarmo, a tak severokorejské pokusy zakrýt hladomor v 90. letech vedly k prodlévám v reakci, protože nebylo možné prověřit a vyměňovat si zprávy o situaci.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

KLDR požádala o pomoc až ve chvíli, kdy hladomor zuřil v celé zemi, což se muže opakovat i v případě koronaviru, který má potenciál rychle zahltit primitivní severokorejské zdravotnictví, obává se odbornice. Neočekává ovšem, že ani v masivní krizi by Pchjongjang žebral o pomoc, protože její přijetí je pro režim ponižující - již v 90. letech vláda Kim Čong-ila bránila dobře míněné pomoci zakrýváním rozsahu hladomoru před světem a dokonce z hlavního města vysídlila nejnuznější a nejvíce vyhladověné jedince.

Ponižující pomoc zřejmě přijde spolu s očekáváními, které režim žádného z Kimů nikdy nehodlá naplnit, soudí expertka. Připomíná, že nabídku pomoci ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa minulý měsíc odmítla sestra "Drahého a Respektovaného" Kim Jo-čong a pravděpodobně v obavě, že koronavirová pomoc bude spojena s denuklearizací, varovala, že Severní Korea se nenechá takovou "laskavostí" oklamat.

Pomoc, která měla ulevit Severokorejcům a zastavit agresivní militarismus jejich vlády, nikdy nesplnila svůj účel, upozorňuje Schieberová. Vysvětluje, že během hladomoru KLDR potravinovou pomoc předala armádě způsobem, který odporoval podmínkám jejího čerpání a ještě demonstrativně odpálila raketu středního dosahu Taepodong-1.

Navzdory Trumpovým nadějím nelze spoléhat na to, že covid-19 přivede Severokorejce k jednacímu stolu, což podtrhuje skutečnost, že KLDR minulý týden otestovala hned dvě rakety, konstatuje odbornice. Připouští, že Kim Čong-un se možná vyvaruje nejhorších přešlapů svého otce z 90. let. Sama ale míní, že poslední stalinský stát se jim nemůže vyhnout zcela a cenu, kterou za to zaplatí, zatím neznáme.

Související

Severní Korea (KLDR)

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku

Severní Korea v pondělí poprvé veřejně potvrdila, že vyslala své vojáky na pomoc Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Severokorejská státní agentura KCNA oznámila, že jejich bojové jednotky se podílely na "vítězném osvobození" Kurské oblasti, kde ukrajinská armáda loni zahájila překvapivou ofenzivu.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

EU

Může Evropa ze strachu z Ruska profitovat? Jen pokud totálně změní pravidla hry

Evropský kontinent v posledních měsících zažívá výrazný obrat v přístupu k obraně. Zatímco po desetiletí podceňoval své vojenské kapacity a spoléhal se především na Spojené státy, dnes plánuje rekordní investice do obrany. Vzniká tak otázka, zda by tato nutná militarizace nemohla zároveň oživit chřadnoucí evropskou ekonomiku. Pokud se podaří efektivně propojit vojenský vývoj s civilním využitím, mohla by se obrana stát motorem inovací a růstu. Ale tento plán s sebou nese rizika a je vše jiné než jistý.

Aktualizováno včera

Vladimír Putin a Donald Trump

Mimořádná zpráva Trump hovořil se Zelenským i Putinem. Šéf Kremlu příměří odmítnul, podle USA o něm ihned začne jednat

Telefonický rozhovor mezi prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem trval přes dvě hodiny a podle obou stran byl velmi přínosný. Ruské státní agentury RIA Novosti a TASS přinesly první informace, podle nichž Putin po skončení hovoru prohlásil, že „jsme obecně na správné cestě“ a že jednání s Trumpem bylo „velmi informativní a užitečné“. Navrhované 30denní bezpodmínečné příměří ale šéf Kremlu odmítnul, naopak Trump po hovoru uvedl, že Rusko a Ukrajina „okamžitě zahájí jednání o příměří“.

včera

Joe Biden

Biden děkuje za vlnu solidarity: Rakovina se dotýká každého z nás, prohlásil

Bývalý americký prezident Joe Biden v pondělí poděkoval za vlnu podpory, která se na něj a jeho rodinu snesla poté, co v neděli oznámil svou diagnózu agresivní formy rakoviny prostaty s metastázami do kostí. Podle jeho slov se rakovina dotýká každého z nás a v takových chvílích je nejdůležitější držet se naděje a vzájemné solidarity.

včera

Češi na MS v hokeji

Češi na MS v hokeji zdemolovali Němce 5:0

Česká hokejová reprezentace pokračuje v parádních výkonech na mistrovství světa v Dánsku. V zápase proti Německu předvedli svěřenci Radima Rulíka další dominantní představení, které završili jednoznačným vítězstvím 5:0. Češi si zajistili klíčové body do tabulky a znovu ukázali, že to s útokem na medaile myslí vážně.

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trump před Putinem telefonicky mluvil se Zelenským

Americký prezident Donald Trump dnes krátce telefonicky hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským těsně před plánovaným rozhovorem s ruským vůdcem Vladimirem Putinem. Informaci přinesla agentura Reuters s odvoláním na zdroj obeznámený s průběhem událostí.

včera

Brexit, ilustrační foto

Od rybolovu po Erasmus: Co přinese nová dohoda Spojeného království s EU

Spojené království a Evropská unie v pondělí uzavřely dlouho připravovanou dohodu, která má potenciál výrazně změnit vztahy mezi oběma stranami. Premiér Keir Starmer označil dohodu za „hat-trick“ po podobných úspěších s Indií a USA a předseda Evropské rady António Costa ji uvítal jako „novou kapitolu“ vzájemných vztahů. Navzdory tomuto optimistickému tónu přináší dohoda především přísliby budoucích změn, nikoli okamžité revoluční kroky.

včera

Evropská velkoměsta denně čelí nadměrné dopravě

Kolony v Evropě: 10 nejvíce ucpaných měst za rok 2024

Nekonečné čekání v koloně někdy zažil snad každý řidič. Určitě tedy znáte ten pocit, kdy se za běžných okolností dvacetiminutová cesta změní v hodinové popojíždění po metrech. V takové situaci si možná říkáte, jestli by nebylo rychlejší jít pěšky. Zejména ve velkoměstech se dopravní zácpy staly každodenní realitou. Zjistěte, ve kterých evropských městech stráví řidiči v kolonách nejvíce času.

včera

včera

Vladimír Putin a Donald Trump

Telefonát Trumpa s Putinem zahájen. USA věří v produktivní den, Evropa má obavy

Dlouho očekávaný telefonický rozhovor mezi prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem byl podle Bílého domu oficiálně zahájen. Trump se tímto krokem opět snaží přispět k ukončení války na Ukrajině, která trvá už přes dva roky a dál destabilizuje východní Evropu i mezinárodní vztahy.

včera

včera

J.D. Vance, Marco Rubio

Místo do Izraele jel za papežem. Proč Vance zrušil plánovanou návštěvu? Důvody jsou jiné, než se oficiálně uvádí

Americký viceprezident JD Vance se nakonec rozhodl neuskutečnit plánovanou návštěvu Izraele. Dle informací serveru Axios důvodem nebyly oficiálně uváděné „logistické potíže“, ale obavy z toho, že by cesta mohla být vnímána jako podpora aktuálně rozšiřované izraelské vojenské operace v pásmu Gazy. USA se přitom v posledních dnech snaží o prosazení příměří a dojednání dohody o propuštění rukojmích.

včera

Donald Tusk

Tusk: Následující dva týdny budou rozhodující pro budoucnost Polska

Polský premiér Donald Tusk v pondělí varoval, že následující dva týdny budou rozhodující pro budoucnost Polska. Jeho slova zazněla krátce poté, co byly zveřejněny výsledky těsného prvního kola prezidentských voleb, které zemi směřují k rozhodujícímu druhému kolu, jež proběhne 1. června.

včera

Donald Trump

Trump ztrácí trpělivost. Rusko už za velmoc nepovažuje, připravuje se "drtivý" balík sankcí

Donald Trump, současný prezident Spojených států, ztrácí trpělivost s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, uvedl finský prezident Alexander Stubb po dlouhém rozhovoru s americkým lídrem. Stubb zároveň varoval, že rozhodování o budoucnosti Ukrajiny nesmí probíhat bez účasti prezidenta Volodymyra Zelenského, a naznačil, že v americkém Kongresu může být brzy představen balík sankcí, který by zásadně podkopal ruské hospodářství.

včera

Donald Trump

Trump dnes plánuje telefonát s Putinem i Zelenským kvůli příměří na Ukrajině, zazněl první čas

Americký prezident Donald Trump se chystá v pondělí vést důležité rozhovory s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci nového pokusu o ukončení války na Ukrajině. Očekávaný telefonát s Putinem, který potvrdil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, má podle informací státní agentury RIA Novosti proběhnout v 17 hodin moskevského času, u nás bude o hodinu dříve.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Konec hamburgerů za pár korun? Jestli chce Evropa přežít, musí přijít zásadní změny

Evropská závislost na intenzivním modelu živočišné výroby, známém jako velkochov, přináší nejen hospodářské výzvy, ale i vážné důsledky pro životní prostředí, společnost i veřejné zdraví. Autoři Lourenzo Fernández-Prieto a Daniel Lanero Táboas z Univerzity v Santiagu de Compostela v nedávno zveřejněné analýze upozorňují, že Evropa musí přehodnotit svůj přístup ke živočišné výrobě, pokud chce zabránit dalším krizím a zajistit udržitelnou budoucnost.

včera

včera

Joe Biden

Rakovina prostaty Joea Bidena: Co znamená agresivní forma, jaké jsou příznaky a jaké existují možnosti léčby?

Po oznámení, že bývalý americký prezident Joe Biden trpí agresivní formou rakoviny prostaty, se znovu dostává do popředí zájmu téma tohoto onemocnění. Rakovina prostaty je u mužů velmi rozšířená, často však zůstává bez příznaků až do pokročilé fáze. Bidenovi byl přitom přisouzen Gleasonův stupeň 9, což značí jednu z nejnebezpečnějších forem této nemoci. Tady je přehled toho, co je o této diagnóze potřeba vědět.

včera

Houby pod mikroskopem

Nečekaný dopad změn počasí: Nebezpečné houby ohrožují miliony lidí, varují vědci

S globálním oteplováním se nešíří jen sucho, záplavy nebo tropické nemoci, ale nově také houby, které mohou být pro lidské zdraví smrtelně nebezpečné. Britští vědci nyní varují, že změny klimatu zásadně mění geografii výskytu tří druhů hub rodu Aspergillus, které způsobují těžké infekce zejména u lidí s oslabenou imunitou. Ačkoliv nás tyto houby nepromění v zombie jako v populární sérii The Last of Us, důsledky jejich rozšíření mohou být zcela reálné a fatální.

včera

Izrael zahájil rozsáhlou pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy

Izrael v neděli zahájil masivní pozemní operaci v severní a jižní části Pásma Gazy, zatímco letecké útoky izraelské armády v noci zabily podle palestinského ministerstva zdravotnictví přes sto lidí. Mezi zasaženými cíli byl i poslední fungující nemocniční komplex v severní části Gazy, což dále prohloubilo humanitární krizi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy