Kde vzala čínská armáda své nejmodernější zbraně? Expert má jasno

NÁZOR - Čínská lidová republika, která v roce 1949 vznikla na základě války a revoluce, dlouho postrádala ekonomické kapacity k soupeření se Spojenými státy či Sovětským svazem ve výrobě pokročilých vojenských technologií, konstatuje Robert Farley v komentáři pro server National Interest. Bezpečnostní analytik, který přednáší na University of Kentucky dodává, že zacelit tuto mezeru částečně pomohla Moskva v padesátých letech a Washington s Evropou v letech sedmdesátých a osmdesátých.

Přidejte svůj názor 41 komentářů

Shenyang J-31 (F60)
doporučujeme

Nejprve Moskva...

Takzvaná kulturní revoluce ovšem v Číně pozastavila technologický a vědecký výzkum, což vedlo k výraznému zaostávání země, tudíž se Peking dlouho ubíral cestou domácích vylepšení skrze průmyslovou špionáž, vysvětluje odborník. Podotýká, že Čína se naučila krást zbrojní technologie od Ruska a Spojených států.

V průběhu let se čínští špióni zdokonalili a zvýšili flexibilitu své práce, upozorňuje analytik. Uvádí příklad pěti zbraní, které Čína ukradla a částečně, případně zcela okopírovala.

V roce 1961, kdy vrcholilo napětí mezi Pekingem a Moskvou, Sověti poskytli Číně podklady pro svou novou stíhačku MiG-21, čímž se snažili naznačit, že spolupráce mezi komunistickými mocnostmi není vyloučená, připomíná Farley. Nastiňuje, že pobídka ovšem nezafungovala, napětí se dále zvyšovalo a na konci dekády vygradovalo téměř ve válku.

Na základě uvedených podkladů nakonec Číňané sestrojili stroj J-7, který je kopií MiGu-21, poukazuje expert. Dodává, že exportní verze označená jako F-7 nakonec přímo soupeřila se sovětským originálem na zbrojních trzích a v 70. letech a v době čínsko-amerického sblížení, Peking prodal J-7 Američanům, kteří jej využili při bojovém výcviku svých pilotů proti sovětským MiGům.

Pád Sovětského svazu na počátku 90. let doprovázelo oteplení vztahů Moskvy a Pekingu, tudíž Rusko již nemělo pádný důvod odpírat Číně své nejpokročilejší vojenské technologie, uvádí Farley. Za důležitý faktor označuje to, že sovětský zbrojní průmysl zoufale potřeboval zákazníky a ruská armáda si nové zbraně nemohla dovolit.

"Na druhou stranu, Čínská lidová republika potřebovala nové zdroje technologicky vyspělého vojenského vybavení poté, co Evropa a Spojené státy (na ni) uvalily zbrojní embarga v důsledku masakru na Náměstí Nebeského klidu," píše analytik. Doplňuje, že v 90. letech tak došlo k uzavření mnoha velkých zbrojních kontraktů mezi Moskvou a Pekingem, přičemž ten nejdůležitější se týkal prodeje a udělení licence a technologické dokumentace k víceúčelovému stíhači Su-27 Flanker.

Čína tím získala jeden z nejnebezpečnějších letounů pro budování vzdušné nadvlády a zároveň hodila záchranný kruh ruskému leteckému průmyslu, shrnuje Farley. Podotýká, že éra dobrosrdečnosti nakonec skončila a ačkoliv nejsou známy detaily, Rusko tvrdí, že Číňané licenční podmínky rychle porušili a na své Flankery označované jako J-11 začali montovat vlastní avioniku.    

Číňané rovněž zahájili vývoj námořní varianty, což smlouva zakazovala, připomíná odborník. Dodává, že toto přivlastnění si ruské technologie ochladilo vztahy mezi oběma zeměmi a přimělo Moskvu k opatrnějšímu přístupu při prodeji svých zbrojních klenotů čínské armádě.

...poté Washington

Dlouho předtím, než dokumenty zveřejněné Edwardem Snowdenem odhalily masivní čínskou průmyslovou špionáž, američtí analytici podezírali Čínu z krádeže dat spojených s letounem F-35, uvádí expert. Konstatuje, že realita se ukázala v podobě čínského letounu s technologií stealth J-31, který vypadá prakticky jako dvoumotorová varianta F-35B, pouze bez schopnosti vertikálního vzletu a přistání.

"J-31 pravděpodobně postrádá mnoho pokročilé avioniky, která má potenciál činit z F-35 ničivý letoun," přiznává Farley. Soudí však, že J-31 může být nakonec provozován i na letadlových lodích a soupeřit s americkým strojem na exportních trzích.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Ještě v roce 2010 Čína enormně zaostávala za Spojenými státy v technologii bezpilotních letounů, ale od té doby je dohání a nyní vyrábí drony, které jsou na mezinárodních zbrojních trzích schopné soupeřit s těmi americkými, upozorňuje analytik. Táže se proto, jak se podařilo Číňanům ztrátu tak rychle dohnat.

Podle amerických zpravodajců získali technologii čínští hackeři z různých zdrojů, včetně počítačů americké vlády a soukromých společností spojených s výrobou dronů, odpovídá expert. Podotýká, že nové čínské stroje silně připomínají americké letouny vzhledem i výkony a Čína na jejich vývoj potřebovala pozoruhodně málo času.

Po vietnamské válce Spojené státy silně investovaly do boje v noci, což vedlo k vývoji pokročilých technologií pro noční vidění, včetně vybavení, které umožňuje vojákům, obrněným vozidlům a letounům vést boj ve tmě, uvádí Farley. Vysvětluje, že tato technologie poskytla Spojeným státům enormní výhodu v mnoha konfliktech 80. let.  

Čína se snaží tuto výhodu eliminovat a vyvinula značné špionážní úsilí k zisku a okopírování příslušných amerických technologií, upozorňuje analytik. Konstatuje, že jde nejen o kybernetické krádeže, ale také o operace ve starém stylu, kdy čínští obchodníci ilegálně nakupují kontrolované technologie přímo od amerických firem.

"Spojené státy jsou stále agresivnější při zpomalování či zastavování čínských snah o průmyslovou špionáž," deklaruje expert. Nastiňuje, že sice došlo k obvinění konkrétních čínských důstojníků, veřejnému odsouzení čínské špionáže a cílených represí vůči některým čínským firmám, ale s ohledem na rozsáhlé obchodní kontakty obou zemí je transfer technologií prakticky nemožné ukončit.

Čína navíc buduje velkou, inovativní technologickou ekonomiku, tudíž čínské technologie dohánějí ty americké a v některých ohledech již předběhly ty ruské, míní Farley. Očekává proto, že Čína se nakonec může sama stát terčem zahraniční špionáže.     

Loading...
Vstupte do diskuze (41)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší ohnisko koronaviru mimo Čínu: Na výletní lodi nakaženo už 542 lidí

18.02.2020 12:47 Japonské úřady dnes potvrdily nákazu novým typem koronaviru u dalších 88 lidí z výletní lodi…

Spálená Austrálie. Požáry zasáhly 18 milionů lidí, hněv se obrátil proti…

18.02.2020 11:17 Rozsáhlé požáry v Austrálii se přímo či nepřímo dotkly více než tří čtvrtin obyvatel země, tedy 18…

Covid-19 se přemění v pandemii světových rozměrů? Počet obětí stále roste

18.02.2020 10:28 Aktualizováno Nemoci způsobené novým typem koronaviru podlehlo v pevninské Číně již 1868 lidí a nakažených je 72…

Kuriózní zločin: Koronavirus vedl k ozbrojené loupeži toaletního papíru

18.02.2020 09:21 Policie v Hongkongu v pondělí zadržela dva muže podezřelé z loupežného přepadení řidiče dodávky se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama