USA evakuují personál ropných firem v Basře, Západ má obavy o své vojáky v Iráku

Zahraniční ropné společnosti kvůli událostem v Iráku evakuují své americké zaměstnance z jihoirácké Basry. Západní armády v regionu zpřísnily bezpečnostní opatření na svých základnách. Americká armáda při nočním raketovém útoku v Bagdádu zabila íránského generála Kásema Solajmáního, který byl zodpovědný za operace íránských sil v cizině.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Bundeswehr, ilustrační fotografie
doporučujeme

Agentura Reuters oznámila, že zahraniční ropné společnosti evakuují své zaměstnance z pracovišť v Basře. Podle Reuters jde o americké občany. Několik desítek zaměstnanců míří na letiště. Irácké úřady tvrdí, že evakuace neovlivní ropné operace ani export.

Spojené státy doporučily svým občanům, aby Irák co nejrychleji opustili. Íránští představitelé pohrozili odvetou za Solejmáního smrt a v Iráku se hovoří o narušení suverenity a o nutnosti přehodnotit působení amerických vojáků v Iráku.

Británie má v Iráku asi 400 vojáků, kteří se podílejí na výcviku iráckých kolegů. USA jich tam mají přes 5000. Stanice Sky News oznámila, že Británie zvýšila bezpečnostní opatření na svých vojenských základnách na Blízkém východě. Britské ministerstvo obrany k tomu sdělilo, že "bezpečnost personálu je mimořádně důležitá a opatření zaměřená na zajištění bezpečnosti ozbrojených sil se neustále ověřují".

Zpřísnění bezpečnostních opatření po útoku na Solejmáního nařídila také německá armáda, jejíž vojáci působí v Iráku jako součást mezinárodní koalice bojující proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Na vojenské základně Tádží severně od Bagdádu působí v současnosti 27 příslušníků bundeswehru, kteří se podílejí na výcviku iráckých vojáků. Od nynějška pro ně platí omezení pohybu na zemi i ve vzduchu, uvedl mluvčí velitelství mise v Postupimi. "Na jejich úkolu se nic nezměnilo a pokračujeme v jeho plnění tak, jak bylo nařízeno," dodal.

Přísnější bezpečnostní opatření se týkají rovněž pěti německých vojáků, kteří pracují na velitelství mezinárodní koalice v Bagdádu. Zhruba devět desítek příslušníků německé armády působí v rámci výcviku místních sil také v iráckém Kurdistánu.

V pohotovosti je také izraelská armáda a Izrael uzavřel některé turistické provozy na severu země.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Íránský zástupce v Davosu nebude, ministr Džavád mění program

20.01.2020 17:22 Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf se nezúčastní Světového ekonomického fóra, které…

V Iráku se opět rozhořely protesty. Čtyři mrtví, desítky zraněných

20.01.2020 16:25 Na jihu Iráku a v jeho metropoli Bagdádu opět zesílily protivládní protesty, které dnes nepřežili…

Syrská krize? Dle většiny Čechů hrozba pro svět, nadávají na Turky a USA

20.01.2020 14:58 Zájem Čechů o vývoj v Sýrii, zmítané od roku 2011 občanskou válkou, opět klesl. Loni v prosinci se…

Íránský ministr míří do Kyjeva, hodlá se omluvit za sestřelení boeingu

20.01.2020 13:16 Íránský ministr dopravy Mohammad Eslámí dnes zamíří do Kyjeva, aby se ukrajinským představitelům…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama