Izraelský premiér Netanjahu požádá o imunitu před stíháním

Benjamin Netanjahu dnes oznámil, že požádá parlament o imunitu před trestním stíháním. Izraelský premiér čelící obvinění z podvodu, zneužití důvěry a korupce tak učinil krátce před tím, než mu o půlnoci vyprší lhůta pro podání této žádosti. Informoval o tom deník The Times of Israel.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Benjamin Netanjahu
doporučujeme

Netanjahu obvinění odmítá a považuje je za politicky motivovaná a za pokus o převrat. Podle místních médií se ministerský předseda snaží oddálit zahájení procesu vůči své osobě, protože parlament se jeho žádostí bude zabývat zřejmě až po volbách plánovaných na 2. března.

Média informují o "nevídané krizi". Netanjahovi nakloněný deník Israel hajom na své titulní stránce současnou situaci označil za "cirkus". "Noční můra, že jdeme opět k volbám, již potřetí za pouhý rok, není nějakým snem. Je naprosto skutečná," napsala v komentáři v deníku Jediot Achronot novinářka Sima Kadmonová. "Neexistují slova, která by vyjádřila odpor veřejnosti k současným zvoleným vůdcům a nedůvěru, kterou k nim chovají," dodala.

Mnozí voliči jsou z dalších voleb unavení a otrávení, poznamenala agentura AFP. Vinu za jejich konání na sebe vzájemně svalují Netanjahu a jeho politický rival Benny Ganc. Průzkumy nicméně ukázaly, že okolo 40 procent respondentů ze současné krize viní dosluhujícího premiéra. Gance označilo za příčinu nynější patové situace jen pět procent dotazovaných.

Netanjahu zůstane ve funkci jako úřadující předseda vlády až do voleb. Jeho mandát může podle agentury Reuters březnový termín výrazně přesáhnout, pokud sestavování nové vlády narazí na podobné problémy jako nyní.

O vytvoření vládní koalice se marně pokoušel Netanjahu za stranu Likud i vůdce nyní nejsilnější strany Modrá a bílá Benny Ganc. Kromě toho se snažili dohodnout se spolu na vládě národní jednoty. Situaci ale komplikoval fakt, že Netanjahu čelí obvinění ve třech korupčních kauzách.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při protestech v Iráku zemřeli dva demonstranti

17.01.2020 21:25 Při dnešních střetech mezi bezpečnostními složkami a protivládními demonstranty v iráckém hlavním…

Při íránském raketovém útoku bylo zraněno 11 amerických vojáků

17.01.2020 18:28 Aktualizováno Jedenáct amerických vojáků utrpělo zranění při íránském raketovém útoku z minulého týdne na…

OSN vyzvala k okamžitému ukončení bojů v Sýrii

17.01.2020 17:02 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k okamžitému zastavení bojů…

Atentát v Sýrii připravil o život tři turecké vojáky

17.01.2020 12:57 Při výbuchu vozidla s výbušninami v severní Sýrii ve čtvrtek večer přišli o život tři turečtí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama