Jihojemenští separatisté přestali jednat o sdílení moci s vládou

Jihojemenští separatisté dnes odstoupili z rozhovorů o sdílení moci s vládou, která sídlí v jihojemenském Adenu. Naději na dohodu vzbudili koncem července, když jejich Jižní separatistická rada (STC) ohlásila, že se vzdá požadavků na autonomii a je připravena se o moc s vládou podělit.

Jemen
doporučujeme

Od té doby se vyjednávalo v Rijádu, kde dnes STC oznámila, že účast na jednání pozastavuje kvůli novým vládním útokům na separatisty v provincii Abján a kvůli ochromeným veřejným službám.

Jemenská válka začala v roce 2014 bojem severojemenských šíitů proti vládě v Saná kvůli údajnému útlaku. Za šíity stojí Írán a v roce 2015 do bojů vstoupila arabská koalice vedená Saúdskou Arábií stojící na straně vlády. Šíité ale ovládli části země včetně hlavního města a vláda byla nucena přesunout se na jih, kde působí také separatisté.

Jejich STC 29. července oznámila, že se vzdá požadavků na autonomii a je připravena dohodnout se na plnění loňské dohody o sdílení moci. Autonomii v jižních provinciích vyhlásila STC v dubnu, v rámci celojemenského konfliktu bojuje stejně jako vláda proti šíitům.

Zástupce šéfa STC Hání bin Brík podle agentury AFP dnešní rozhodnutí charakterizoval jako snahu vyvinout tlak na vládu a přinutit ji plnit dohodu vyjednanou loni v Rijádu. STC od ní podle bin Bríka neodstupuje. Tato dohoda předpokládala sestavení nové vlády, v níž budou mít separatisté zastoupení. Sídlit měla v Adenu a měla pomoci ukončit jihojemenský dílčí konflikt.

Jemenská válka má na svědomí podle odhadů OSN a nevládních organizací desítky tisíc lidských životů a jednu z nejhlubších humanitárních krizí na světě.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Loď Ocean Viking zachránila u Libye přes 250 migrantů

22.01.2021 20:12 Loď Ocean Viking francouzské nevládní organizace SOS Méditerranée zachránila při dvou zásazích…

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Exploze v syrské rafinerii. Média píší o "obřím požáru" tankerů

19.01.2021 20:50 Syrská civilní obrana se snaží uhasit velký požár, který zachvátil ropné tankery v rafinérii poblíž…

Na severu Afghánistánu padlo při útocích Tálibánu 20 vojáků

19.01.2021 12:54 Nejméně 20 vládních vojáků zemřelo v severoafghánské provincii Kunduz při nočních útocích bojovníků…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama