Společnost Červeného půlměsíce: Afghánistánu hrozí katastrofa kvůli rostoucímu počtu nakažených

Afghánistánu hrozí katastrofa kvůli narůstajícímu počtu lidí nakažených koronavirem, kteří zatěžují zdravotní systém. Ten už je velmi oslabený po desetiletích války, varovala dnes afghánská Společnost Červeného půlměsíce, kterou citovala agentura Reuters.

Afghanistán, ilustrační foto
doporučujeme

Podle vládních údajů bylo v zemi s více než 32 miliony obyvatel zatím zaznamenáno 34.740 případů nákazy covidem-19 a 1062 pacientů zemřelo. "Afghánistán je na pokraji potenciální zdravotní, sociální a ekonomické katastrofy způsobené covidem-19. Tato nemoc představuje ochromující zátěž pro jeden z deseti nejkřehčích států na světě," uvedla Společnost Červeného půlměsíce v prohlášení.

"Skutečná bilance pandemie mezi afghánskou populací je pravděpodobně mnohem vyšší a kvůli omezenému testování a slabému zdravotnímu systému zůstává nepodchycená," dodala společnost. V zemi akutně chybí ochranné pomůcky a vybavení a situaci komplikuje také nesnadný přístup do odlehlých oblastí.

Afghánské ministerstvo zdravotnictví vyjádřilo znepokojení nad skutečností, že na ženy připadá méně než třetina potvrzených infekcí, tedy malý podíl zachycených případů. Oficiální činitelé předpokládají, že je to kvůli nedostatečnému přístupu žen ke zdravotní péči v hluboce konzervativní společnosti a že nakažených žen může být více.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Macron přiletěl do Bejrútu zničeného explozí. Lidé volali, aby provedl…

06.08.2020 17:51 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes prošel zničenými ulicemi Bejrútu dva dny poté, co si…

Čeští hasiči začali v Bejrútu pracovat, zdržela je místní armáda

06.08.2020 17:03 Aktualizováno Čeští hasiči, kteří ve středu večer přiletěli do Libanonu pomáhat s hledáním lidí v troskách po…

EU přislíbila 33 milionů eur na pomoc Libanonu, v plánu je i dárcovská…

06.08.2020 15:03 Evropská unie přislíbila 33 milionů eur (téměř 865 milionů Kč) na pomoc libanonskému hlavnímu městu…

Česko pošle do Libanonu léky a pomůcky, uvažuje i o lékařích

06.08.2020 14:53 Česko prověří možnost vyslat do Libanonu lékaře. Informovalo o tom dnes ministerstvo vnitra.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama