ANALÝZA | Dilema mezi Čínou a USA i naděje v Indii. Peking si uvědomuje problémy EU a využije jich

Aktivity amerického prezidenta Donalda Trumpa dávají Číně manévrovací prostor. Peking si upevňuje spojenectví s Moskvou, zároveň se však musí vypořádat s rostoucím ekonomickým tlakem ze strany USA. Zatímco Čína hledá pevnější vazby s Evropskou unií, EU se snaží vybalancovat své vztahy mezi Pekingem a Washingtonem – a stále více se obrací k Indii.

Snahy šéfa Bílého domu o rychlé ukončení války na Ukrajině by pro Čínu mohly představovat určitou úlevu. Podle informací serveru Washington Post čínský prezident Si Ťin-pching na začátku týdne telefonicky hovořil se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, přičemž potvrdil pevné spojenectví obou zemí. Moskvu označil za „opravdového přítele“ a „dobrého souseda“.

Analytici poukazují na to, že obavy z geopolitických změn se prolínají s opatrným optimismem čínských představitelů. „Zdá se, že tato výzva směřuje proti jakýmkoli spekulacím, že by Rusko v rámci velké dohody o Ukrajině dalo přednost svým vztahům s Čínou. Řešení konfliktu za podmínek Moskvy by bylo pro Čínu příznivým výsledkem. Válka ji postavila do složité situace a ruské ‚vítězství‘ by znamenalo porážku Západu,“ vysvětlil Joseph Torigian, expert na čínsko-ruské vztahy z Americké univerzity ve Washingtonu.

Podle Cui Hongijana z Pekingské univerzity zahraničních studií, ačkoli USA a Rusko vyvíjejí na Čínu tlak, neohrožuje to dlouhodobou důvěru ani společné zájmy mezi Moskvou a Pekingem. „Čína a Rusko si vybudovaly komplexní partnerství, které už dávno přesahuje oblast bezpečnosti a zahrnuje i hospodářský rozvoj. Už nejsou těmi samými zeměmi jako kdysi. Jak slavně řekl jeden řecký filozof: ‚Nikdo nevstoupí dvakrát do téže řeky‘,“ uvedl.

Čínský deník Global Times upozornil na rostoucí nervozitu Pekingu ohledně Trumpových nevyzpytatelných postojů vůči Moskvě. „Bilaterální vztahy mezi Čínou a Ruskem nemůže ovlivnit žádná třetí strana,“ zdůraznil čínský prezident během telefonátu s Putinem.

Ekonomická válka v tichosti pokračuje

Navzdory určité úlevě, kterou může Peking pociťovat v souvislosti s Trumpovou snahou o ukončení konfliktu, se očekává, že USA uvalí na Čínu tvrdá ekonomická opatření. Informoval o tom The New York Times, podle něhož má americká administrativa již připravený rozsáhlý balík restrikcí namířených proti Pekingu.

Administrativa zatím navrhla rozšíření restrikcí na investice mezi USA a Čínou a jmenovala úředníky, kteří budou dohlížet na další omezení čínských investic i exportu technologií do země. „Investiční memorandum, které Bílý dům vydal v pátek, působí jako výzva k dokončení dosud neuzavřeného procesu – úplnému rozvázání obchodních vztahů s Čínou,“ uvedla ekonomická analytička Samm Sacksová.

Trump však nadále usiluje o uzavření „dohody“ s čínským prezidentem, což naznačil už během své předvolební kampaně. „Řeknu jim, že pokud chtějí postavit továrnu v Michiganu, Ohiu nebo Jižní Karolíně, mohou – pokud zaměstnají americké pracovníky, mohou,“ prohlásil současný šéf Bílého domu.

Čína se může obrátit jinam

Ekonomické vztahy mezi Čínou a Spojenými státy dosahují obrovských rozměrů, tvoří jednu z největších obchodních výměn na světě. Spolu s obchodem mezi EU a USA či Čínou a EU patří k nejvýznamnějším globálním ekonomickým propojením. Jakýkoli otřes v těchto vztazích tak může mít dalekosáhlé důsledky a potenciálně vést k hospodářské destabilizaci globálního rozměru.

Peking stále otevřeněji zdůrazňuje svou snahu prohloubit vztahy s Evropskou unií a dále rozvíjet již nyní rozsáhlé obchodní a diplomatické vazby. Svědčí o tom například zpráva provládního média China Daily. „Čína vždy nahlíží na své vztahy s Evropou ze strategické a dlouhodobé perspektivy. Rozvoj vztahů mezi Čínou a EU byl vždy prioritou čínské diplomacie,“ píše deník.

Ten přidává ekonomickým vztahům mezi EU a Čínou enormní význam. „Obě strany sdílejí širokou škálu společných zájmů, v nichž je více spolupráce než konkurence a více shody než rozdílů. Klíč k posílení vztahů mezi Čínou a EU spočívá ve vzájemném respektování volby společenských systémů a cest rozvoje, jakož i hlavních zájmů a hlavních obav druhé strany,“ pokračuje.

„Čím je mezinárodní situace vážnější a složitější, tím více by se Čína a EU měly držet původních snah o navázání diplomatických vztahů, posilovat strategickou komunikaci, posilovat strategickou vzájemnou důvěru a udržovat pozici partnerství,“ podotýká. „Mezi Čínou a EU neexistují žádné střety základních zájmů ani geopolitické konflikty; Čína a EU se tak stávají partnery, kteří mohou vzájemně přispívat ke svému úspěchu.“

Snaha Číny využít trhliny v transatlantických vztazích byla potvrzena i nezávislým serverem RFE/RL. Podle něj si evropské země stále více uvědomují, že se otevírá prostor pro intenzivnější obchodní spolupráci s Pekingem. Šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová se dokonce v rámci Mnichovské bezpečnostní konference setkala se svým čínským protějškem Wang Yiem. „Evropa musí přijímat rozhodnutí samostatně, ve svém vlastním zájmu. A musíme jasně určit, kdy je Čína naším partnerem a kdy konkurentem,“ vysvětlil španělský diplomat José Manuel Albares.

Podle RFE/RL se nyní, uprostřed rostoucího transatlantického napětí, některé evropské vlády přiklánějí k Trumpově tvrdému postoji vůči Číně v naději, že si tím upevní vztahy s Washingtonem. Jiné, například španělská vláda, naopak zdůrazňují potřebu zachovat klíčové ekonomické vazby s Pekingem – zvláště v době, kdy budoucnost transatlantických vztahů zůstává nejistá.

Záchrana v Indii?

Evropa sice prochází geopolitickým přeskupením, ale Čína rozhodně není její jedinou možností, jak si zajistit strategické partnerství. Zatímco klíčoví evropští lídři, jako francouzský prezident Emmanuel Macron a britský premiér Keir Starmer, směřují do Washingtonu, šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová se ve čtvrtek vydává do Indie, o čemž informoval například server Indian Express.

Podle Jamese Crabtreeho z Evropské rady pro zahraniční vztahy je nyní ideální čas na posílení tradičně nevýrazných vazeb mezi Evropou a Indií, přičemž klíčovým bodem jednání bude technologická spolupráce. Druhé zasedání Rady pro obchod a technologie mezi EU a Indií od jejího vzniku v roce 2023 nabízí příležitost prohloubit partnerství v oblastech, jako je umělá inteligence a čisté technologie. Zatímco Evropa hledá nové ekonomické a strategické spojence.

Zatímco Evropa hledá nové ekonomické a strategické spojence, Čína ztrácí část svého vlivu – především kvůli podpoře Ruska ve válce na Ukrajině. Nejnovější sankční balíček, který EU schválila 24. února, opět zahrnoval čínské firmy a jednotlivce, což ukazuje, že většina členských států nemůže přehlížet rostoucí propojení Pekingu a Moskvy.

Evropský postoj k Číně však zůstává rozdělený. Zatímco některé země budou hledat rovnováhu ve své zahraniční politice prostřednictvím užší spolupráce s Indií, Jižní Koreou nebo Japonskem, jiné – například Španělsko či Maďarsko – budou i nadále usilovat o čínské investice a otevírat nové příležitosti pro Peking.

Související

Čínská stealth stíhačka J-20 Analýza

Čínské stíhačky na vzestupu. Důkazy přišly z pomezí Indie a Pákistánu

Čínské stíhačky J-20 nasazené pákistánským letectvem během nedávného střetu s Indií prokázaly, že dokážou obstát i proti evropským protivníkům. Západ, včetně Francie, Japonska a Spojených států, tak čelí rostoucí technologické i exportní výzvě. Čínská letecká produkce se rychle profesionalizuje a míří na trhy, které dosud ovládaly západní zbrojovky.
Donald Trump

Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína

Americký prezident Donald Trump označil Evropskou unii za „hnusnější“ než Čínu. Řekl to navzdory nedávné chvále na adresu šéfky unijní exekutivy Ursuly von der Leyenové, kterou dokonce označil za „fantastickou“. Obchodní válka nad Atlantikem se tedy zřejmě teprve blíží. 

Více souvisejících

Čína USA (Spojené státy americké) Indie

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Golden Dome

Největší obranný projekt v dějinách. Trump představil vesmírný štít Golden Dome

Americký prezident Donald Trump představil konkrétní detaily svého nového, mimořádně ambiciózního projektu národní obrany: vesmírného protiraketového štítu nazvaného „Zlatá kupole“ (Golden Dome), který má ochránit celé území Spojených států před globálními raketovými útoky. Prezident během vystoupení v Oválné pracovně oznámil, že systém bude dokončen do konce jeho druhého funkčního období – tedy během tří let – a že výstavbu povede generál vesmírných sil Michael A. Guetlein. Odhadované náklady činí přibližně 175 miliard dolarů.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

včera

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

včera

OBRAZEM: Pohled do Rudolfina. Lidé se loučí s legendárním Jiřím Bartoškou

Lidé dnes mají možnost se v pražském Rudolfinu rozloučit s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Pokud nemáte čas, můžete se do dějiště posledního rozloučení, které probíhá až do odpoledních 17 hodin, podívat prostřednictvím fotek našeho fotografa. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy