Jihojemenští separatisté přestali jednat o sdílení moci s vládou

Jihojemenští separatisté dnes odstoupili z rozhovorů o sdílení moci s vládou, která sídlí v jihojemenském Adenu. Naději na dohodu vzbudili koncem července, když jejich Jižní separatistická rada (STC) ohlásila, že se vzdá požadavků na autonomii a je připravena se o moc s vládou podělit.

Jemen
doporučujeme

Od té doby se vyjednávalo v Rijádu, kde dnes STC oznámila, že účast na jednání pozastavuje kvůli novým vládním útokům na separatisty v provincii Abján a kvůli ochromeným veřejným službám.

Jemenská válka začala v roce 2014 bojem severojemenských šíitů proti vládě v Saná kvůli údajnému útlaku. Za šíity stojí Írán a v roce 2015 do bojů vstoupila arabská koalice vedená Saúdskou Arábií stojící na straně vlády. Šíité ale ovládli části země včetně hlavního města a vláda byla nucena přesunout se na jih, kde působí také separatisté.

Jejich STC 29. července oznámila, že se vzdá požadavků na autonomii a je připravena dohodnout se na plnění loňské dohody o sdílení moci. Autonomii v jižních provinciích vyhlásila STC v dubnu, v rámci celojemenského konfliktu bojuje stejně jako vláda proti šíitům.

Zástupce šéfa STC Hání bin Brík podle agentury AFP dnešní rozhodnutí charakterizoval jako snahu vyvinout tlak na vládu a přinutit ji plnit dohodu vyjednanou loni v Rijádu. STC od ní podle bin Bríka neodstupuje. Tato dohoda předpokládala sestavení nové vlády, v níž budou mít separatisté zastoupení. Sídlit měla v Adenu a měla pomoci ukončit jihojemenský dílčí konflikt.

Jemenská válka má na svědomí podle odhadů OSN a nevládních organizací desítky tisíc lidských životů a jednu z nejhlubších humanitárních krizí na světě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

S pompézními svatbami je konec. Epidemie utnula kontroverzní tradici v…

19.09.2020 14:15 Ve slavnostním účesu a nalíčení je Ayse Kelesová nádhernou nevěstou. Je ráda, že se jí podařilo…

Armáda našla v bejrútském přístavu 1,3 tuny zábavní pyrotechniky

19.09.2020 13:32 Libanonská armáda našla při prohledávání zničeného bejrútského přístavu 1,3 tuny zábavní…

Německo, Francie a Británie napsaly OSN. Nehodlají obnovit sankce proti…

19.09.2020 07:37 Německo, Francie a Británie v pátek společně vzkázaly Radě bezpečnosti OSN, že sankční režim…

Izrael má od začátku epidemie druhou uzávěru

18.09.2020 16:39 Aktualizováno Izrael ode dneška zavádí celoplošnou uzávěru ve snaze omezit šíření koronaviru. Platit bude do 11.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama