Na jihu Jemenu hrozí katastrofa. Saúdská Arábie vyzvala separatisty, aby odvolali autonomii

Koalice pod vedením Saúdské Arábie, která je zapojená ve válce v Jemenu na straně mezinárodně uznané vlády, dnes vyzvala separatistickou skupinu, která na jihu o víkendu vyhlásila autonomii, aby svůj krok odvolala. Rijád zdůraznil, že krok separatistů přispívá ke stupňování napětí v době, kdy by se Jemen měl soustředit na boj s koronavirem. Informovala o tom agentura Reuters.

Národní garda Saudské Arábie
doporučujeme

V Jemenu se zatím potvrdil jen jeden případ nákazy koronavirem. Humanitární organizace se ale obávají, že rozšíření nemoci covid-19 ve válkou zdevastované zemi, která má oslabené zdravotnictví a kde mnoho lidí trpí hlady, by představovalo katastrofu.

Jemenská vláda varovala před "katastrofickými dopady" poté, co Jižní přechodná rada (STC) v neděli vyhlásila autonomii v jižních provinciích včetně Adenu, přechodného sídla vlády, kterou koncem roku 2014 vyhnali z hlavního města Saná šíitští separatisté známí jako Húsíové. Krok STC může obnovit konflikt mezi tímto uskupením a jemenskou vládou, zatímco OSN usiluje o vyhlášení trvalého klidu zbraní kvůli koronaviru, píše Reuters.

"Koalice vyzývá k okamžitému ukončení kroků, které jsou v rozporu s Rijádskou dohodou, a k práci na její rychlé implementaci, " uvedla vojenská koalice v prohlášení s odkazem na dohodu o sdílení moci, kterou Saúdská Arábie zprostředkovala v listopadu. Koalice zároveň v prohlášení podpořila vládu a uvedla, že výsledkem dohody by byla akceschopná vláda v Adenu, která by byla připravena bojovat s koronavirem a řešit následky nedávných záplav a ekonomické a další problémy.

Jemen sužuje válka, v níž proti sobě bojují šíitští povstalci Húsíové podporovaní Íránem a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty. Boje nepřežilo nejméně 12.000 civilistů a mimo domovy jsou tři miliony občanů. Milion Jemenců je ohrožen hladem.

STC, která má podporu hlavního partnera v arabské vojenské koalici - Spojených arabských emirátů - dlouhodobě usiluje o autonomii na jihu a viní jemenskou vládu z neschopnosti a korupce, což vláda odmítá.

SAE, které sdílí s STC nedůvěru k islamistické straně v Hádího vládě, loni snížily svou vojenskou přítomnost v Jemenu, ale stále mají vliv skrze bojovníky, které podporují. Zároveň však SAE odsoudily jednostranný krok STC s tím, že jej nelze zdůvodnit frustrací z pomalého uplatňování loňské dohody.

Rijádská dohoda loni ukončila dřívější spor mezi jihojemenskými separatisty a jemenskou vládou. SAE uvedly, že věří snaze Saúdské Arábie ji uplatnit a že takový krok by mohl přinést posun v politickém řešení jemenského konfliktu.

Koalice pod velením Rijádu na naléhání OSN nedávno vyhlásila klid zbraní kvůli koronaviru. Húsíové jej nepřijali a boje pokračují.

OSN se snaží uspořádat virtuální jednání o koordinovaném postupu v boji s koronavirem a klidu zbraní, který by mohl vést k obnovení rozhovorů o ukončení konfliktu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Írán odmítl návrh EU jednat s USA o dohodě z roku 2015

28.02.2021 18:29 Írán odmítl nabídku Evropské unie na přímé rozhovory se Spojenými státy o dohodě o svém jaderném…

Policie zadržela v Kazachstánu desítky demonstrantů

28.02.2021 17:13 Policie v Kazachstánu dnes zadržela desítky příznivců opozice, kteří v ulicích velkých měst…

Vraždu Chášukdžího podle amerických zpravodajců schválil korunní princ

26.02.2021 21:34 Aktualizováno Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán schválil operaci s cílem zajmout nebo zabít…

USA bombardovaly zařízení proíránských milic v Sýrii

26.02.2021 10:59 Spojené státy provedly při první vojenské akci pod vedením nového prezidenta Joea Bidena vzdušné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama