ANALÝZA | Dilema mezi Čínou a USA i naděje v Indii. Peking si uvědomuje problémy EU a využije jich

Aktivity amerického prezidenta Donalda Trumpa dávají Číně manévrovací prostor. Peking si upevňuje spojenectví s Moskvou, zároveň se však musí vypořádat s rostoucím ekonomickým tlakem ze strany USA. Zatímco Čína hledá pevnější vazby s Evropskou unií, EU se snaží vybalancovat své vztahy mezi Pekingem a Washingtonem – a stále více se obrací k Indii.

Snahy šéfa Bílého domu o rychlé ukončení války na Ukrajině by pro Čínu mohly představovat určitou úlevu. Podle informací serveru Washington Post čínský prezident Si Ťin-pching na začátku týdne telefonicky hovořil se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, přičemž potvrdil pevné spojenectví obou zemí. Moskvu označil za „opravdového přítele“ a „dobrého souseda“.

Analytici poukazují na to, že obavy z geopolitických změn se prolínají s opatrným optimismem čínských představitelů. „Zdá se, že tato výzva směřuje proti jakýmkoli spekulacím, že by Rusko v rámci velké dohody o Ukrajině dalo přednost svým vztahům s Čínou. Řešení konfliktu za podmínek Moskvy by bylo pro Čínu příznivým výsledkem. Válka ji postavila do složité situace a ruské ‚vítězství‘ by znamenalo porážku Západu,“ vysvětlil Joseph Torigian, expert na čínsko-ruské vztahy z Americké univerzity ve Washingtonu.

Podle Cui Hongijana z Pekingské univerzity zahraničních studií, ačkoli USA a Rusko vyvíjejí na Čínu tlak, neohrožuje to dlouhodobou důvěru ani společné zájmy mezi Moskvou a Pekingem. „Čína a Rusko si vybudovaly komplexní partnerství, které už dávno přesahuje oblast bezpečnosti a zahrnuje i hospodářský rozvoj. Už nejsou těmi samými zeměmi jako kdysi. Jak slavně řekl jeden řecký filozof: ‚Nikdo nevstoupí dvakrát do téže řeky‘,“ uvedl.

Čínský deník Global Times upozornil na rostoucí nervozitu Pekingu ohledně Trumpových nevyzpytatelných postojů vůči Moskvě. „Bilaterální vztahy mezi Čínou a Ruskem nemůže ovlivnit žádná třetí strana,“ zdůraznil čínský prezident během telefonátu s Putinem.

Ekonomická válka v tichosti pokračuje

Navzdory určité úlevě, kterou může Peking pociťovat v souvislosti s Trumpovou snahou o ukončení konfliktu, se očekává, že USA uvalí na Čínu tvrdá ekonomická opatření. Informoval o tom The New York Times, podle něhož má americká administrativa již připravený rozsáhlý balík restrikcí namířených proti Pekingu.

Administrativa zatím navrhla rozšíření restrikcí na investice mezi USA a Čínou a jmenovala úředníky, kteří budou dohlížet na další omezení čínských investic i exportu technologií do země. „Investiční memorandum, které Bílý dům vydal v pátek, působí jako výzva k dokončení dosud neuzavřeného procesu – úplnému rozvázání obchodních vztahů s Čínou,“ uvedla ekonomická analytička Samm Sacksová.

Trump však nadále usiluje o uzavření „dohody“ s čínským prezidentem, což naznačil už během své předvolební kampaně. „Řeknu jim, že pokud chtějí postavit továrnu v Michiganu, Ohiu nebo Jižní Karolíně, mohou – pokud zaměstnají americké pracovníky, mohou,“ prohlásil současný šéf Bílého domu.

Čína se může obrátit jinam

Ekonomické vztahy mezi Čínou a Spojenými státy dosahují obrovských rozměrů, tvoří jednu z největších obchodních výměn na světě. Spolu s obchodem mezi EU a USA či Čínou a EU patří k nejvýznamnějším globálním ekonomickým propojením. Jakýkoli otřes v těchto vztazích tak může mít dalekosáhlé důsledky a potenciálně vést k hospodářské destabilizaci globálního rozměru.

Peking stále otevřeněji zdůrazňuje svou snahu prohloubit vztahy s Evropskou unií a dále rozvíjet již nyní rozsáhlé obchodní a diplomatické vazby. Svědčí o tom například zpráva provládního média China Daily. „Čína vždy nahlíží na své vztahy s Evropou ze strategické a dlouhodobé perspektivy. Rozvoj vztahů mezi Čínou a EU byl vždy prioritou čínské diplomacie,“ píše deník.

Ten přidává ekonomickým vztahům mezi EU a Čínou enormní význam. „Obě strany sdílejí širokou škálu společných zájmů, v nichž je více spolupráce než konkurence a více shody než rozdílů. Klíč k posílení vztahů mezi Čínou a EU spočívá ve vzájemném respektování volby společenských systémů a cest rozvoje, jakož i hlavních zájmů a hlavních obav druhé strany,“ pokračuje.

„Čím je mezinárodní situace vážnější a složitější, tím více by se Čína a EU měly držet původních snah o navázání diplomatických vztahů, posilovat strategickou komunikaci, posilovat strategickou vzájemnou důvěru a udržovat pozici partnerství,“ podotýká. „Mezi Čínou a EU neexistují žádné střety základních zájmů ani geopolitické konflikty; Čína a EU se tak stávají partnery, kteří mohou vzájemně přispívat ke svému úspěchu.“

Snaha Číny využít trhliny v transatlantických vztazích byla potvrzena i nezávislým serverem RFE/RL. Podle něj si evropské země stále více uvědomují, že se otevírá prostor pro intenzivnější obchodní spolupráci s Pekingem. Šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová se dokonce v rámci Mnichovské bezpečnostní konference setkala se svým čínským protějškem Wang Yiem. „Evropa musí přijímat rozhodnutí samostatně, ve svém vlastním zájmu. A musíme jasně určit, kdy je Čína naším partnerem a kdy konkurentem,“ vysvětlil španělský diplomat José Manuel Albares.

Podle RFE/RL se nyní, uprostřed rostoucího transatlantického napětí, některé evropské vlády přiklánějí k Trumpově tvrdému postoji vůči Číně v naději, že si tím upevní vztahy s Washingtonem. Jiné, například španělská vláda, naopak zdůrazňují potřebu zachovat klíčové ekonomické vazby s Pekingem – zvláště v době, kdy budoucnost transatlantických vztahů zůstává nejistá.

Záchrana v Indii?

Evropa sice prochází geopolitickým přeskupením, ale Čína rozhodně není její jedinou možností, jak si zajistit strategické partnerství. Zatímco klíčoví evropští lídři, jako francouzský prezident Emmanuel Macron a britský premiér Keir Starmer, směřují do Washingtonu, šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová se ve čtvrtek vydává do Indie, o čemž informoval například server Indian Express.

Podle Jamese Crabtreeho z Evropské rady pro zahraniční vztahy je nyní ideální čas na posílení tradičně nevýrazných vazeb mezi Evropou a Indií, přičemž klíčovým bodem jednání bude technologická spolupráce. Druhé zasedání Rady pro obchod a technologie mezi EU a Indií od jejího vzniku v roce 2023 nabízí příležitost prohloubit partnerství v oblastech, jako je umělá inteligence a čisté technologie. Zatímco Evropa hledá nové ekonomické a strategické spojence.

Zatímco Evropa hledá nové ekonomické a strategické spojence, Čína ztrácí část svého vlivu – především kvůli podpoře Ruska ve válce na Ukrajině. Nejnovější sankční balíček, který EU schválila 24. února, opět zahrnoval čínské firmy a jednotlivce, což ukazuje, že většina členských států nemůže přehlížet rostoucí propojení Pekingu a Moskvy.

Evropský postoj k Číně však zůstává rozdělený. Zatímco některé země budou hledat rovnováhu ve své zahraniční politice prostřednictvím užší spolupráce s Indií, Jižní Koreou nebo Japonskem, jiné – například Španělsko či Maďarsko – budou i nadále usilovat o čínské investice a otevírat nové příležitosti pro Peking.

Související

Čínská armáda, ilustrační foto

Čína zvažuje, že pošle své vojáky na Ukrajinu

Čína zvažuje účast na mezinárodních mírových jednotkách na Ukrajině. Podle zprávy deníku Welt am Sonntag čínští diplomaté v Bruselu zjišťovali, zda by Evropská unie považovala takový krok za přijatelný a možná i žádoucí. V diplomatických kruzích v Bruselu se uvádí, že zapojení Číny do takzvané „koalice ochotných“ by mohlo zvýšit šanci, že Rusko přijme přítomnost mírových jednotek na Ukrajině. Zároveň je však celá záležitost označována za „choulostivou“.

Více souvisejících

Čína USA (Spojené státy americké) Indie

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Armáda České Republiky

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel

Prezident podepsal novelu zákona, která umožní zvýšit náborový příspěvek pro nově nastupující vojáky až na jeden milion korun. Tento krok je součástí širší strategie na posílení personálního obsazení Armády České republiky. Senátoři návrh projednávali v polovině března po dobu čtyř hodin, přičemž hlavním tématem diskuse byla bezpečnost a obrana státu.

před 2 hodinami

Ukrajina, Kyjev

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu

Korupce představuje jeden z nejzásadnějších problémů, kterým Ukrajina v současnosti čelí. Tím prvním je bezesporu ruská agrese. Kořeny korupce sahají do období Sovětského svazu, a přestože se stát intenzivně snaží tento fenomén potlačit, cesta k nápravě nebude snadná. Ekonomka Alisa Lapyhina z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě pro EuroZprávy.cz zdůraznila, že odstranění korupce si vyžádá zásadní proměnu myšlení — a to minimálně u dvou generací obyvatel.

před 2 hodinami

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Pen ostře kritizovala soudní rozhodnutí, které ji de facto vylučuje z prezidentských voleb v roce 2027. Lídr Národního sdružení (RN) označila verdikt za „jadernou bombu“ hozenou na její kampaň a obvinila soudy z narušování demokratického procesu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Uvedení Lenky Bradáčové do funkce nejvyšší státní zástupkyně (1.4.2025) Prohlédněte si galerii

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek

Lenka Bradáčová dnes oficiálně převzala funkci nejvyšší státní zástupkyně. Na slavnostním ceremoniálu v Brně ji do úřadu uvedli premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS). Bradáčová, která dosud vedla Vrchní státní zastupitelství v Praze, nahrazuje Igora Stříže, jenž odstoupil z osobních a rodinných důvodů. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Portland, ilustrační foto

Do USA nejezděte. Stále více států vyzývá k úplnému bojkotu cestování

Stále větší počet států vydává varování před cestami do Spojených států a mnozí zahraniční turisté se rozhodují, zda USA při svých cestách úplně vynechat. Důvodem jsou změny politiky prezidenta Donalda Trumpa, celní opatření vůči spojencům a zpřísnění imigračních kontrol. Tento trend by mohl mít dalekosáhlé důsledky nejen pro americký turistický průmysl, ale i pro ekonomiku jako celek.

před 6 hodinami

Donald Trump

V USA se bouří proti odsouzení Le Penové. Ozval se i Trump

Prezident Spojených států Donald Trump ostře reagoval na pondělní verdikt francouzského soudu, který zakázal krajně pravicové političce Marine Le Penové kandidovat do veřejných funkcí po dobu pěti let. Trump označil rozhodnutí za „velkou věc“ a vyjádřil pochybnosti o spravedlnosti procesu.

před 6 hodinami

Jakub Menšík

Životní úspěch tenisty Menšíka. Ve finále turnaje Masters v Miami porazil svůj vzor Djokoviče

Životní cesta tenisty Jakuba Menšíka turnajem v Miami byla završena tím nejlepším možným způsobem. Uspěl nakonec ve finále, když v něm dokázal porazit svůj vzor Srba Novaka Djokoviče dvakrát 7:6. Pro teprve devatenáctiletého českého talenta se jedná o první velké vítězství na okruhu ATP a díky němu ve světovém žebříčku poskočil na pro zatím nejlepší umístění v kariéře, tedy na 24. místo. Menšík se mimochodem stal také prvním českým tenistou od roku 2005, který ovládl turnaj kategorie Masters 1000. Tehdy se to podařilo Tomáši Berdychovi.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml se poprvé vyjádřil ke slovům Trumpa, že je naštvaný na Putina

Rusko i nadále udržuje pracovní vztahy se Spojenými státy, přestože americký prezident Donald Trump v nedávném rozhovoru uvedl, že je „rozčílený“ a „naštvaný“ na ruského prezidenta Vladimira Putina. V prvním oficiálním vyjádření k Trumpovým výrokům se Kreml pokusil napětí mezi oběma lídry zmírnit.

včera

Muska verdikt soudu nad Le Penovou vytočil: Standardní taktika po celém světě

Verdikt francouzského soudu, který vyloučil Marine Le Penovou z prezidentských voleb v roce 2027 kvůli jejímu odsouzení za zpronevěru, vyvolal ostrou reakci nejen ve Francii, ale i ve Spojených státech. Mezi nejhlasitější kritiky rozhodnutí patří Elon Musk, technologický magnát a důležitý poradce prezidenta USA Donalda Trumpa.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy