Aktivity amerického prezidenta Donalda Trumpa dávají Číně manévrovací prostor. Peking si upevňuje spojenectví s Moskvou, zároveň se však musí vypořádat s rostoucím ekonomickým tlakem ze strany USA. Zatímco Čína hledá pevnější vazby s Evropskou unií, EU se snaží vybalancovat své vztahy mezi Pekingem a Washingtonem – a stále více se obrací k Indii.
Snahy šéfa Bílého domu o rychlé ukončení války na Ukrajině by pro Čínu mohly představovat určitou úlevu. Podle informací serveru Washington Post čínský prezident Si Ťin-pching na začátku týdne telefonicky hovořil se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, přičemž potvrdil pevné spojenectví obou zemí. Moskvu označil za „opravdového přítele“ a „dobrého souseda“.
Analytici poukazují na to, že obavy z geopolitických změn se prolínají s opatrným optimismem čínských představitelů. „Zdá se, že tato výzva směřuje proti jakýmkoli spekulacím, že by Rusko v rámci velké dohody o Ukrajině dalo přednost svým vztahům s Čínou. Řešení konfliktu za podmínek Moskvy by bylo pro Čínu příznivým výsledkem. Válka ji postavila do složité situace a ruské ‚vítězství‘ by znamenalo porážku Západu,“ vysvětlil Joseph Torigian, expert na čínsko-ruské vztahy z Americké univerzity ve Washingtonu.
Podle Cui Hongijana z Pekingské univerzity zahraničních studií, ačkoli USA a Rusko vyvíjejí na Čínu tlak, neohrožuje to dlouhodobou důvěru ani společné zájmy mezi Moskvou a Pekingem. „Čína a Rusko si vybudovaly komplexní partnerství, které už dávno přesahuje oblast bezpečnosti a zahrnuje i hospodářský rozvoj. Už nejsou těmi samými zeměmi jako kdysi. Jak slavně řekl jeden řecký filozof: ‚Nikdo nevstoupí dvakrát do téže řeky‘,“ uvedl.
Čínský deník Global Times upozornil na rostoucí nervozitu Pekingu ohledně Trumpových nevyzpytatelných postojů vůči Moskvě. „Bilaterální vztahy mezi Čínou a Ruskem nemůže ovlivnit žádná třetí strana,“ zdůraznil čínský prezident během telefonátu s Putinem.
Ekonomická válka v tichosti pokračuje
Navzdory určité úlevě, kterou může Peking pociťovat v souvislosti s Trumpovou snahou o ukončení konfliktu, se očekává, že USA uvalí na Čínu tvrdá ekonomická opatření. Informoval o tom The New York Times, podle něhož má americká administrativa již připravený rozsáhlý balík restrikcí namířených proti Pekingu.
Administrativa zatím navrhla rozšíření restrikcí na investice mezi USA a Čínou a jmenovala úředníky, kteří budou dohlížet na další omezení čínských investic i exportu technologií do země. „Investiční memorandum, které Bílý dům vydal v pátek, působí jako výzva k dokončení dosud neuzavřeného procesu – úplnému rozvázání obchodních vztahů s Čínou,“ uvedla ekonomická analytička Samm Sacksová.
Trump však nadále usiluje o uzavření „dohody“ s čínským prezidentem, což naznačil už během své předvolební kampaně. „Řeknu jim, že pokud chtějí postavit továrnu v Michiganu, Ohiu nebo Jižní Karolíně, mohou – pokud zaměstnají americké pracovníky, mohou,“ prohlásil současný šéf Bílého domu.
Čína se může obrátit jinam
Ekonomické vztahy mezi Čínou a Spojenými státy dosahují obrovských rozměrů, tvoří jednu z největších obchodních výměn na světě. Spolu s obchodem mezi EU a USA či Čínou a EU patří k nejvýznamnějším globálním ekonomickým propojením. Jakýkoli otřes v těchto vztazích tak může mít dalekosáhlé důsledky a potenciálně vést k hospodářské destabilizaci globálního rozměru.
Peking stále otevřeněji zdůrazňuje svou snahu prohloubit vztahy s Evropskou unií a dále rozvíjet již nyní rozsáhlé obchodní a diplomatické vazby. Svědčí o tom například zpráva provládního média China Daily. „Čína vždy nahlíží na své vztahy s Evropou ze strategické a dlouhodobé perspektivy. Rozvoj vztahů mezi Čínou a EU byl vždy prioritou čínské diplomacie,“ píše deník.
Ten přidává ekonomickým vztahům mezi EU a Čínou enormní význam. „Obě strany sdílejí širokou škálu společných zájmů, v nichž je více spolupráce než konkurence a více shody než rozdílů. Klíč k posílení vztahů mezi Čínou a EU spočívá ve vzájemném respektování volby společenských systémů a cest rozvoje, jakož i hlavních zájmů a hlavních obav druhé strany,“ pokračuje.
„Čím je mezinárodní situace vážnější a složitější, tím více by se Čína a EU měly držet původních snah o navázání diplomatických vztahů, posilovat strategickou komunikaci, posilovat strategickou vzájemnou důvěru a udržovat pozici partnerství,“ podotýká. „Mezi Čínou a EU neexistují žádné střety základních zájmů ani geopolitické konflikty; Čína a EU se tak stávají partnery, kteří mohou vzájemně přispívat ke svému úspěchu.“
Snaha Číny využít trhliny v transatlantických vztazích byla potvrzena i nezávislým serverem RFE/RL. Podle něj si evropské země stále více uvědomují, že se otevírá prostor pro intenzivnější obchodní spolupráci s Pekingem. Šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová se dokonce v rámci Mnichovské bezpečnostní konference setkala se svým čínským protějškem Wang Yiem. „Evropa musí přijímat rozhodnutí samostatně, ve svém vlastním zájmu. A musíme jasně určit, kdy je Čína naším partnerem a kdy konkurentem,“ vysvětlil španělský diplomat José Manuel Albares.
Podle RFE/RL se nyní, uprostřed rostoucího transatlantického napětí, některé evropské vlády přiklánějí k Trumpově tvrdému postoji vůči Číně v naději, že si tím upevní vztahy s Washingtonem. Jiné, například španělská vláda, naopak zdůrazňují potřebu zachovat klíčové ekonomické vazby s Pekingem – zvláště v době, kdy budoucnost transatlantických vztahů zůstává nejistá.
Záchrana v Indii?
Evropa sice prochází geopolitickým přeskupením, ale Čína rozhodně není její jedinou možností, jak si zajistit strategické partnerství. Zatímco klíčoví evropští lídři, jako francouzský prezident Emmanuel Macron a britský premiér Keir Starmer, směřují do Washingtonu, šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová se ve čtvrtek vydává do Indie, o čemž informoval například server Indian Express.
Podle Jamese Crabtreeho z Evropské rady pro zahraniční vztahy je nyní ideální čas na posílení tradičně nevýrazných vazeb mezi Evropou a Indií, přičemž klíčovým bodem jednání bude technologická spolupráce. Druhé zasedání Rady pro obchod a technologie mezi EU a Indií od jejího vzniku v roce 2023 nabízí příležitost prohloubit partnerství v oblastech, jako je umělá inteligence a čisté technologie. Zatímco Evropa hledá nové ekonomické a strategické spojence.
Zatímco Evropa hledá nové ekonomické a strategické spojence, Čína ztrácí část svého vlivu – především kvůli podpoře Ruska ve válce na Ukrajině. Nejnovější sankční balíček, který EU schválila 24. února, opět zahrnoval čínské firmy a jednotlivce, což ukazuje, že většina členských států nemůže přehlížet rostoucí propojení Pekingu a Moskvy.
Evropský postoj k Číně však zůstává rozdělený. Zatímco některé země budou hledat rovnováhu ve své zahraniční politice prostřednictvím užší spolupráce s Indií, Jižní Koreou nebo Japonskem, jiné – například Španělsko či Maďarsko – budou i nadále usilovat o čínské investice a otevírat nové příležitosti pro Peking.
Související

"Rozvod" Číny s USA: Jak se asijská velmoc postaví Trumpovým clům?

Čína zvažuje, že pošle své vojáky na Ukrajinu
Čína , USA (Spojené státy americké) , Indie
Aktuálně se děje
před 11 minutami

Univerzita Karlova odchází z Muskovy sítě X. Vadí jí algoritmy i její politika
před 1 hodinou

Vymění Ukrajina prezidenta už letos? Spekulace o letních volbách sílí, navzdory válce je možnost, jak je uspořádat
před 1 hodinou

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel
před 2 hodinami

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu
před 2 hodinami

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě
před 3 hodinami

EU chystá protiúder Trumpovi. Ve hře je i zablokování sociální sítě X
před 3 hodinami

Experti popsali, jak by vypadala globální obchodní válka. Svět by stála neuvěřitelné jmění
před 4 hodinami

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek
před 4 hodinami

Nežertuji, říká Trump o třetím prezidentském období. Proč narovinu nepřizná, jestli o něj stojí?
před 5 hodinami

Do USA nejezděte. Stále více států vyzývá k úplnému bojkotu cestování
před 6 hodinami

V USA se bouří proti odsouzení Le Penové. Ozval se i Trump
před 6 hodinami

Životní úspěch tenisty Menšíka. Ve finále turnaje Masters v Miami porazil svůj vzor Djokoviče
před 6 hodinami

Smutné zjištění o Michaelu Schumacherovi. Legenda F1 už do konce svého života nepromluví
před 6 hodinami

Rozhodnutí, které ovlivní miliardy lidí. Co se stane ve středu netuší ani Trumpovi lidé
před 7 hodinami

Počasí čeká tento týden teplotní propad. Z 20 stupňů pod nulu
včera

Francouzský politik přirovnal Le Penovou k Ježíšovi. Také byl shledán vinným a byl nevinný, prohlásil
včera

Tusk to zkouší po dobrém. Žádá Trumpa, aby cla nezaváděl
včera

Otřesný nález v Rafáhu: Záchranáři našli masový hrob s těly humanitárních pracovníků, zřejmě je zabili Izraelci
včera

Kreml se poprvé vyjádřil ke slovům Trumpa, že je naštvaný na Putina
včera
Muska verdikt soudu nad Le Penovou vytočil: Standardní taktika po celém světě
Verdikt francouzského soudu, který vyloučil Marine Le Penovou z prezidentských voleb v roce 2027 kvůli jejímu odsouzení za zpronevěru, vyvolal ostrou reakci nejen ve Francii, ale i ve Spojených státech. Mezi nejhlasitější kritiky rozhodnutí patří Elon Musk, technologický magnát a důležitý poradce prezidenta USA Donalda Trumpa.
Zdroj: Libor Novák