V syrské provincii Idlib pokračují boje, od prosince opustilo domovy 312 tisíc lidí

Kvůli bojům na severozápadě Sýrie opustilo od 1. prosince loňského roku své domovy přes 312.000 tisíc Syřanů, 80 procent z nich tvoří ženy a děti. Ve své zprávě o tom dnes informoval Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA). Nejvíce násilností se odehrává zejména v jižní části provincie Idlib.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Irák
doporučujeme

Idlib je poslední provincií, kde mají značnou část území pod kontrolou odpůrci vlády prezidenta Bašára Asada. Syrská armáda podporovaná ruským letectvem tam proti nim vede ofenzivu, kterou v posledních týdnech vystupňovala.

"Mnoho lidí muselo opustit své domovy během několika hodin bez jakýchkoli osobních věcí. Jiným se podařilo vzít sebou alespoň to, co potřebují k přežití. Obávají se totiž, že se domů již nevrátí," píše OCHA ve své zprávě. "Z oblasti denně přicházejí zprávy o bombardováních, jejichž terčem je i civilní infrastruktura, jako jsou školy nebo uprchlické tábory," dodal úřad OSN.

Obrovské vylidnění, které v prosinci nastalo, zanechalo oblast kolem měst Maara an-Numán a jeho okolí na jihu provincie téměř prázdnou. Většina uprchlíků z poslední doby se přesunula do větších měst nebo do táborů na severozápadě Idlibu. Desítky tisíc lidí rovněž podle dostupných informací zamířily hledat bezpečí do měst Afrín a Azáz v provincii Halab.

Poslední příměří v provincii Idlib bylo sjednáno loni v srpnu. Navzdory tomu ale v posledních týdnech boje opět zesílily. V Idlibu, který je domovem tří milionů civilistů, dominují bojovníci napojení na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Syrská armáda a její spojenci o provincii začali bojovat loni v dubnu. Syrský režim teď má pod kontrolou kolem 70 procent území Sýrie, uvedla agentura AFP.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ničivé zemětřesení v Turecku: Počet obětí roste, holčička přežila pod…

25.01.2020 21:02 Aktualizováno Zemětřesení, které v pátek večer postihlo východ Turecka, má už 29 obětí a dalších téměř 1500 osob…

Krveprolití v Iráku: Policie vyháněla demonstranty z tábořišť, čtyři mrtví

25.01.2020 16:00 Aktualizováno Čtyři lidé přišli o život při dnešních policejních zásazích proti účastníkům protivládních protestů…

Trest smrti vykonán. V Íránu oběsili "Krokodýla z Perského zálivu"

25.01.2020 15:57 Aktualizováno V Íránu vypátrali mezinárodní síť pašeráků drog a oběsili jejího vůdce, který měl přezdívku…

Pět českých policistů se vrací do Iráku, podílejí se na výcviku proti IS

25.01.2020 13:18 Pětice českých policistů, která se kvůli přerušení výcviku v Bagdádu přesunula do České republiky,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama