Indická policie rozehnala nakupující alkohol i protestující

Policie v indickém hlavním městě Dillí si vynutila zavření několika obchodů s alkoholem jenom pár hodin poté, co byly opět otevřeny po zrušení šest týdnů trvající prohibice, píše server BBC.

Před prodejnami se totiž tvořily davy lidí, v nichž nebylo možné udržet rozestupy požadované kvůli nebezpečí přenosu koronaviru. Proti čekajícím zákazníkům zasáhla police holemi. Policie také použila slzný plyn proti davu protestujících pracovních migrantů ve státě Gudžarát, kteří se dožadovali toho, aby jim stát umožnil cestu domů.

Zákaz prodeje alkoholu platil v Indii od 24. března jako součást opatření zavedených ve snaze zabránit šíření koronaviru. Prohibice měla přispět k tomu, aby se lidé neshromažďovali, připomněl deník Financial Times. Zákaz ovšem také zastavil přísun financí plynoucích do státní kasy z daně z alkoholu. Vláda proto o víkendu rozhodla, že jednotlivé indické státy si mohou samy určit, zda zákaz prodeje ukončit či nikoliv.

Ve městě Surat ve státě Gudžarát na západě země se dnes policie střetla s asi tisícovkou protestujících pracovních migrantů, kteří požadují, aby jim vláda pomohla dostat se zpět domů. Policie se dav pokusila rozehnat, lidé ale odpověděli házením kamenů. Strážci pořádku se nakonec uchýlili ke slznému plynu. V Suratu to od začátku omezení pohybu není první podobný incident.

Miliony Indů, kteří jsou závislí na denním příjmu a pracují v neformálním sektoru, se po vyhlášení zákazu vycházení a zavření podniků na konci března ocitly bez možnosti zajistit si obživu. Mnoho lidí se proto snaží vrátit z velkých měst na venkov, což je ale kvůli zákazu vycházení a zrušení dopravy obtížné. Tito pracovní migranti tak nedobrovolně zůstávají v různých částech země.

V minulém týdnu sice vláda rozhodla, že se mohou vracet domů a v pátek vyjel první vlak speciálně určený pro tuto příležitost z jižního státu Telangana do státu Džharkhand na východě subkontinentu. Mnoho z neformálních pracovníků ale nemá od vyhlášení zákazu vycházení žádný příjem, a nemá si tedy ani jak opatřit jízdenku. Nyní se v zemi diskutuje o tom, zda by náklady na cestu měla na sebe vzít vláda.

Indie zatím odhalila téměř 43.000 případů koronaviru a skoro 1400 úmrtí na covid-19. Někteří odborníci se ale domnívají, že skutečný počet nakažených může být vyšší, protože mnoho lidí v této zemi s populací 1,3 miliardy má omezený přístup ke zdravotní péči, připomíná agentura Reuters.

Indická vláda dnes oznámila, že od 7. května začne do země přepravovat své občany, kteří uvázli v zahraničí. Možnost vrátit se budou mít ale jen lidé bez příznaků a všechny cestující budou po příjezdu čekat dva týdny v karanténě.

Související

Letadla, ilustrační foto

"Na palubě je nálož..." Indii paralyzují bombové hrozby

Indie zažila v uplynulém týdnu vlnu více než 70 falešných bombových hrozeb zaměřených na domácí i mezinárodní lety. Tyto výhrůžky vyvolaly znepokojení mezi cestujícími a způsobily zpoždění letů, informují indická média s odkazem na agenturu AFP. Podle informací zveřejněných v neděli se hrozby týkaly letů různých leteckých společností, přičemž mnoho letů muselo být odkloněno.

Více souvisejících

Indie Policie Indie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy