Na jihu Jemenu hrozí katastrofa. Saúdská Arábie vyzvala separatisty, aby odvolali autonomii

Koalice pod vedením Saúdské Arábie, která je zapojená ve válce v Jemenu na straně mezinárodně uznané vlády, dnes vyzvala separatistickou skupinu, která na jihu o víkendu vyhlásila autonomii, aby svůj krok odvolala. Rijád zdůraznil, že krok separatistů přispívá ke stupňování napětí v době, kdy by se Jemen měl soustředit na boj s koronavirem. Informovala o tom agentura Reuters.

V Jemenu se zatím potvrdil jen jeden případ nákazy koronavirem. Humanitární organizace se ale obávají, že rozšíření nemoci covid-19 ve válkou zdevastované zemi, která má oslabené zdravotnictví a kde mnoho lidí trpí hlady, by představovalo katastrofu.

Jemenská vláda varovala před "katastrofickými dopady" poté, co Jižní přechodná rada (STC) v neděli vyhlásila autonomii v jižních provinciích včetně Adenu, přechodného sídla vlády, kterou koncem roku 2014 vyhnali z hlavního města Saná šíitští separatisté známí jako Húsíové. Krok STC může obnovit konflikt mezi tímto uskupením a jemenskou vládou, zatímco OSN usiluje o vyhlášení trvalého klidu zbraní kvůli koronaviru, píše Reuters.

"Koalice vyzývá k okamžitému ukončení kroků, které jsou v rozporu s Rijádskou dohodou, a k práci na její rychlé implementaci, " uvedla vojenská koalice v prohlášení s odkazem na dohodu o sdílení moci, kterou Saúdská Arábie zprostředkovala v listopadu. Koalice zároveň v prohlášení podpořila vládu a uvedla, že výsledkem dohody by byla akceschopná vláda v Adenu, která by byla připravena bojovat s koronavirem a řešit následky nedávných záplav a ekonomické a další problémy.

Jemen sužuje válka, v níž proti sobě bojují šíitští povstalci Húsíové podporovaní Íránem a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty. Boje nepřežilo nejméně 12.000 civilistů a mimo domovy jsou tři miliony občanů. Milion Jemenců je ohrožen hladem.

STC, která má podporu hlavního partnera v arabské vojenské koalici - Spojených arabských emirátů - dlouhodobě usiluje o autonomii na jihu a viní jemenskou vládu z neschopnosti a korupce, což vláda odmítá.

SAE, které sdílí s STC nedůvěru k islamistické straně v Hádího vládě, loni snížily svou vojenskou přítomnost v Jemenu, ale stále mají vliv skrze bojovníky, které podporují. Zároveň však SAE odsoudily jednostranný krok STC s tím, že jej nelze zdůvodnit frustrací z pomalého uplatňování loňské dohody.

Rijádská dohoda loni ukončila dřívější spor mezi jihojemenskými separatisty a jemenskou vládou. SAE uvedly, že věří snaze Saúdské Arábie ji uplatnit a že takový krok by mohl přinést posun v politickém řešení jemenského konfliktu.

Koalice pod velením Rijádu na naléhání OSN nedávno vyhlásila klid zbraní kvůli koronaviru. Húsíové jej nepřijali a boje pokračují.

OSN se snaží uspořádat virtuální jednání o koordinovaném postupu v boji s koronavirem a klidu zbraní, který by mohl vést k obnovení rozhovorů o ukončení konfliktu.

Související

Izraelská armáda, ilustrační fotografie.

Izraelci znovu zaútočili. Zasáhli cíle v Jemenu, následovala odveta

Izrael podnikl v regionu další vojenský úder. Konkrétně zaútočil na tři přístavy a elektrárnu v té části Jemenu, kterou ovládají Húsiové. Informovala o tom BBC. Útok potvrdil izraelský ministr obrany Jisra'el Kac. Podle jeho slov byla jedním z cílů komerční loď Galaxy Leader, které se rebelové zmocnili před dvěma lety. 

Více souvisejících

Jemen Saúdská Arábie OSN Mansúr Hádí (prezident Jemenu) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 21 minutami

Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Británie čelí jednomu z největších skandálů v historii. Kauza úniku dat afghánských spojenců bobtná

Počátkem tohoto týdne vyvolal velký rozruch únik citlivých údajů o tisících Afgháncích, kteří spolupracovali s britskými jednotkami a byli v ohrožení života po návratu Tálibánu k moci. Zjištění, že jejich osobní data byla omylem zveřejněna zaměstnancem britského velitelství speciálních sil, otřásla důvěrou v bezpečnostní aparát. Jak se však dnes ukázalo, celý incident byl ještě vážnější, než se původně předpokládalo.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Barack Obama, prezident USA

Obama tajně plánoval útok na jaderný arzenál KLDR

Zatímco současný prezident Donald Trump opět rozvířil debatu o možnosti zničit severokorejský jaderný arzenál, málokdo ví, že první seriózní plány na takový útok vznikly už během vlády Baracka Obamy. Dlouho před Trumpovou „ohnivou a zuřivou“ rétorikou se Obama obával, že Severní Korea brzy získá schopnost zaútočit na americká města mezikontinentálními raketami – a pověřil Pentagon, aby připravil plán útoku. Ten však nikdy nesplnil očekávání.

před 4 hodinami

Prezident Trump

Trump už konečně pochopil to, co všichni ostatní věděli roky

Šéf Bílého domu Donald Trump si po měsících váhání začíná uvědomovat to, co jiní poznali dávno: že s Moskvou nelze jednat jako s důvěryhodným partnerem. Ruský prezident Vladimir Putin pokračuje v ničení Ukrajiny a zároveň zrazuje i vlastní spojence, jak ukázal nedávný případ Íránu. Tento vzorec se opakuje již desítky let – využití pro vlastní prospěch a následné opuštění. Od Afghánistánu přes Sýrii až po Arménii platí, že důvěra v Kreml vede nevyhnutelně ke katastrofě.

před 4 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

EU připravuje třetí odvetný úder proti Trumpovým clům

Evropská komise zvažuje novou vlnu odvetných opatření vůči rozsáhlým clům, která americký prezident Donald Trump zavedl proti evropskému exportu. Poté, co Brusel téměř vyčerpal možnosti odvetných tarifů na zboží, se nyní zaměřuje na oblast služeb a veřejných zakázek, uvedli diplomaté po pondělním jednání ministrů obchodu EU.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Rusko využívá Trumpův odklad sankcí, zvyšuje tlak na ukrajinském bojišti

Ruské jednotky v posledních týdnech zaznamenaly menší, ale strategicky významné úspěchy na východě Ukrajiny, přičemž podle analytiků se tím zvyšuje riziko pro důležité ukrajinské opěrné body. Tento vývoj přichází v době, kdy americký prezident Donald Trump oznámil 50denní lhůtu před možným uvalením sekundárních sankcí na Rusko – krok, který podle expertů Kremlu poskytuje čas k dalšímu posílení pozic i diplomacie. 

před 6 hodinami

Tapisérie z Bayeux

Jedna z největších záhad druhé světové války rozluštěna: Proč nacisté ukradli fragment tapisérie z Bayeux?

Tapisérie z Bayeux, výšivka z 11. století zachycující dobytí Anglie Vilémem Dobyvatelem v roce 1066, se příští rok poprvé objeví v Britském muzeu. Už letos na jaře se však dostala do médií kvůli nečekanému objevu: v německých zemských archivech ve Šlesvicku-Holštýnsku byl nalezen její ztracený fragment. Abychom pochopili, jak se tam dostal, musíme se vrátit k málo známé a znepokojivé kapitole z období druhé světové války.

před 7 hodinami

F-16 Israel Defense Forces

Proč Izrael bombarduje Sýrii? Nejde jen o sebeobranu

V posledních dnech došlo v Sýrii k výraznému nárůstu napětí, když izraelské letectvo provedlo několik náletů na severního souseda. Cílem byly syrské vládní základny, tanky a těžká technika – a oficiálním důvodem je ochrana drúzské menšiny na jihu země, která se dostala do otevřeného konfliktu s novou vládou v Damašku.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Prezident Trump

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu

Prezident Donald Trump prohlásil, že Spojené státy uvalí jednotná cla na více než 150 menších zemí po celém světě. Podle jeho slov půjde o hromadné rozhodnutí oznámené jedním dopisem, který bude rozeslán všem dotčeným státům najednou.

před 9 hodinami

Julija Svyrydenková

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny

Ukrajinská Nejvyšší rada dnes rozhodla o jmenování nové premiérky. Poslanci schválili do čela vlády Juliji Svyrydenkovou, čímž odstartovali výraznou rekonstrukci kabinetu, kterou inicioval prezident Volodymyr Zelenskyj. Tento krok přichází v době, kdy země čelí nejen pokračující ruské invazi, ale i měnícím se vztahům s hlavními zahraničními partnery, zejména Spojenými státy. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Dmytro Zolotukhin

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin

Americký prezident Donald Trump mění podobu vojenské pomoci Ukrajině – místo přímých darů zbraní plánuje prodej techniky evropským zemím, které by ji mohly Kyjevu dále předat. Nový model má podle Bílého domu zmírnit domácí kritiku a přinést ekonomické výhody. Tento přístup však podle ukrajinského odborníka na informační bezpečnost Dmytra Zolotukhina, bývalého náměstka ministra informační politiky a specialisty na národní bezpečnost, vysílá nebezpečný signál Kremlu. Pro EuroZprávy.cz upozornil, že váhání Západu může Rusko vnímat jako slabost, což zvyšuje riziko další eskalace konfliktu.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Tesla může přijít o miliardy kvůli rozkolu mezi Muskem a Trumpem

Automobilka Tesla se ocitla pod tlakem poté, co její zakladatel Elon Musk otevřeně zkritizoval prezidenta Donalda Trumpa, což vedlo k razantnímu omezení státní podpory pro ekologický průmysl. Podle analýzy Sky News tak firma může přijít o miliardy dolarů ze státních subvencí, které dosud tvořily klíčovou součást jejího obchodního modelu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy