NÁZOR - "Největším pokladem člověka je poklad jeho chyb, které se hromadí kámen po kamínku tisíce let," cituje španělského filozofa Jose Ortegu y Gasseta expert na mezinárodní politiku Robert Kaplan působící v konzultační společnosti Eurasia Group. V komentáři pro server National Interest dodává, že podle Ortegy nás právě vnímání minulosti ve vší její ožehavé složitosti odlišuje od opic.
Z této logiky by měla irácká válka, která začala před 17 lety, představovat "korunní klenot" znalostí a pohledu v kruzích americké zahraniční politiky, konstatuje Kaplan. Sám si ze své původní podpory této válce vzal devět ponaučení.
Kaplan zaprvé konstatuje, že věci se vždy mohou vyvinout k horšímu. V 80. letech sám podával zprávy z Iráku a irácké úřady mu na 10 dní zadržely pas. Tehdy si nedokázal představit děsivější režim než ten Saddáma Husajna, za jehož vlády vnímal Irák jako jedno velké vězení, krvavější a represivnější než tehdejší sousední Sýrii Hafíze Asada.
"Emotivně jsem se příliš upnul ke svému výkladu," přiznává Kaplan. Dodává, že teprve ve chvíli, kdy podával zprávy z Iráku během americké vojenské okupace, na vlastní kůži zažil, že anarchie je horší než tyranie - jak tvrdil už středověký perský filozof Al-Ghazálí - a že Irák po roce 2003 byl děsivější než za Saddámovy vlády.
Druhé poučení tak podle Kaplana zní, že žádný řád, ať je sebevíc represivní, není samozřejmý. Pokud neexistuje ucelený plán na nastolení nového, lepšího režimu, není dobré "hrát si na boha" a ničit existující zřízení, konstatuje odborník. Odkazuje na tezi francouzského filozofa Alberta Camuse, že rebel je morálně vázán povinností mít připravený lepší systém, než je ten, který chce svrhnout, jinak je jeho rebelie morálně zvrácená. "Řád musí předcházet svobodě, protože bez ústřední moci, není nikdo svobodný," píše Kaplan.
Třetím poučení je podle Kaplana nadřazenost znalosti lokální situace nad širší analýzou. Spojené státy v Iráku neuspěly, protože vysoce postavení politici neměli o zemi znalosti, jako například novináři, kteří zde působili, tvrdí expert. Uvádí, že v 80. letech Irák dobře poznal, ale výraznější sektářské rozdělení a oslabení irácké společnosti zažil až o dekádu později v souvislosti se sankčním režimem, který zemi učinil zranitelnou vůči íránské subverzi.
Za čtvrté ponaučení odborník považuje to, že malá znalost by měla vést k pokoře vůči tomu, čeho lze v konkrétním místě dosáhnout, přičemž tato pokora by měla vést k očekávání nejhoršího scénáře. Pozorování na místě je vždy cennější než iluze a vyvozování závěrů na dálku, deklaruje Kaplan. Dodává, že pouze kalkulace s nejhorší situací umožňuje úspěch intervence - už jen z důvodu, že pouze ty nejtemnější části světa si takovou intervenci žádají -, navíc invaze znamená vládnout a vládnutí si žádá zevrubné předběžné plánování.
Páté poučení ale podle Kaplana zní, že pokora nesmí být přehnaná, jelikož běžnou chybou bývá přehnaná kompenzace předchozích chyb. Jako příklad odborník uvádí pocit viny za debakl v podobě první světové války, a z něj vyplývající strach z další války, který byl klíčovou motivací britské vládnoucí garnitury k appeasementu vůči nacistickému Německu.
"Je to vždy o vyváženosti," pokračuje Kaplan. Podotýká, že stejně jako opakované volání po morální intervenci nezajistí podporu veřejnosti, novodobý izolacionismus se nehodí pro stále těsnější a propojenější svět, kde se krize běžně a snadno přelévají z jednoho regionu do druhého - jako například koronavirus - a svět je natolik propletený, že před ním nelze uniknout.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Za šesté poučení označue expert nepřeceňovat roli armády, pokud nejde o totální válku. Irácký konflikt totální válkou nebyl a středně velké konflikty vedené omezenými prostředky, kdy je v první linii armáda a lidé zůstávají doma, velké demokracie příliš nezvládají, konstatuje Kaplan. Takové války podle něj vyžadují pečlivost, důraz na diplomacii, zpravodajské operace a občanskou správu v osvobozených oblastech. Irácká lekce by tak měla Spojené státy odradit od přehnané militarizace sporu s Čínou, protože takový přístup by mohl pouze znepřátelit liberální kruhy ve USA i v Evropě, dodává odborník
Sedmým poučením je podle Kaplana nutnost vidět za aktuální mediální cyklus. Rozhodnutí o invazi do Iráku se připravovalo mnoho měsíců, ale podnítil jej - stejně jako schválení mučení vězňů - dopad 11. září 2001, kdy se na mnoho týdnů veřejnost a elity spojily a doslova bažily po krvi, připomíná expert. Soudí, že politici nedokázali vyhodnotit, že tato jednota a zapálenost nevydrží, objeví se nové myšlenky, dojde k obratu a veřejné nálady se budou odvíjet od zcela jiného standardu.
Osmé poučení dle Kaplana zní, že zahraniční politika je žebříčkem potřeb, kde chladné vyhodnocení zájmů stojí výše než hodnoty a pokud jsou tyto zájmy vyhodnoceny správně, hodnoty je budou následovat.
"K humanitárním intervencím jako v Bosně a Kosovu došlo po skončení studené války, ale před 11. zářím a vzestupem čínského námořnictva. Takové mezifáze jsou vzácné," píše odborník. Zdůrazňuje, že Saddám byl mnohem vražednější než srbský vládce Slobodan Milosević, ale jelikož se nenašly irácké zbraně hromadného ničení, jeho odstranění se jeví z pohledu národního zájmu USA jako nepřesvědčivé.
Za deváté poučení označuje expert nutnost zařazovat zahraničněpolitická rozhodnutí do dlouhodobého historického uvažování, protože rizika a náklady se zpravidla posuzují tím, co je v daný moment příhodné. Mnoho lidí, kteří podporovali iráckou válku, skutečně chtěli humánnější a liberálnější Blízký východ, tvrdí Kaplan. Dodává, že Saddám nebyl pouhým diktátorem, ale krvelačným totalitářem vymykajícím se dalším regionálním tyranům, tudíž se jeho svržení zdálo oprávněné a skutečně velkolepé.
Související

Exploze osvítily oblohu nad Dauhá. Írán provedl odvetu za americký útok

"Ukončili jsme jeho mizerný život." Trump oznámil likvidaci jednoho z lídrů IS
Irák , USA (Spojené státy americké) , Saddám Husajn
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 1 hodinou

OBRAZEM: Start MotoGP ve velkém stylu. Jezdci ovládli zaplněné centrum Brna
včera

Jak Evropa přiměla Trumpa pomoci Ukrajině? Kyjev může poděkovat Německu
včera

Británie čelí jednomu z největších skandálů v historii. Kauza úniku dat afghánských spojenců bobtná
včera

Trump měl vyzvat Ukrajinu, aby útočila hlouběji v Rusku. Třetí světová začala, reaguje Medveděv
včera

Obama tajně plánoval útok na jaderný arzenál KLDR
včera

Trump už konečně pochopil to, co všichni ostatní věděli roky
včera

EU připravuje třetí odvetný úder proti Trumpovým clům
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Poplach na pražském letišti: Evakuace kvůli podezřelému zavazadlu, zasahoval pyrotechnik i zásahovka
včera

Kyjev má přednost. Švýcarsko kvůli Ukrajině objednané Patrioty zatím nedostane
včera

Rusko využívá Trumpův odklad sankcí, zvyšuje tlak na ukrajinském bojišti
včera

Jedna z největších záhad druhé světové války rozluštěna: Proč nacisté ukradli fragment tapisérie z Bayeux?
včera

Proč Izrael bombarduje Sýrii? Nejde jen o sebeobranu
včera

Maláčová a Zaorálek si podřezali větev? Sociální demokraté budou ve volbách kandidovat s komunisty
včera

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu
včera

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny
včera

NATO urychluje přípravy na dodávky Patriotů Ukrajině. Rusko bude hrozbou i v případě míru, varuje nový šéf
včera

Chaotické vyjednávání o rozpočtu EU za 1,8 bilionu eur odhalilo slabiny von der Leyenové
včera

Průlom v genetice: V Británii se rodí děti z DNA tří lidí, bez dědičné choroby, která ničí životy
včera

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin
včera
Evropská zbrojařská skupina pod palbou kritiky. Dodává součásti bomb, které v Gaze zabíjely děti
Evropský zbrojní gigant MBDA, který vyrábí rakety a leteckou výzbroj, čelí vážné kritice poté, co vyšlo najevo, že dodává klíčové součástky bomb GBU-39, které Izrael ve velkém používá při náletech na Pásmo Gazy – včetně útoků, při nichž podle vyšetřování zahynuly desítky dětí.
Zdroj: Libor Novák