Proč Amerika ničí irácké města? Protože je chce zachránit - ale neví jak, tvrdí vojenský odborník

NÁZOR - Osvobození Mosulu spojeneckými silami bylo vnímáno jako velké vítězství nad IS. Neobešlo se ale bez velkých obětí. Druhé největší město Iráku se připojilo ke Stalingradu, Berlínu, vietnamskému Hue, čečenskému Groznyj či syrskému Allepu a dalším městům, které byly zničeny v urputném, násilném městském boji. Major John Spencer, zástupce ředitele Institutu moderní války na americké vojenské akademii v West Point, se ve svém článku pro magazín The National Interest zamýšlí nad tím, jak lze bojovat v městech, aniž by došlo k jejich zničení.

Mnoho z odhadovaných 875 000 obyvatel Mosulu vyhnaných bojem se nemůže vrátit domů, protože jejich domy patří mezi hromady trosek. Odhady nákladů na obnovu Mosulu se pohybují v miliardách.  Samotná americká armáda v Mosulu nebojovala. Nicméně poskytovala rady, výcvik a zdroje iráckým silám, které pod jejím dohledem a s jejím svolením bojovaly o město. Podle Spencra jejich výkon nabízí „ilustrativní poučení o mezích metod a možností dostupných pro městské boje

.

Problémy boje v urbánním prostředí

IS si zvolil Mosul nejen ze symbolická hlediska, ale též ze strategického. Pro něj byl v mnohém ideální bojiště, které umožnilo skupině jednoduše zrušit výhody tradičních vojenských sil. IS dobytím města získal tisíce lidských štítů, které mohl použít k omezení možností cizích vojsk proti němu účinně zasáhnout bez ohrožení života civilistů. Před leteckými nálety se bojovníci IS ukrývali v síti vykopaných tunelů. Postup cizích armád omezily zablokováních ulici. Jako rakovina v lidském těle, i IS se stal parazitem včleněným do matérie svého hostitele, píše poeticky Spencer.

Zatímco v medicíně existují možnosti, jak šíření rakoviny alespoň zpomalit, ve vojenství je těchto možností mnohem méně. Neexistují žádné účinné postupy, jak vyhnat parazitické struktury typu IS z městského prostředí. Neexistují žádné speciálně vybavené městské jednotky. Neexistuje žádná škola nebo místo, kde by se mohli trénovat na velké operace v hustém městském terénu; žádný institut věnovaný studiu městského válčení.

Americká armáda na boje v městském prostředí aplikuje dva možné přístupy. Tím prvním je taktika „vstup a vyčisti pokoj“ poprvé vyzkoušená během neúspěšné záchrany izraelských olympioniků, kteří byli v roce 1972 rukojmí v Mnichově. Tento způsob operace byl poté zdokonalen protiteroristickými jednotkami a speciálními operačními silami a následně si jej osvojily i vojenské síly obecného určení. Spencer poněkud kriticky podotýká, že tato taktika je praktikována „nábožensky“ a je silně závislá na znalosti cíle.

Druhým přístupem je naprostá destrukce. Tato taktika má kořeny už ve starověku. Obléhatelé typu staré Asýrie izolovali město a pak jej postupně nechávali vyhladovět. Americké síly můžou podobně uzavřít město a pak systematicky čistit po jeho částech, budovu po budově, dokud nenaleznou všechny nepřátele a nezbaví se jich.  Často se tato taktika pojí s pokusy o odebrání civilistů z napadnuté zóny, aby Američané mohli použít ještě ničivější způsoby likvidace nepřátel jako se tomu např. stalo v roce 2004 během druhé bitvy o irácké město Fallúdža.

Od extrému k extrému

Tyto přístupy se však nacházejí na extrémních koncích spektra. Vojáci mají jen málo možností. Nemohou vidět uvnitř budov, zaměřit se na konkrétní obyvatele opevněné v hustém městském terénu, oddělit civilisty od nepřátelských bojovníků nebo dělat něco jiného než ničit město se zbraněmi a technikami určenými pro boj s velkými armádami. Armáda má jen velmi málo zbraní a prostředků, které jsou nesmrtící, méně destruktivní a více efektivní, tvrdí Spencer.

Nebylo tomu tak vždy. Ve Vietnamu americká armáda používala slzný plyn, plamenomety, pušky bez zpětného chodu a unikátní protitankové vozy, které se hodily pro městské boje. Od té doby však bylo politicky rozhodnuto, že se tyto zbraně nebudou používat. Např. v roce 1997 USA podepsaly mezinárodní smlouvu, která zakazuje používání chemických zbraní válečným způsobem – mimo jiné i slzného plynu.

Úmluva o některých konvenčních zbraních zase zakazuje používání zápalných zbraní, když je přítomna koncentrace civilistů – tedy i plamenometů. Spencer uznává, že některé tyto politická rozhodnutí mají svoji logiku a patří do vývoje právního rámce. Ptá se nicméně, zda-li je se s vaničkou nevylévá i dítě. Policie např. může používat slzný plyn na občany USA, avšak vojáci USA nemohou používat slzný plyn v boji proti nepřátelům – nebo na pomoc civilním obyvatelům.

Spencer netvrdí, že by se mělo navrátit k starým způsobům. Naopak by se měly vyvíjet tolik chybějící nové zbraně a přístupy. Urbánní boj musí dle něj být začít brán vážně ze strany americké armády, jako specifické prostředí vyžadující specifické postupy. Už nyní polovinu světové populace žije ve městech a toto číslo se bude ještě navyšovat. Pokud se armáda nenaučí, jak v nich bojovat, budou toho využívat IS a jiné skupiny. A jejich likvidace sebou ponese vysoké riziko velkých škod učiněných na životech civilistů.

Související

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  
Donald Trump

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. ARMY) Irák USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

včera

včera

včera

včera

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

včera

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

včera

včera

včera

včera

15. listopadu 2024 21:08

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

15. listopadu 2024 19:43

Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna

Ceny másla jsou v Česku už nějaký čas velkým tématem, které se přeneslo i do nejvyšších pater české politiky. Premiér Petr Fiala (ODS) a jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO) se přou o to, jak velký je podíl Agrofertu z Babišových svěřenských fondů na trhu. Máslem se mezitím začal zabývat i antimonopolní úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy