Čína disponuje "magickou zbraní." Na Západě vyvolává stejná obavy jako její armáda

Čínská lidová republika podle svého zakladatele Mao Ce-tunga i současného prezidenta Si Ťin-pchinga disponuje „magickou zbraní“. Tou zbraní je Oddělení práce jednotné fronty (UFWD), které podle BBC vyvolává v Západním světě stejně velké obavy jako rostoucí čínský vojenský arzenál. 

Jedním z posledních aktérů, kteří se ocitli pod drobnohledem kvůli napojení na UFWD, je prominentní podnikatel Jang Teng-po. Tento muž, známý mimo jiné svými vazbami na prince Andrewa, byl za své údajné spojení s tímto oddělením dokonce sankcionován.

Existence UFWD není žádným tajemstvím. Tato součást Komunistické strany Číny existuje již desítky let a její aktivity byly opakovaně zdokumentovány. Nicméně její činnost se stává čím dál kontroverznější.

Vyšetřovatelé v USA, Austrálii a dalších zemích opakovaně upozorňují na využívání UFWD k zahraničnímu vměšování, včetně špionážních operací. Peking tato obvinění důrazně odmítá a označuje je za směšná.

Jednotná fronta byla původně koncipována jako široká komunistická aliance a Mao ji v době občanské války označil za klíč k vítězství Komunistické strany. Po skončení války v roce 1949 a nástupu strany k moci však aktivity jednotné fronty ustoupily jiným prioritám.

V posledním desetiletí za vlády Si Ťin-pchinga však UFWD zažívá renesanci. Jeho hlavním cílem zůstává budování co nejširší koalice se všemi relevantními sociálními skupinami, což zahrnuje i Číňany žijící v zahraničí.

UFWD se zaměřuje na ovlivňování veřejné diskuse o citlivých tématech, jako je status Tchaj-wanu, utlačování menšin v Tibetu a Sin-ťiangu či kritika Číny v zahraničních médiích. Součástí jeho práce je i získávání vlivu na prominentní Číňany žijící v zahraničí a potlačování kritiků čínské vlády.

„Práce jednotné fronty může zahrnovat špionáž, ale je širší než samotná špionáž,“ říká Audrye Wongová, odbornice na politiku z Univerzity Jižní Kalifornie.

Tato rozmanitost aktivit vyvolává obavy v západních zemích, zejména kvůli nejasné hranici mezi špionáží a ovlivňováním. Situaci zkomplikoval čínský zákon z roku 2017, který zavazuje čínské občany a firmy ke spolupráci při zpravodajských šetřeních, což podle odborníků činí z každého potenciálního špióna.

Konkrétní případy ukazují, jak tato nejasnost ovlivňuje vztahy mezi Čínou a Západem. V roce 2022 například britská právnička čínského původu Christine Leeová čelila obvinění z pěstování vztahů s vlivnými osobami ve Velké Británii prostřednictvím UFWD. Ve stejném roce byl v USA obžalován majitel čínské restaurace za poskytování informací o čínských disidentech svým kontaktům napojeným na UFWD.

Západní vlády nyní stojí před výzvou, jak vyvážit obchodní vztahy s druhou největší ekonomikou světa a zároveň chránit svou národní bezpečnost. Některé země, jako například Austrálie, zavedly zákony proti zahraničnímu vměšování. Spojené státy zase omezily víza pro osoby zapojené do aktivit UFWD.

Peking tyto kroky kritizuje jako překážku probilaterálních vztahů a obvinění ze špionáže označuje za absurdní.

Zatímco reálné obavy ze zahraničního vlivu Číny rostou, odborníci varují před nebezpečím, že přehnané reakce mohou vést k rasovému profilování a posílit čínskou propagandu o diskriminaci čínských komunit na Západě.

„Je důležité si uvědomit, že ne každý Číňan je loajální Komunistické straně Číny,“ říká Wongová. „Nepřiměřeně tvrdé postupy mohou jen posílit obavy a nakonec izolovat čínskou diasporu.“

Činnost UFWD zůstává pro západní země zásadní výzvou. Na jedné straně jde o reálné riziko ovlivňování a špionáže, na druhé straně je potřeba zachovat rovnováhu a předejít diskriminaci. Jak Západ tuto otázku vyřeší, může zásadně ovlivnit vztahy s Čínou i bezpečnost v globálním měřítku. 

Související

Dmitrij Medveděv

Čína stranou nestojí. Legitimizuje požadavek Ruska, aby se Ukrajina vzdala značné části území

Dmitrij Medveděv, bývalý prezident Ruska a místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace, se 12. prosince setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem v Pekingu. Setkání bylo zarámováno jako součást mírové iniciativy, avšak zároveň poskytlo Rusku prostor pro opakování ultimativních požadavků vůči Ukrajině. Tyto požadavky v podstatě vyzývají Ukrajinu k tomu, aby se podvolila současné situaci a uznala ruskou kontrolu nad okupovanými územími.

Více souvisejících

Čína

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyzval USA k raketovému duelu. Chce světu dokázat sílu raket Orešnik

Vladimir Putin na tiskové konferenci uvedl, že Rusko je připraveno na raketový „duel“ s USA, který by ukázal, jak nová ruská hypersonická raketa Orešnik dokáže porazit jakýkoli americký raketový obranný systém. Putin tuto raketu, která má schopnost nést jaderné hlavice, používá jako nástroj k vyhrožování Západu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Evropa

Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa

Stagnace, klesající konkurenceschopnost a blížící se návrat Donalda Trumpa do Bílého domu vytvářejí existenční výzvu, která by mohla otřást základy prosperity kontinentu. Evropa se nachází ve zlomovém bodě, kdy musí čelit hlubokým hospodářským problémům, jež by mohly výrazně ovlivnit její budoucnost, uvedl server Politico.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Dmitrij Medveděv

Novináři i lídři NATO. Medveděv označil legitimní cíle Ruska

Dmitrij Medveděv, místopředseda ruské bezpečnostní rady, znovu ukázal svou ostrou rétoriku. Ve středu na svém Telegramu zaútočil na NATO a britský deník The Times kvůli jejich informování o smrti ruského generála. Medvěděv naznačil, že pokud je generál „legitimním cílem“, totéž může platit i pro představitele NATO a novináře.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajinci už zabili stovku severokorejských vojáků. Tisíc jich zranili

Podle informací jihokorejských zpravodajských služeb přišlo v bojích na straně Ruska ve válce na Ukrajině o život nejméně 100 severokorejských vojáků, dalších 1 000 bylo zraněno. Tuto informaci pole BBC uvedl jihokorejský poslanec Lee Sung-kwon po brífinku parlamentu s Národní zpravodajskou službou Jižní Koreje.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sýrie, ilustrační foto

Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada přinesl nejen do Sýrie, ale i do celého světa vlnu naděje a radosti. Ve městech po celém světě, včetně Prahy, se Syřané radují a slaví konec éry, kdy byli nuceni žít ve stínu strachu a útlaku autokratického režimu. Věří, že tato historická změna znamená počátek nové kapitoly svobody a důstojnosti.

včera

Válek je v nemocnici a ruší program do konce týdne

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) je jen pár dní před Vánocemi hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici v Motole. Informoval o tom ve středu odpoledne na sociální síti. Válek zrušil pracovní program do konce týdne, komplikace podle jeho slov nejsou zásadní.  

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy