Ruští vojáci vstoupili do Rakky, někdejší bašty Islámského státu v Sýrii

Ruští vojáci dnes vstoupili do syrské Rakky, která byla de facto hlavním městem samozvaného chalífátu teroristické organizace Islámský stát (IS). Napsala o tom agentura Reuters, podle níž jde zatím o nejvýraznější příklad toho, jak Moskva zaplňuje vakuum, které vzniklo po rozhodnutí prezidenta Spojených států Donalda Trumpa stáhnout americké vojáky ze severu Sýrie.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Bojová letka RF v Sýrii
doporučujeme

Ruská televize Zvezda odvysílala záběry, na kterých si ruští vojáci v Rakce podávají ruce s místními dětmi a vykládají balíčky s humanitární pomocí s nápisem "Rusko je s vámi". Na místě jsou podle ruského ministerstva obrany také ruští vojenští lékaři. Zároveň ve městě podle ministerstva pokračují odklízecí práce a zneškodňování min a dalších výbušnin. Obyvatelé Rakky se podle Moskvy potýkají s nedostatkem pitné vody, léků a potravin.

Rusko je v syrském konfliktu spojencem sil prezidenta Bašára Asada. Tyto síly dostaly pozvání vstoupit do oblasti od milicí syrských Kurdů, když po odchodu amerických vojáků zahájilo v říjnu Turecko na severu Sýrie tažení proti Kurdům. Zároveň ruští vojáci rychle postoupili do oblastí, ze kterých se Američané stáhli, napsal Reuters.

Rusko a Turecko podél severní syrské hranice s Tureckem mají společné hlídky, na čemž se dohodli ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan. V listopadu Rusko poslalo útočné vrtulníky a vojenské policisty na leteckou základnu v provincii Halab (Aleppo) v severní Sýrii, odkud před časem odešli američtí vojáci, a také vybudovalo vrtulníkovou základnu na severovýchodě u města Kámišlí.

V roce 2014 se radikálům z IS podařilo získat kontrolu nad téměř polovinou Sýrie a téměř třetinou Iráku. O tři roky později přišel IS prakticky o veškerá území, včetně svých hlavních bašt - iráckého Mosulu a syrské Rakky. Hlavní baštu islamistů v Sýrii v říjnu 2017 osvobodila arabsko-kurdská koalice SDF s pomocí Spojených států. Letos koncem března SDF ohlásila územní porážku IS v Sýrii vítězstvím v Baghúzu, který leží na východě země poblíž irácké hranice.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Irácký parlament dostal tři dny na jmenování premiéra

29.01.2020 17:40 Irácký prezident Barham Sálih dnes oznámil, že dává parlamentu tři dny na jmenování nástupce…

Trumpův mírový plán jitří emoce. Arabský svět se bouří, Západ krotí napětí

29.01.2020 16:30 Návrh amerického prezidenta Donalda Trumpa, který počítá s vytvořením palestinského státu, je šancí…

Zabili mu rodinu, spravedlnosti se nedočká? Nizozemí odmítlo žalobu na…

29.01.2020 14:39 Nizozemský soud se dnes odmítl zabývat žalobou, kterou podal Nizozemec palestinského původu na…

Izraelská vláda odkládá hlasování o anexi osad, Kushner se obořil na…

29.01.2020 14:06 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nepožádá na nedělním zasedání vlády o hlasování o anexi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama