Zatýkání a popravy? Odbornice popsala, jak KLDR řeší koronavirus

NÁZOR - Začátkem března Severní Korea vítězoslavně oznámila, že nemá jediný případ nemoci covid-19, připomíná Olivia Schieberová v komentáři pro server Washington Post. Podle expertky na Dálný východ z think tanku American Enterprise Institute se ale většina analytiků shoduje, že důkazy naznačují opak.

Dle Kima je vše v normálu

Na základě předchozího krizového chování severokorejského režimu lze očekávat z jeho strany podvody, agresivní a militantní přístup, včetně testů nových zbraní, upozorňuje Schieberová. Obává se, že tento postup připraví o život mnoho Severokorejců.

V 90. letech KLDR zažívala katastrofický hladomor, který zabil miliony lidí, připomíná odbornice. Vysvětluje, že severokorejská vláda tehdy objektivně čelila sérii otřesů - povodním, neúrodě a náhlému přerušení sovětských dodávek -, ale její neschopnost, lhostejnost a rozkrádání cenné humanitární pomoci přispěly k chaosu.

Vláda v Pchjongjangu tehdy nabádal obyvatelstvo, aby si zkrátilo tzv. náročný pochod - neboli hladovění - konzumací pouhých dvou jídel denně, ačkoliv mnoho z nich se dostalo stěží k jednomu, připomíná expertka. Konstatuje, že po nástupu koronaviru Severní Korea přijala extrémní opatření, která se vynikají jejímu běžnému jednání.

"Zprávy o prvotní epidemii v Číně přiměly režim Kim Čong-una okamžitě zavřít své hranice," pokračuje Schieberová. Dodává, že Pchjongjang ostentativně hrozil, že zastřelí každého, kdo se k nim přiblíží, následně zrušil vojenskou přehlídku k 72. výročí založení lidové armády, která bývá silně medializovaná a navštívená, a Kim poslal do karantény tisíce vlastních obyvatel a stovky cizinců.  

Covid-19 si přesto zjevně cestu našel a nemoci údajně podlehla téměř desítka vězňů v koncentračním táboře Jeonger-ri, kde jsou vězněni Severokorejci navrácení z Číny, což přimělo úřady k dezinfekci celého tábora, uvádí odbornice. Doplňuje, že nákaze podlehlo údajně i 180 vojáků a na 3.700 jich skončilo v karanténě.  

Kim minulý měsíc nařídil stavbu nové nemocnice v Pchjongjangu, která má být dokončena za 200 dnů, na 75. výročí založení vládnoucí strany, upozorňuje Schieberová. Podotýká, že KLDR údajně částečně otevřela hranici s Čínou, aby do země dostala zásadní materiál, například lékařské respirátory a léky.

"Přesto režim stále popírá veškeré případy covid-19," píše expertka. Vysvětluje, že podobně jako během hladomoru v 90. letech si severokorejská vláda hodlá podržet pevnou kontrolu nad tokem informací. Kim na veřejnosti nenosí roušku, čímž chce zřejmě "Drahý a Respektovaný" vyslat obyvatelstvu signál, že vše je v normálu.

Skrývání informací není zadarmo

Úmrtí režim přičítá respiračním onemocněním, nikoliv nemoci covid-19, což je ostatně snadné, když postrádá kapacity pro testování na virus ve větším měřítku, konstatuje Schieberová. Dodává, že kolují spekulace o zatčení desítky pracovníku ministerstva státní bezpečnosti, kteří se o koronaviru bavili přes mobil, a anonymní zdroj na sociálních sítích minulý měsíc psal o popravě prvního severokorejského pacienta s covid-19.

To sice nebylo potvrzeno, ale režim je znám pro zabíjení všech obyvatel, které považuje za existenční hrozbu a tuto definici by člověk nakažený virem, který může způsobit pohromu v ekonomice a zdravotnictví země, zajisté splňoval, uvádí odbornice. Podotýká, že potlačování informací za účelem kontroly výkladu ale není zadarmo, a tak severokorejské pokusy zakrýt hladomor v 90. letech vedly k prodlévám v reakci, protože nebylo možné prověřit a vyměňovat si zprávy o situaci.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

KLDR požádala o pomoc až ve chvíli, kdy hladomor zuřil v celé zemi, což se muže opakovat i v případě koronaviru, který má potenciál rychle zahltit primitivní severokorejské zdravotnictví, obává se odbornice. Neočekává ovšem, že ani v masivní krizi by Pchjongjang žebral o pomoc, protože její přijetí je pro režim ponižující - již v 90. letech vláda Kim Čong-ila bránila dobře míněné pomoci zakrýváním rozsahu hladomoru před světem a dokonce z hlavního města vysídlila nejnuznější a nejvíce vyhladověné jedince.

Ponižující pomoc zřejmě přijde spolu s očekáváními, které režim žádného z Kimů nikdy nehodlá naplnit, soudí expertka. Připomíná, že nabídku pomoci ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa minulý měsíc odmítla sestra "Drahého a Respektovaného" Kim Jo-čong a pravděpodobně v obavě, že koronavirová pomoc bude spojena s denuklearizací, varovala, že Severní Korea se nenechá takovou "laskavostí" oklamat.

Pomoc, která měla ulevit Severokorejcům a zastavit agresivní militarismus jejich vlády, nikdy nesplnila svůj účel, upozorňuje Schieberová. Vysvětluje, že během hladomoru KLDR potravinovou pomoc předala armádě způsobem, který odporoval podmínkám jejího čerpání a ještě demonstrativně odpálila raketu středního dosahu Taepodong-1.

Navzdory Trumpovým nadějím nelze spoléhat na to, že covid-19 přivede Severokorejce k jednacímu stolu, což podtrhuje skutečnost, že KLDR minulý týden otestovala hned dvě rakety, konstatuje odbornice. Připouští, že Kim Čong-un se možná vyvaruje nejhorších přešlapů svého otce z 90. let. Sama ale míní, že poslední stalinský stát se jim nemůže vyhnout zcela a cenu, kterou za to zaplatí, zatím neznáme.

Související

Kim Čong-un, z dokumentu NG

Kim Čong-un vyzval KLDR, aby byla připravena kdykoli provést jaderné útoky

Severokorejský vůdce Kim Čong-un dnes vyzval svou zemi, aby byla připravena kdykoli provést jaderné útoky k odvrácení války. S odvoláním na severokorejskou agenturu KCNA to uvedla agentura Reuters, podle níž Pchjongjang v neděli odpalem balistické rakety simuloval taktický jaderný útok. Podle agentury AP šlo o simulaci útoku na Jižní Koreu.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Petr Pavel

Pavlova slova o Ukrajině zajímají Rusko, řekl zpravodaj televize Welt

Rusko pečlivě sleduje prohlášení českého prezidenta Petra Pavla, že Kyjev má kvůli docházejícím zbrojním zásobám Západu jen jedinou šanci na vytlačení ruských vojsk z Ukrajiny. Dnes to v německé televizi Welt řekl moskevský zpravodaj této stanice. Pavel v úterý navštívil Berlín, kde opakovaně hovořil o tom, že letošní rok považuje pro válku na Ukrajině za rozhodující. 

Aktualizováno včera

Kongres USA

V Kongresu zpovídali ředitele TikToku, členy výboru uklidnit nedokázal

Šéfovi sociální sítě TikTok Shou Zi Chewovi se dnes nepodařilo uklidnit skepticky naladěné členy výboru pro energetiku a obchod americké Sněmovny reprezentantů ohledně bezpečnosti dat a moderace obsahu na platformě. Pro zákaz TikToku se vyslovili přední senátoři jako demokrat Michael Bennet či republikán Marco Rubio. 

Aktualizováno včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU zahájila summit o Ukrajině, k lídrům promluvil Zelenskyj

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie zahájili dnes odpoledne v Bruselu pravidelný summit, jehož hlavními tématy jsou další pomoc Ukrajině v obraně proti ruské agresi a podpora zelené evropské ekonomiky. Na úvod jednání se s nimi na dálku spojil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, aby jim přiblížil aktuální vývoj války a další potřeby své země. 

Aktualizováno včera

Benjamin Netanjahu

Netanjahu se nevzdává justiční reformy. Kritice navzdory

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes večer v televizním vystoupení prohlásil, že hodlá pokračovat ve svém záměru prosadit "zodpovědné justiční reformy" a že udělá vše pro zklidnění situace v zemi. Premiér promluvil k národu v době masových protestů proti reformě soudnictví, která podle demonstrantů povede k oslabení izraelské demokracie. 

Aktualizováno včera

Leopard 2 A7, autor: Boevaya mashina

Finsko poskytne Ukrajině další tři tanky Leopard, šest jich pošle Španělsko

Finský prezident Sauli Niinistö schválil 14. balík obranné pomoci Ukrajině, jehož součástí jsou i další tři tanky Leopard. Na tiskové konferenci to dnes podle agentury Reuters uvedl finský ministr obrany Antti Kaikkonen. K ukrajinské žádosti o dodání stíhaček Hornet se ale ministr staví negativně. Španělské ministerstvo obrany počítá s tím, že Ukrajině na konci příštího týdne pošle šest tanků Leopard 2A4.

včera

Aktualizováno včera

Policie Francie

Ve Francii proběhlo další kolo stávek, provázely jej násilnosti

Demonstranti dnes ve Francii zablokovali pařížské letiště, ochromili železniční dopravu a na některých místech se střetli s policií, uvedla agentura Reuters. V západofrancouzském městě Nantes použila policie proti protestujícím slzný plyn, v Rennes zase vodní děla. Při zásazích utrpělo zranění 123 policistů a bylo zatčeno 80 lidí. 

včera

Patrik Schick

Po roce byl vyhlášen českým Fotbalistou roku opět reprezentační útočník Schick

Tradiční českou anketu o nejlepšího českého hráče „Fotbalista roku“ vyhrál letos stejně jako loni reprezentační útočník Patrik Schick. Sedmadvacetiletý forvard oblékající na klubové úrovni dres německého Leverkusenu, jenž je momentálně ve stavu zraněných a neúčastní se aktuálního reprezentačního srazu na úvod kvalifikace na mistrovství Evropy 2024, ovládl 58. ročník ankety pod hlavičkou Fotbalové asociace ČR (FAČR), když o více než 200 bodů vyhrál před druhým záložníkem Antonínem Barákem z Fiorentiny. Na třetím místě pak skončil plzeňský gólman Jindřich Staněk. 

Aktualizováno včera

Hasiči

Hasiči zasahovali u požáru skládky u Benátek nad Jizerou, platil druhý stupeň

Hasiči dnes v podvečer vyjížděli k požáru skládky komunálního odpadu u Benátek nad Jizerou na Mladoboleslavsku. Hořelo na ploše zhruba 40 krát 70 metrů. Hasiči vyhlásili druhý stupeň poplachu ze čtyř možných. Požár dostali pod kontrolu, zásah ale ještě neukončili. Místo budou přes noc hlídat a ráno rozhodnou o dalším postupu, řekl ČTK po 20:00 mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.

včera

Aktualizováno včera

Ukrajinská armáda

Ukrajinci se opravili. Rusové se z Nové Kachovky na jihu země nestáhli

Ruské síly nadále zůstávají v Nové Kachovce v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny, uvedl dnes na sociálních sítích generální štáb ukrajinské armády. Doplnil že jeho předchozí trzení o stažení ruské armády z města bylo chybné. K omylu podle něj došlo kvůli nesprávné interpretaci dostupných údajů.

včera

Ilustrační fotografie.

Ukrajina dala Raiffeisen Bank International na seznam sponzorů války

Ukrajina zařadila rakouskou bankovní skupinu Raiffeisen Bank International (RBI) na svůj seznam "mezinárodních sponzorů války" vzhledem k pokračujícímu podnikání instituce v Rusku a na okupovaném východě Ukrajiny. Uvedl to dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké ukrajinské agentury pro předcházení korupci NAZK. 

Aktualizováno včera

Marian Jurečka

Jurečka se hájí ve věci odvolání šéfa úřadu práce. Odstupovat nehodlá

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele úřadu práce Viktora Najmona postupoval podle služebního zákona. Své výhrady bývalému šéfovi opakovaně sdělil. Pokud má Najmon pochybnosti, může se obrátit na ministerstvo vnitra či soud. Jurečka to dnes řekl novinářům. Výzvy k odstoupení považuje za absurdní.

Aktualizováno včera

včera

Donald Trump

Trumpova kauza se dnes projednávat nebude, informuje CNN

Velká porota v New Yorku, která vyšetřuje údajnou roli exprezidenta Donalda Trumpa v platbě za mlčenlivost pornohvězdy Stormy Daniels, se na svém dnešním zasedání podle dvou informovaných zdrojů televize CNN tímto případem zabývat nebude. Porota při jednom zasedání obvykle projednává několik případů, připomíná stanice. Další zasedání bude v pondělí.

včera

Aktualizováno včera

TikTok

Britský parlament zakáže TikTok na služebních telefonech zaměstnanců

Britský parlament zakáže čínskou aplikaci TikTok na všech služebních zařízeních a v širší parlamentní síti s odkazem na kybernetickou bezpečnost. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Mluvčí TikToku opatření označil za chybné a uvedl, že vychází z mylných představ o společnosti. Stejný krok minulý týden učinila i britská vláda, jež následovala řadu západních zemí, které tak již z bezpečnostních důvodů učinily.

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Bohuslav Svoboda

Svoboda chce, aby se městská policie omluvila Železnému za zveřejnění videa

Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam zachycující řešení přestupku moderátora České televize Jakuba Železného v centru města. Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu, uvedl primátor. 

včera

Není možné znovu jednat o dohodě o Severním Irsku, vzkazuje britská vláda

Londýn nebude znovu vyjednávat o žádné části přepracované dohody o novém uspořádání pro Severní Irsko, na níž se dohodl s Evropskou unií na konci února. Neučiní tak ani navzdory výzvám největší severoirské unionistické strany, která má k textu velké výhrady a už rok kvůli nesouhlasu s pobrexitovým režimem bojkotuje místní samosprávu. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy